Gripten hızlıca kurtulmanın yolları!

Havaların soğumasıyla birlikte grip salgını toplumlarda hız kazanır. Özellikle sobalı evlerde sürekli hava değişimine maruz kalan bireyler daha çok grip olur. Gripten korunmak için uzmanların tavsiye ettiği yöntemler şunlardır:
• EGZERSİZ YAPIN: Vücut sisteminizi güçlü tutmak için egzersizler yapın. Yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra egzersiz yapmak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
• TOKALAŞMAYIN: Gribin bulaşma yollarından birisi tokalaşmak ve öpüşmektir. Kirli eller ağız ve burunla teması sonucu grip virüsü yayılır. El temizliğine önem verip sevdiklerinizle tokalaşmamaya özen gösterin. Çok sık tokalaşmak zorunda kalıyorsanız el antiseptikleri kullanmalısınız.
• TEDAVİNİZİ AKSATMAYIN: Hastalık belirtileri ortaya çıkar çıkmaz tedaviye başlayın. Düzenli sağlık kontrolü yaptırıp doktorun önermediği ilaç ve tedavi yöntemlerinden uzak durun.
• İSTİRAHAT EDİN: Grip olduğunuz sürece iyi dinlenmeye özen gösterin. Yıpranan vücut hastalıklara açık hale gelir. Yorgunluk, halsizlik ve bitkinlik grip virüsünün vücuda girmesini kolaylaştırır.
• UYKU DÜZENİNİZE DİKKAT EDİN: Grip olduğunuz zaman vücut direnciniz güçlü olması gerekir. Vücut direncini güçlü tutmak için günde en az 8 saat uyumalısınız.
• YETERLİ SIVI TÜKETİN: Grip olduğunuz sürece bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Ihlamur, nane, bitki çayı, papatya tüketin. Hamile ve emziren kadınların bitki çaylarından uzak durması gerekir.
• SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENİN: Her besin gurubundan yeterli seviyede almaya dengeli beslenme denir. Düzenli aralıklarla beslenmeye düzenli beslenme denir. Sağlıklı ve dinç olmak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. C vitamin yönünden zengin turunçgil ve yeşil yapraklı sebze tüketmeye özen gösterin. Gripten kurtulmak için bilinmedik denenmemiş yöntemlerden uzak durun. Limon, greyfurt, portakal ve mandalina tüketmeye çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir