Eş, sevgili, erkek arkadaşta olması gerekenler

Bu yazıyı bekar kadınlar için hazırladım. Birlikte olacağınız kişiyi seçerken özellikle dikkat etmeniz ve bir erkekte olması gereken niteliklerden söz edeceğim. Eğer deneme ve yanılma yönteminden yorulduysanız, şimdi paylaşacaklarımı bir erkekte aramaya ve gözlemlemeye başlamalısınız.

Bir hayat arkadaşı, eş, sevgili, erkek arkadaşta olması gerekenler, öncelikler:

 • Saygı duymalı: Kadınlara saygı duyan bir erkek yine kaliteli bir kadın tarafından büyütülmüş, öğretilmiş demektir. İşte böyle erkeklerin “Kadın” kavramı temiz olur. Size her yönünüz ile saygı duyuyorsa, misal, kişiliğinize, kültürünüze, görgünüze, yaptıklarınıza, ailenize, işinize, arkadaşlarınıza, geçmişte hayatınıza giren insanlara kadar samimiyetle saygı duyuyor ve sizi siz yapan bütün değerleri destekliyor olmalı.
 • Korumalı: Erkeğin ilkel benliğinde kadınını ve kendisine ait alanını korumak vardır. Hatta sevdiği kadını için ölümü bile göze alabilecek potansiyeli vardır. Sizi incitecek insanlardan, durumlardan koruyup, sakınmalıdır.  Bu demek değil ki siz kendinizi savunamazsınız veya onsuz hayatta kalamazsınız. Aksine sizi daha güçlendiren bir takım arkadaşına sahipsiniz demektir. Biz kadınların da ilkel benliğinde ne kadar güçlü olursak olalım bir erkeğin kanatlarının altına girme ihtiyacındayız, bunu sadece hissetmek bile bize yeterlidir.

 • Gülümsetmeli: Tartışırken bile sizi gülümsetmeyi ya da güldürmeyi başaran erkeği sakın bırakmayın! Nedenine gelince bu hiçbir mevzunun sizi sevmekten daha önemli olmadığını gösteren bir davranıştır. Üzüldüğünüzü gördüğü noktada “Haklı” ya da “Haksız” olmanın o kadar da mühim olmadığını bilen kişidir. Ateşli konuşmaların aranızda geçtiği sırada veya o gün kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda bunu anlayıp sizi gülümsetmeye çalışıyorsa , kendince sizin güldüğünüz konulara göre espri yapıyorsa ve uzun süre küs kalmanıza izin vermiyorsa doğru bir insanlasınız demektir.
 • Nazik davranmalı: İlişki içinde sadece başlarda nazik ve düşünceli davranan bir erkek, ilişkinin ilerleyen zamanlarında bu özenini kaybedip size karşı kabalaşıp, düşüncesiz tavırlar sergilemeye başladıysa, bu duruma “Dur” demenin vakti gelmiş demektir. Ne olursa olsun ilişkinin içinde düşünceli ve nazik olmalı. Bir konuda karar almadan evvel sizin de fikrinizi almalı. Size davranışı, ses tonu, yumuşak ve anlayışlı olmalı.
 • Destek olmalı: Hayatta aldığınız kararlara destek, size inanan ve güvenen bir erkek olmalı. Eğer yaptıklarınız aşağılayan, yargılayan, sizi kötü hissettiren bir hal davranış içindeyse ne size saygı duyuyor ne de sizi seviyordur. Aksine, işlerinizde yardım etmeli. Hayata karşı sizi yüreklendiren, ne olursa olsun yanınızda olacağını belirten bir erkek olmalı.
 • Güveninizi kazanmalı: Kaliteli bir erkek ilişkide bulunduğu kadını rahatlatıp, güvende hissettirir. Güven inşa etmeden “Sevgi” olamaz. Her seçim diğer seçeneklerden vazgeçmek anlamına gelir. Bu sebeple sadece sizinle olmak istediğini size ispatlamalıdır. İlişkinin sorumluluklarının farkında, sizi merakta bırakmayacak şekilde hareket etmelidir.

 • Güzel hissettirmeli: Sizi önemseyip, hayatına alan erkek sadece sözleri ile değil dokunuşu ve davranışı ile de onun için çok güzel olduğunuzu hissettirendir. Onun için bir çaba sarf edip saçınızı, makyajınızı yaptırıp, özenli şekilde giyindiyseniz bunu fark edip takdir ettiğini göstermelidir. Onun güzeli olma keyfini sizi yaşatıp bu emeğin her dakikasına değdi dedirtmelidir. Bunun tam tersi durumlarda bile, örneğin, kendinizi iyi hissetmiyorsunuz, ev hali ile evinizde oturup çok da bakımlı olmayan halinizde bile sizi güzel ve çekici bulduğunu gösteriyor olmalıdır. Bu o kadar da erkekler için zor olmamalı zaten birini gerçekten seversiniz onu her haliyle seversiniz.
 • Bencil olmamalı: Tüm ilişkilerin belli bir zaman içinde karşılıklı fedakarlık üzerine kurulduğunu biliriz. Fakat erkeğin sadece kendisinin istediği şeylerin yapılması, tek taraflı sürekli hizmet beklemesi ve sizin ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi göz ardı etmesi doğru değildir. Anlayışlı erkek, asgari müşterekte buluşmayı bilir.

 • Dürüst olmalı: Sağlıklı bir ilişki inşa ederken, sadece sizin dürüst ve tüm kartlarınız açık halde oynamanız yeterli değildir. Erkeğin de aynı dürüstlükte olması gerekir. Hasarlı veya travmatik erkeklerin sevmemek için kendilerini sürekli sabote eden bir hal içinde olmasının tek sebebi fazla sevginin onları zayıflatacağı ve karşısındakinin onu kontrol etmeye başlayacağını düşünmeleridir. Oysaki gerçekten seven kadın, erkeğini onure eder ve o aldığı sevgiyi ilişkinin mutluluğunu sürdürmek için kullanır. Duygularını ifade ederken kişinin hem kendisine hem de karşısındakine dürüst olmalıdır.
 • Cömert olmalı: Kaliteli bir erkek, bir kadını nasıl taşıyacağını bilir. Duygularında cömert kişi her şekilde cömert davranacaktır. Bir kadının ihtiyaçlarını daha söylemeden anlayan ve elinden geliyorsa madden veya manen kadınına o konforu sağlamayı bilmelidir. Bu hal erkek için ne kadar değerli olduğunuzu gösteren bir davranıştır. Seven erkek ne zaman sürpriz yapacağını ve sizin kalbinizi nasıl kazanacağını bilir.

Zeynep Eylem Şenkal

Spor Psikoloğu

www.eylemsenkal.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsellik dışındaki 4 yakınlık türü

Yakınlık denildiği zaman akla genelde cinsellik geliyor. Tabi ki cinsel ilişki, iki insanın fiziksel olarak en yakın olabileceği bir durum. Ancak cinsel ilişkinin, hatta temasın bile yer almadığı yakınlaşmalar da bulunuyor. Ve üstelik bunlar romantik bir ilişkide en az cinsellik kadar etkili.

Hatta uzun dönemli ilişkiler genelde yatak odasındaki kimyanın ötesinde sürdürülebilir bir uyum gerektirmektedir. Fiziksel olanın dışındaki yakınlıklar olmadığı zaman ilişki dağılmaya başlayabilir ya da yüzeysel bir düzeyde kalabilir.

Partnerinizle daha bütünsel bir bağlantı kurmak ve daha yakın olmak için odaklanmanız gereken yakınlık türlerinden dört tanesini aşağıda okuyabilirsiniz.

Duygusal yakınlık

Duygusal yakınlık, düşüncelerin ve duyguların samimi ve gerçek bir şekilde paylaşılmasını gerektirir. Birbirinize en derin korkularınızdan, hayallerinizden, hayal kırıklıklarınızdan ve karmaşık duygularınızdan bahsedebilmekle beraber bunları yaparken anlaşıldığınızı da hissetmeniz gerekir. Duygusal yakınlık, hem sizin hem de eşinizin birbirinizin etrafındayken bu tarz özgür bir ifade ile kendinizi rahat ve güvende hissettiğiniz anlamına gelir. Bu “güvenli alan”, her iki tarafın da paylaşım yaparken yargılanmaktan ya da hor görülmekten uzak durması ile oluşturulur.

Güvendiğimiz insanlara sırlarımızı açabiliriz. Bu, her zaman duymak isteyeceğimiz şeyleri söyleyecekleri anlamına gelmese de güvenle paylaştığımız şeyleri yinelemeyeceklerine inanırız. Ayrıca onların bizi utandırmalarını ya da küçük görmelerini de beklemeyiz.

Duygusal yakınlık örnekleri:

 • Çift, ilişkilerinden neler istediklerinin ve şu an hala neyi korkutucu buldukları hakkında uzun ve hassas bir sohbetler gerçekleştirirler. Bu sohbetlerden kendilerini her zamankinden daha yakın bulur ve birbirlerini daha iyi anlar şekilde çıkarlar.
 • Kadın eve gelir ve işte yaşadığı stres dolu bir olayı anlatır; buna güvende hissedip de iş arkadaşlarına söyleyemediği duygular da dahildir. Partneri, kadına deneyimini gözden geçirmesine ve duygularını onaylamasına yardımcı olmak için sorular sorar.
 • Erkek, eski sevgililer ile görüşmeye devam etme konusunun kendisini rahatsız ettiğini partnerine söyler. Partneri, onun paranoyak olduğunu düşünmek yerine partnerinin endişeleri ile empati kurmaya çalışır.
 • Kadın, çocuk doğurduktan sonra bedeninden memnun olmadığını eşine söyler. Bu konuda partnerinin onu rahatlatacağını ve duygularını yok saymak yerine ona çözüm yolları ile geleceğine güvenir.
 • Kişi, çocukken zorbalığa uğradığını partnerine anlatır. Partneri özenlidir, durumu ciddiye alır ve bolca duygusal destek sunar.

Duygusal yakınlık nasıl artırılır?

Birlikte daha derin, daha iç gözlemsel bir konuşmalar yaparak genelde başkalarıyla paylaşmadığınız duygu ve deneyimler hakkında konuşarak ilişkilerinizdeki duygusal yakınlığı artırabilirsiniz. Aynı şekilde, partnerinize düşünceli olduğunuzu gösteren sorular sorun ve onun nasıl düşündüğü ve hissettiği hakkında ilgili olun. Yanıt vermeyi beklemek yerine onu anlamak için dinleyin. Açık ve dürüst diyaloglar kurmak için uygun bir ortam oluşturmak için onun duygularını görmezden gelmeme konusunda dikkatli olun.

Entelektüel yakınlık

Olası çatışmalar hakkında endişe duymadan inançlarınızı ve bakış açılarınızı iletebilme rahatlığına sahip olmak, entelektüel yakınlığı oluşturur. İlişkide her iki taraf da kendisi için düşünme özgürlüğüne sahiptir ve karşısındakinin ona katılmak zorunda hissettiğine değil, fikirlerinin önemsendiğine inanır. Bu atmosfer, muhabbeti teşvik eder. Sizi, farklılıklarınızdan bağımsız olarak önemseyen ve söylediklerinize saygı duyan birine daha yakın hissedersiniz.

Entelektüel yakınlık örnekleri:

 • Partnerler, üniversite eğitiminin önemini konuşmaktadır. Her iki taraf da “haklı” olma gereği duymaz. Sadece diğer kişinin mantığını duymaktan zevk alırlar.
 • Çift, Joker’i hangi aktörün daha iyi canlandırdığı hakkında görüş ayrılığı yaşar. Her ikisi de teorilerinin sadece fikir temelli olduğunu bilir ve fikir alışverişinden zevk alır.
 • Eşler, var olmanın amacını tartışmaktadır. “Hayatın anlamı nedir?” sorusunun kesin bir cevabı olduğuna inanmazlar. Her ikisi de daha önce hakkında düşünmedikleri fikirlerden zevk alırlar.
 • Çift, birlikte bir kitap okumakta ve onu tartışmaktadır. Her ikisi de yazarın ne kastettiğini anlatmak yerine birbirlerinin çıkardıkları sonuçları karşılaştırmaya isteklidir.

Sapyoseksüel terimi, zekayı cinsel olarak çekici ya da tahrik edici bulan kişileri nitelendirmektedir. İki tarafı da zorlayan ve düşüncelerle ateşlenen muhabbetlere izin vermek, kimse saldırıya uğradığını hissetmediği sürece bir ilişkide bağlayıcı bir yöntemdir.

Entelektüel yakınlık nasıl arttırılır?

Sizin ve eşinizin farklı bakış açılarına sahip olduğunuz tartışmaları ateşleyerek entelektüel yakınlık yaratabilirsiniz. Bu konuşmaların savunma ya da kızgınlık yaratmaması için bilinçli bir çaba gösterin. Ancak muhabbetlerinizde fikir ayrılıklarının olması şart değildir. Birlikte keşfetmek istediğiniz fikirleri ve soyut kavramları da tartışabilirsiniz. Bu tarz bir yakınlık, mantık ve felsefi ifade yolu ile bağlantı kurmakla ilgilidir.

Deneyimsel yakınlık

Paylaşılan tecrübeler, aradaki bağı yoğunlaştırabilecek özel şakalar ve anılar meydana getirir. Takım çalışması yapmak ve ortak bir hedef için uyum içinde hareket etmek de yakınlık hissi yaratır. Bu bağ, deneyimsel yakınlık sonucu ortaya çıkar.

Anılarımız, duyularımız ile yakından ilişkilidir. Bir süredir koklamamış olsak da yanık bir plastiğin nasıl koktuğunu biliriz. Sosyal medya açısından konuşacak olursak ilişkili duyularımızın olduğu insanları ve olayları etiketleriz. Anıları hatırlamak istemsiz olarak gerçekleşen duyusal tepkileri tetikler. Eğer gerçekleşmiş olan an eğlenceli ise tekrar yaşandığında aynı enerjiyi uyandırır.

Deneyimsel yakınlık örnekleri:

 • Bir çift birlikte maraton koşmak için antrenman yapar. Bunu yapmaları, birbirlerini desteklemelerine ve güven oluşturucu bir başarıya doğru birbirlerini teşvik etmelerine yardımcı olur.
 • Partnerler birlikte yemek pişirmektedir. Biri ana yemeği hazırlarken diğeri de takım çalışmasını teşvik etmek için tatlı ya da aperatifler yapar.
 • Çift, uzun bir bisiklet yolculuğuna çıkar. Taraflardan biri rotayı planlamaktan diğeri ise atıştırmalıklar ile sudan sorumludur.
 • İki aşk kuşu birbirlerinin daha önce ziyaret ettikleri bir şehri ziyaret eder. Böylece her ikisi de orayı birlikte ilk kez keşfeder.

Deneyimsel yakınlık nasıl arttırılır?

Deneyimsel yakınlığı arttırmak için partnerinizle beraber yeni maceralara atılın. Daha önce birlikte yapmadığınız aktiviteler planlayın. Ya da aynı restorana gitmek üzere dışarda bir yerde buluşun ve burayı sizin buluşma noktanız haline getirin.

İlişkide her iki tarafın da ayrı hayatları vardır. Her şey üzerinde anlaşmak zorunda değilsiniz ancak paylaşmış olduğunuz deneyimlerin olması önemlidir. Bu şekilde yakınlığınız, anılar ve edinilen bilgiler ile iç içe geçer.

Manevi yakınlık

Manevi yakınlık için dini uygulamalar gerekmese de işe yarayabilir. Manevi yakınlık, eşinizle birlikte dokunaklı anlar paylaştığınızda oluşur. Dua etme ve ibadet etmek, çift açısından bu tarz bir olay olarak nitelendirilebilse de manevi yakınlığın çok sayıda başka örnekleri de bulunmaktadır.

 • Manevi yakınlık örnekleri:
 • Partnerlerin her ikisi de güneşin doğuşunu ya da batışını birlikte, o ana hayret ederek tanık olur.
 • Çift, el ele tutuşarak parkta dolaşır ve bu sırada doğanın olduğu kadar birbirlerinin güzelliklerinin de tadını çıkarırlar.
 • Eşler, eşsiz bir manzaraya tepeden bakarak sessiz bir huşu içinde birbirlerine bağlanır.
 • Partnerler ahlaki değerlerini, amaçlarını ve maneviyat hakkındaki kişisel tanımlarını tartışırlar. Bu tartışma sayesinde birbirlerini dair anlayışları derinleşir.
 • Çift, her gece yatmadan önce dini kitaplarından bir bölüm okurlar. Bunu yapmak rahatlamalarına ve kendilerinden daha büyük bir güç karşısında karşılıklı uyum içinde hissetmelerine yardımcı olur.

Manevi yakınlık, mantığın ve bilincin ötesindeki aşkın bağlantıya izin verir. Bu tarz bir bağlantıyı geliştirmek daha temkinli olmaya yardımcı olur. Ancak bazen bu örnekler, etki alanınızın dışında oluşabileceği için anlık olarak meydana gelebilir.

Manevi yakınlık nasıl arttırılır?

Eşiniz ile maneviyat hakkında konuşun; böylece her ikinizin de hayranlık uyandırıcı olarak gördüğünüz deneyimleri keşfedebilirsiniz. Sonrasında bu ve benzeri uğraşlar için planlar yapabilirsiniz. Manevi yakınlık ile ilgili iyi olan şeylerden biri fırsat yaratmak için fazla çaba harcamanıza gerek olmamasıdır. Bırakın, o an ne gerçekleşiyorsa gerçekleşsin.

Yakınlık korkusu hakkında ne yapmak gerekir?

Yakınlık kurmak için gerekli olan korunmasızlık size korkutucu ya da yabancı geliyorsa yalnız değilsiniz. Yakınlıktan korkmak, büyük ihtimalle korunma duygusundan kaynaklanmaktadır. Yani güvende hissetmeniz için alternatif yollara ihtiyacınız vardır.

Yakın olmaktan korkan insanlarda genelde bu arzu vardır, ancak incinme ve hayal kırıklığı korkusu daha güçlüdür. Öncelikle yolunuza çıkan şeyleri keşfedin. Kendinizle yakın bir ilişki kurmakla işe başlayın. Böylece bu duygu ile daha rahat hissedersiniz.

Sonuç Olarak

Bu yazıda listelenen dört fiziksel olmayan yakınlık türüne aynı insanla sahip olabilirsiniz. Sağlıklı ilişkiler sadece fiziksel değil pek çok düzeyde ilişki kurmayı içerir. Açık ve doğru iletişim kurmayı öğrenmek ve partnerinizi anlamaya çalışmak, aşk hayatınızı güçlendirecek olan soyut yakınlık hissinin kurulmasına yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

avcılar escort bakırköy escort şişli escort esenyurt escort maltepe escortlar avcılar escort beylikdüzü escort bakırköy escort halkalı escort şirinevler escort sefaköy escort maltepe escort istanbul escort gaziantep escort bakırköy escort ataköy escort bahçeşehir escort