Grip Hakkında Merak Edilenler

  • Grip Nedir,

Kış mevsiminin gelmesi ile birlikte grip insanlar arasında salgın hale gelir. Antibiyotik ilaçlarla gripten kurtulmaya çalışırken doğal yöntemleri bir köşeye iteriz. Meyve ve sebze tüketerek gripten kurtulmaya çalışırız. Aniden başlayan ateş yükselmesi ile grip kendini gösterir. Grip olan hastalar kendini halsiz hissederek ciddi kas ve eklem ağrıları yaşar. Grip olan kişide şiddetli öksürüğün yanı sıra baş ağrısı görülür.

 

  • Kimler Risk Altında

Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar ve yaşlılar grip hastalığı için yüksek risk taşır. Kalp, akciğer ve böbrek rahatsızlığı çekenlerde grip çok yoğun görülür. Grip 24 saat içinde bulaşıcı hale gelir. Özel durumlarda grip ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilir. Grip belirtileri ortaya çıkar çıkmaz vakit kaybetmeden uzman doktora görünmek gerekir.

 

  • Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Grip olan hastanın durumu kötüye giderse, hastanın ateşi düşmezse, hasta kusmaya başlarsa, yutkunurken ağrı hissederse, kalıcı öksürüklerin yanı sıra baş ağrısı ve nefes alma vermede güçlük yaşanması durumunda hasta vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir.

  • Grip Nasıl Bulaşır?

Grip öksürme ve aksırma ile bulaşır. Grip olan kişilerde yüksek ateş görülür. Gripten kurtulmanın en iyi yolu aşı olmaktır. Grip salgını olduğu dönemlerde tokalaşmamaya özen gösterin. Gripten korunmak için hastaların yanına maske takarak gitmek, hastanın özel eşyalarını kullanmamak gerekir.

 

  • Grip Nasıl Geçer?

Grip için tek bir tedavi yoktur. Tedavide amaç belirtileri ve semptomları yok edip hastanın rahatlamasını sağlamaktır. Grip hastalarına anti viral ilaçlar verilir. İlk 48 saat grip virüsünün yayılması önlenir. Tuzlu burun spreyi ile grip sonrası ortaya çıkan burun tıkanıklığı açılır. 6 yaşından küçük çocuklar için mecbur kalınmadık sürece ilaç kullanılmaz. Vücudun ısı kaybını önlemek için bol sıvı tüketmek gerekir. Çay, kahve ve kafein tüketimini azaltın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir