Grip Nasıl Bulaşır

  • GRİP NEDİR

Havaların soğumasıyla birlikte grip kapımıza dayandı. Grip bir üst solunum yolu hastalığıdır. Grip olmadan önce hastada boğaz ağrıları görülür. Boğazda yanma hissi ortaya çıkar. Grip boğazın tahriş olmasına neden olur. Gripten aşı ile korunmak mümkündür. Soğuk kış aylarında sıcak bitki çayları grip etkilerini ortadan kaldırır.

 

  • GRİP BELİRTİLERİ

Grip hastalarının göz kapakları kaşınır. Burnu akan hasta hapşırmaya başlar. Burun içi kaşınan hastada baş ağrısı ve yüksek ateş görülür. Hasta kendini halsiz ve bitkin hisseder. Yemek yerken isteksizlik yaşar. Normal sıcaklıktaki bir yerde üşümeye başlar. Üşümenin yanında titreme görülür. Öksürürken kemiklerde ve kaslarda ağrılar meydana gelir.

 

  • GRİP NASIL BULAŞIR

Grip hastalığına virüsler neden olur. Bulaşıcı bir hastalık olan grip genelde öksürme, hapşırma ve el temas sonucu bulaşır. Hastalık bulaştıktan sonra 7 gün içinde belirtiler ortaya çıkar. Hastaneye yatış ve ölüm riski yüksek olan gripler için mutlaka koruyucu önlemler alınmalıdır. 65 yaş üstü yaşlıklar, bebekler ve sürekli rahatsızlık çeken kişiler grip konusunda yüksek risk yaşar. Her yıl dünya genelinde 500 bin insan grip hastalığına bağlı sebeplerle yaşamını yitirmektedir.

 

  • GRİP TEDAVİSİ

Gripten korunmanın temel şartı hijyen kurallarına dikkat etmektir. Eller her zaman bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Doktorun verdiği ilaçları zamanında eksiksiz kullanmalısınız. Bitkisel çaylar tüketmelisiniz. Gribe iyi gelen meyve ve sebzeler tüketmeye özen gösterin. Yulaf, tarhana çorbası, kefir ve yoğurt tüketin. Omega 3 zengini balık tüketmek vücut direncini güçlendirir. Grip için soğuk kış mevsiminde bol nane, limon ve bitki çayları tüketmelisiniz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterip egzersiz ve spor yapmayı ihmal etmeyin. İdeal vücut ölçülerinizi koruyun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir