Doğru Eş Seçimi Nasıl Yapılır

Mutlu başlayan evlilikler maalesef günümüzde acı sonla mahkeme salonlarında sona ermektedir. Eş seçiminin sağlıklı yapılmaması iki taraf için de büyük yıkım olmaktadır. Hele bir de ortada çocuklar varsa bu durumdan en çok da çocuklar etkilenmektedir. Velayet, nafaka, eşya paylaşımı gibi durumlar iki tarafı da çok fazla yıpratır. Tüm bunların yaşanmaması için eş seçiminin doğru yapılması önemlidir. Eş seçerken nelere dikkat edilmeli, Eş seçerken yapılan hatalar nelerdir, sorularının cevabını yazı dizimizde bulabilirsiniz.

Eş seçerken yapılan en büyük yanlışlardan birisi değerlendirmeye karşı tarafın mal varlığı ile başlanmasıdır. Yani maddi durumu iyi ve mal varlığı çoksa bu durum karşı tarafın birçok olumsuz özelliğini tonere ediyor. Zengin insanlar her zaman bir fırsat olarak görülür. Maddiyatın çok da önemli olmadığını kişi evlendikten sonra anlamaya başlıyor. Bu sefer de iş işten geçmiş oluyor. Bu yüzden değerlendirme yaparken ilk sıraya mal varlığı ve zenginliği koymak doğru değildir. Elbette evleneceğiniz kişinin maddi durumunun iyi olması önemlidir. Maddi durumu iyi olursa size daha iyi bir hayat sunabilir. Fakat her şeyin para ve maddiyat olmadığının da farkına varmalısınız.

Eş seçerken yapılan diğer bir yanlış ise hızlı ve acele karar vermektir. Karşı tarafı tanımadan yangından mal kaçırır gibi yapılan evlilikler genelde hüsranla sonuçlanmaktadır. Bu yüzden nişanlılık döneminin en az 6 ay sürmesi gerekir. Bu süre içinde karşı tarafı gözlemlemelisiniz. Onunla bir hayat süreceğinizi düşünerek onu tüm boyutu ile değerlendirmelisiniz. Aşk gözünüzü kör etmemeli. Bu dönemde sağlıklı düşünmeli iyi değerlendirmelisiniz. Olayları bazen akışına bırakmasını bilmelisiniz.

Mantık evliliği mi yoksa aşk evliliği mi? Evliliğiniz eğer mantık evliliğiyse ileride duygular devreye girip mantık devreden çıkınca ayrılık kaçınılmaz bir son olacaktır. Yani çiftlerden birisi ilerleyen zamanlarda bir başkasına aşık olabilir. Bu durumda aldatma kaçınılmaz bir sondur. Karşı tarafta memur çift maaşla çok rahat bir yaşam sürer evimizi arabamızı çok rahat alır, çocuklarımızı özel okullarda okuturuz mantığının doğru olmadığı evlendikten kısa bir süre sonra ortaya çıkar. Her şeyin maddiyat olmadığını anladığınız anda ne kadar yanlış düşündüğünüzü anlarsınız.

Peki, evleneceğiniz kişi nasıl olmalı? Hep olumsuz durumlardan bahsettik. Seçim yaparken yapılan yanlışlara değindik, seçim yaparken peki neler baz alınmalı? İsterseniz gelin biraz da bu konuya yönelelim. Eş seçerken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:
1- AŞK: Seçimde ilk değerlendirme ölçütünüz aşk olmalıdır. Onu gördüğünüzde kalbiniz hızlı bir şekilde atmıyorsa, heyecanlanmıyorsanız, diliniz tutulmuyorsa, onunla vakit geçirmek için kalbiniz can atmıyorsa karşı tarafa aşık değilsiniz demektir. Aşkın olmadığı ya da eksik olduğu sevgilerde ayrılık kaçınılmaz bir sondur. İş yerinden eve koşar adımlarla gitmiyorsanız, eşinizi görmek için kalbiniz can atmıyorsa mutlu bir evliliğiniz olduğunu söyleyemeyiz.
2- SEVGİ: Seçimde ikinci sırayı sevgi alır. Karşı tarafın gerçekten sizi sevdiğine emin olmalısınız. Sizin onu sevmeniz kadar onun da sizi sevmesi önemlidir. Tek taraflı sevgilerde de ayrılık kaçınılmaz bir sondur. Seven sevilir. Bu yüzden sizi sevmeyen birisi ile bir ömür geçinemezsiniz. Zamanla beni sever mantığı da doğru değildir. İlişki nasıl başlarsa öyle devam eder. Hatta bazen tersine bile döner. Sizi sevmeyen birisi ile evlendiğiniz zaman ileride her hareketiniz ona batar ve zamanla sizden nefret bile edebilir. Evliliği ayakta tutan en temel değerlerden birisi sevgidir. Seven insan sevdiğini korumak ister. Sevdiği için fedakarlıklar yapar ve zorluklara katlanır. Sevdiğini üzmemek için mücadele eder. Onu mutlu etmek için bütün vaktini ve enerjisini harcar.
3- SAYGI: Evleneceğiniz kişi size karşı saygılı olmalıdır. Sesini size karşı hiçbir zaman yükseltmemelidir. Seçimlerinize saygı duymalıdır. Sizin de bir birey olduğunuzu fark edip zevklerin ve renklerin farklı olduğunu kabul etmesi gerekir. Her şeyi kendi istediği gibi yapan, hep kendi istediği olsun isteyen, hayatı bencilce yaşayan birisinin sizi mutlu etmesi mümkün değildir. Evliliği ayakta tutan temel değerlerden birisi de saygıdır. Sizi hayatta hiçbir zaman zor duruma sokmayan, duygularınızı önemseyen, sizi toplumda her zaman yüceltmeye çalışan bir eşiniz olmalıdır. Arkadaşları ile bir araya geldiği zaman sizi lafları ile gömen, seçimlerinize saygı duymayan, sizi yönetmeye çalışan, sizi istediği kalıba sokmaya çalışan birisi size mutluluk değil mutsuzluk vaat eder.
4- ALIŞKANLIKLAR: Evliliği bitiren en önemli unsurlardan birisi alışkanlıklardır. Sevdiğiniz insanın alışkanlıklarına dikkat edin. İçki içmek, kumar oynamak, gece hayatına takılmak, madde bağımlılığı, sigara kullanımı gibi alışkanlıklar evlilikleri bitirme noktasına getirir. Eş adayınız ne kadar zengin olursa olsun eğer kumar alışkanlığı varsa bir gün bütün parasını kumarda kaybedip sizi yarı yolda bırakabilir. İçki alışkanlığı olan birisine adaysanız içki içip kendini kaybedip size kötü davranabileceğini, bütün kazancını içkiye verebileceğini düşünerek seçim yapmalısınız. Sigaradan nefret eden birisiyseniz sigara içen birisi ile evlenmeniz ileride büyük soruna yol açabilir. Alacağınız kişinin sahip olduğu alışkanlıklar evliliğinizin mutluluğunuzun önüne geçmemelidir. Kimi insanda arkadaş düşkünüdür. Evlenirsiniz fakat evde vakit geçirmek yerine arkadaşları ile takılmaya devam eder. Sizi hayat mücadelesinde hep yalnız bırakır. Eş adayı sizi hayatının yörüngesine koymalıdır. İkinci sırada yer almak size acı ve ızdırap verir.
5- İNANÇ: Namazlı abdestli diye verdik ama bizi şaşırttı. Bu cümleleri çok duymuşsunuzdur. Karşı tarafın ibadet ve dini inanç durumuna bakarak hareket etmek doğru değildir. Her namaz kılan ve oruç tutan insan mükemmeldir diyemeyiz. Elbette alacağınız kişinin inançlı olması önemlidir. İbadetlerini yaparken dini ne kadar içten ve samimi yaşadığına bakmalısınız. Hayatında tutarsızlıklar olan kişiler size mutluluk veremez. Çünkü bu kişiler ne istediğini bilmedikleri için ne verirseniz verin mutlu olmazlar. Mutlu olmayı bilmedikleri için mutlu edemezler. Eş adayınız vicdanlı olmalıdır. Acıma ve merhamet duyguları gelişmiş olmalıdır. Size ve diğer insanlara karşı adil olmalıdır. Hakkı hukuku bilen, ne istediğini bilen, inançlarına ve değerlerine saygı gösteren birisi sizi mutsuz etmez. O yüzden evleneceğiniz kişinin inanç durumuna dikkat edin.
6- EĞİTİM DURUMU: Eş adayınızın eğitim durumuna dikkat etmek gerekir. Önemsiz gibi dursa da evlilik hayatında eğitim ve kültür farkı sorun yaratmaktadır. Üniversite mezunu olarak bir ilkokul mezunu birisiyle evlendiğiniz zaman hayata bakış açınız farklı olduğu için ileride sorun yaşayabilirsiniz. Üniversite mezunu birisi olarak çocuğunuzu yetiştirirken siz çocuğunuza bilimsel bir yaklaşım sergilerken o geleneksel bir yaklaşım sergiler. Bu durum eşler arasında çatışmaya neden olur. Üniversite mezunu birisi olarak siz bir çocuğun ders çalışmayı 30 dakika yapıp 10 dakika dinlenmesi gerektiğini bilir ve uygularsınız. Karşı taraf bu eğitimi almadığı için çocuğunun saatlerce ders çalışmasını ister. Bu konuda çocuğa baskı yapar. Bu da eşler arasında soruna neden olabilir. Olaylara bakış açısının farklı olması eşler arasında huzursuzluğa neden olur.
7- AİLESİ: Evleneceğiniz kişinin ailesi çok önemlidir. Aman canım sanki ailesiyle mi evleneceğim dediğinizi duyar gibiyim. Ailesi ile evlenmeseniz de artık onun ailesi de hayatınıza dahil olacaktır. Birçok evlilik ailelerin anlayış farkından dolayı gerçekleşmez. Alevi bazı aileler kızlarını alevi olmayan kişilere vermek istemezler. Dinsel ve kültürel özellikler bazen evliliklerde belirleyici unsur olabilir. Evleneceğiniz kişinin ailesinin sizi sevmesi ve benimsemesi gerekir. Sevme ve benimseme olmadan mutlu bir evlilik söz konusu değildir. Sizi sevmeyen ve benimsemeyen bir aile her zaman sizin aleyhinize çalışacaktır. Sizi her fırsatta çocuklarına kötüleyecektir. Bu yüzden kendinizi eşinizin ailesine sevdirmeniz gerekir.
8- İRADE: Evleneceğiniz kişide aranacak en önemli özellik bence irade durumudur. Yani kişi kendi kararını kendi veriyor olması gerekir. Birçok genç anne ve babasının sözünden çıkmaz. Anne ve babasının fikrine göre hareket eden, kendi kararı olmayan birisi ile evlendiğiniz zaman boşanmanız kaynananızın ya da kayınbabanızın diline bakar. Sürekli annesinin ve babasının dibinden ayrılmayan, kendi kararını veremeyen, sizi her fırsatta anne ve babasına kurban eden, ezilmenize ses çıkarmayan birisi ile bir hayat sürmeniz mümkün değildir. Elbette evleneceğiniz kişi anne ve babasını sevip sayması gerekir. Onların sözlerine itimat etmesi gerekir. Fakat bu durum sizin evliliğinizin önüne geçecekse, evliliğinize gölge düşürecekse o zaman sorun olur.
9- UYUM: Evlilikte uyum çok önemlidir. Anlaşmak için çiftlerin birbirine ayak uydurması gerekir. Birisi Konya diğeri Mersin diyorsa bu ilişki yürümez. Eşinizin seçimlerine saygı göstermelisiniz. Aynı şekilde karşı taraf da sizin seçimlerinize saygı göstermelidir. Biriniz kızgın ve öfkeli olduğunuz zaman diğeriniz sakin kalmasını bilmeniz gerekir. Eşler birbirini yarım bırakmamalı, tamamlamalıdır. Bir eksiğiniz ve açığınız varsa eşiniz bunu yüzünüze vurmak yerine örtüp kapatmalıdır. Hayat yolculuğunda size her zaman köstek değil destek olmalıdır. Hayatının merkezine sizi koymalı ve sizi mutlu etmek için mücadele etmelidir. Aynı şekilde siz de eşinize karşı uyumlu olmalısınız. Hep benim dediğim olacak, her şey benim istediğim şekilde olacak, benim isteklerim daha önemli diyen birisinin karşı tarafı mutlu etmesi imkânsızdır. Özellikle çocuk yetiştirmede anne ve babanın ortak hareket etmesi ve uyumlu olması gerekir. Çünkü çocuklar anne ve baba arasındaki uyumsuzluktan faydalanmasını çok iyi bilirler. Anne çocuğun çikolata yemesine karşıyken baba destek veriyorsa çocuk babasından destek alarak annesinin koyduğu kuralları rahat çiğnemeye başlar. Bu yüzden uyum çiftler arasında hayatın her alanında olmalıdır. Çocuk yetiştirmede, cinsel yaşamda, seçimlerde, tercihlerde, duygularda, düşüncelerde ve yaşamın her alanında uyumlu olmak gerekir.
10- TUTKU: Eşiniz size tutkulu değilse, size tutkuyla bağlı değilse evliliğinizin heyecanı kısa sürede kaçar. Evlendikten sonra eşiniz işine, siz çocuk yetiştirmeye kendinizi adarsınız. Kısa sürede aşk sona erer. Aynı evde yaşayan iki yabancı gibi olursunuz. Bir iş yerinde çalışan iki memur gibi evde görev ve sorumlulukları yerine getirir, mutluluğu başka şeylerde aramaya başlarsınız. Hayatınız bir rutine bağlanır. Bu rutine alışmaya başlarsınız. Rutinlik içinde mutlu olmaya başlarsınız. Hayatınız monotonlaşır. Evliliği ayakta tutan şey tutkudur. Karşı tarafın size olan tutkusu azaldığı zaman evlilikte tehlike çanları çalmaya başlar. Sizden daha tutkulu birisi ilerleyen zamanlarda eşinizi elinizden alabilir. Bu yüzden evlilik başlangıcında tutkuya dikkat etmek gerekir. Sizi gerçekten çok büyük tutku ile seven, aynı şekilde sizin de karşı tarafı tutkuyla sevmeniz gerekir. Tek taraflı tutku ilişkiyi ayakta tutmaya yetmez. Çiftlerin birbirine büyük bir tutkuyla aşkla bağlı olması gerekir. Tutku bittiği an evlilik monotonlaşır ve hayat artık çekilmez hale gelir.

kilolu escort
olgun escort
rus escort
şirinevler escort
silivri escort
türbanlı escort
tuyap escort
yabancı escort
yakuplu escort
zenci escort
avcılar escort
beylikdüzü anal yapan escort
beylikdüzü bdsm escort
beylikdüzü elit escort
beylikdüzü eve gelen escort
beylikdüzü grup yapan escort
beylikdüzü masoz escort
beylikdüzü otele gelen escort
beylikdüzü rus escort
beylikdüzü türbanlı escort
beylikdüzü ucuz escort
beylikdüzü üniversiteli escort
buyukcekmece escort
esenyurt escort
hadimkoy escort
silivri escort
tuyap escort
aksaray escort
anal yapan escort
atakent escort
ataköy anal yapan escort
ataköy bdsm escort
ataköy elit escort
ataköy escort
ataköy eve gelen escort
ataköy grup yapan escort
ataköy masoz escort
ataköy otele gelen escort
ataköy rus escort
ataköy türbanlı escort
ataköy ucuz escort
ataköy üniversiteli escort
ataşehir escort
avcılar anal yapan escort
avcılar bdsm escort
avcılar elit escort
avcılar escort
avcılar eve gelen escort
avcılar grup yapan escort
avcılar masoz escort

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul escort istanbul escort istanbul escort istanbul escort istanbul escort istanbul escort beylikdüzü escort avcılar escort bakırköy escort şişli escort esenyurt escort maltepe escortlar avcılar escort beylikdüzü escort bakırköy escort halkalı escort şirinevler escort sefaköy escort maltepe escort antalya escort bakırköy escort ataköy escort bahçeşehir escort besiktaş escort izmir escort buca escort Бипопка gaziantep escort igdir escort bartin escort cankiri escort artvin escort kilis escort gumushane escort ardahan escort bayburt escort escort sinop escort