Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis Ankara, İstanbul, İzmir başta olmak üzere diğer pek çok ilin şehir merkezlerindeki plazalarda bulunan ofis adreslerinin kullanımı şeklinde de tanımlanabilir. Elbette yalnızca adres değil seçeceğiniz pakete göre ofis içi hizmetler, sekreterlik hizmetleri, ortak mutfak, kargo takibi, toplantı odası kullanımı, yazıcı ve projeksiyon, güvenlik gibi pek çok hizmetten de faydalanmak mümkün.

Sanal ofis İstanbul için Avrupa yakası ve Anadolu yakası lokasyonları olmak üzere iki farklı şekilde sunulabiliyor. Özellikle şirket kurulumu sanal ofis kiralama ile yapılabildiğinden pek çok kişi bu yöntemi tercih ediyor. Zaten avantajları da göz önünde bulundurulduğunda çok daha cazip bir karar olduğunu görebiliyoruz.

Kendi işini kurmak isteyen genç girişimciler, ofis maliyetleri çok yüksek olduğundan, finansal olarak bu yükü hafifletmek adına günümüzde geliştirilen farklı ofis tiplerini tercih ediyorlar. Geleneksel ofis anlayışından farklı olarak sanal ofislerde mobilya, eşya sıkıntısı olmaz. Bu da maliyetten kurtulma avantajlarından bir diğeridir.

Kiralık sanal ofis sistemi ile aylık uygun fiyatlarla şehrinizdeki prestiji yüksek yerlerde ofis kiralamış olacaksınız. Üstelik yasal adres sahibi olarak herhangi bir hukuka aykırılık ile karşılaşmadan gönül rahatlığıyla işinizi istediğiniz yerden yapabiliyorsunuz.

Başta firmanıza gelen aramaların cevaplanması olmak üzere, siz o gün çalışmıyor dahi olsanız adınıza gelen her türlü resmi belge ofisi kiraladığınız adrese gelir ve teslim alınır. Bu sayede hiçbir şekilde bilgi eksikliğinden ötürü sorun yaşamazsınız.

Ayrıca çoğu ofis kiralama firması farklı seçeneklerde sanal ofis paketleri sunarak farklı ihtiyaçları olan müşterilere de hitap ediyor. Örneğin toplantı odası kullanımı, müşteri karşılama, paylaşımlı ofis kullanımı gibi normalde ekstraya giren hizmeler aldığınız pakete göre daha uygun fiyatlara gelebiliyor.

Ofis adresi gösterme olanağının yanı sıra kurumsal bir kimlik izlenimi vermesi bakımından sanal ofislere olan ilgi giderek artıyor. Hem kolay hem de ekonomik bir çözüm olması nedeniyle fiziksel ofislerin en önemli alternatifi olarak sanal ofisler gösterilmekte.

Ben de sanal ofis arayışında olanların faydalanabileceği bilgileri ve ülkemizde sanal ofis hizmeti veren firmaları ele aldım. Herbirini ayrı ayır değerlendirip birbirleri arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri görebileceksiniz. Sundukları hizmetleri ve sanal ofis fiyatları karşılaştırmasını da bulabileceksiniz.

Sanal ofisler, şirket sahibi olup da fiziksel bir ofise ihtiyaç duymayanların kullandıkları bir uygulamadır. Operasyonel anlamda da destek veren firmalardan sanal ofis kiralama yaptığınız zaman toplantı salonları, ortak çalışma alanları, sekreterya ve mutfak kullanımı gibi çeşitli hizmet paketlerinden de faydalanabiliyorsunuz.

İş hayatında pratik çözümler hayati niteliktedir. Kimi zaman bir işi yapabilmek için çok kısıtlı zamanımız olabiliyor. Hatta aynı anda iki işi yapma durumunda da kalabiliyoruz. Bir de üstüne evrak işleri, kargo takibi gibi ekstra vakit isteyen işler eklenince işler içinden çıkılamaz bir hal alıyor. Bu da ister istemez stres yükümüzü artırıyor.

Son zamanlarda adını duymaya başlasak da günümüzün pratik ofis çözümü haline gelen sanal ofisler bir yandan da hayatımızı kolaylaştırıyor. Özellikle iş hayatında vakitten tasarruf yapmak isteyenler için bulunmaz bir çözüm. Sanal ofis avantajları bölümünde bu konulara benzer daha bir çok faydaya değineceğim.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

Sanal ofisler bir nevi sanal adres niteliği de taşımaktadır. Fiziksel ofise gereksinim duymayıp ticari faaliyet gerçekleştirmek isteyenler yasal bir adrese ihtiyaç duyar. Bu adresi bağlı bulundukları vergi dairelerine bildirmeleri gerekir. Bu noktada da sanal ofisler ideal çözüm niteliği taşır.

Sanal Ofis Yasal Mı?

Ofis kiralamayı düşünenlerin aklını kurcalayan en temel konulardan biri de sanal ofis yasal mı sorusudur. Çünkü ortada bir ofis yok ancak resmi işlemlerde kullanılabilecek bir adres var. Peki resmi kurumlar bu adresi kabul ediyor mu? Sanal ofis kiralama düşüncesinde olanlar işin yasal boyutunu da göz önünde bulundurmalıdır.

Gelelim sorunun cevabına. Evet, sanal ofis yasaldır. Yani sanal ofis adresi göstererek ticari faaliyet göstermenin herhangi bir sakıncası yoktur. Kanunlara aykırı bir durum söz konusu değildir. Hatta avukatlar bile sanal ofis adresi göstererek hizmet vermektedir.

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ise şirket kurulumu aşamasında adrese gelerek yoklama yapılması sırasında belirtilen adreste bulunmak gerekiyor. Bu da zaten sanal ofisleri kiralayan firmalar tarafından söylenir.

Hali hazırda sanal ofisini kiralamış ve işini yapan pek çok kişi bulunuyor. Zaten kanuna aykırı bir durum olsaydı onlara da izin verilmezdi.

Bir diğer konu ise faaliyet göstereceğiniz sektörde fiziksel bir ofis tutma zorunluluğu olup olmadığıdır. Çünkü her meslek için sanal ofisler uygun olmayabiliyor. Bunun da araştırmasını ilgili meslek kuruluşlarının odalarına veya bağlı bulundukları resmi devlet dairesine giderek yapmanız önemli.

Yasal adres sanal ofis kullananlar tarafından bir numaralı tercih sebebidir. Sanal ofis maliye denetimleri bakımından da bir sorun teşkil etmiyor. Zaten tebligat adresi olarak gösterilebilir olduğundan daha sonra bir sıkıntı yaşamazsınız.

Kimileri sanal ofis kiralama yerine ev adesini yasal adres olarak göstermeyi daha mantıklı bulmaktadır. Ancak işin detaylarına inersek bunun pek mantıklı olmadığını görebiliriz.

Eğer home ofis çalışıyorsanız ve ev adresinizi yasal adresiniz olarak göstermek istiyorsanız bunun için izlemeniz gereken bazı adımlar bulunmakta. Bunlardan ilki eğer ev size ait değilse yani kiracıysanız mutlaka ev sahibinize bu konu hakkında bilgi vermelisiniz. Eğer bu bildirimde bulunmazsanız ev sahibinizin sizi şikayet etme hakkı bulunuyor.

Ayrıca apartmanda yaşıyorsanız tüm dairelerden izin almanız gerekiyor. Eğer bir komşunuz bile karşı çıkarsa bu durumda yasal olarak evinizi ofis olarak kullanamıyorsunuz.

Ev adresiniz şirket adresi olarak kullanılacaksa hukuksal olarak artık orası bir ev değil iş yeri haline geliyor. Bu durumda da ev sahibi emlak vergisini ev olarak değil iş yeri olarak ödemek zorunda. Konutta binde 1 olan bu vergi iş yeri olunca binde 2 ye çıkıyor. Yani ödenecek vergi iki katına çıkıyor.

Home ofis kullanıp tasarruf edeceğini düşünenlerin katlanması gereken bir diğer maliyet de stopajdır. Bu da brüt kira tutarının %20’si olarak belirlenmiştir. Yani 1000 lira kira ödüyorsanız bunun 200 lirası stopajdır. Bunun yanında evinizi iş yeri olarak kullandığınıza dair her yıl dilekçe ile bildirimde bulunmanız gerekiyor.

Ev ofis kullandığınızda müşteri karşılama konusunda da zorluklar yaşanmakta. Sanal ofis kiraladığınız zaman prestijli lokasyonlarda görüşmelerinizi gerçekleştirme şansınız bulunuyor. Ev adresinizin müşteriler tarafından bilinmesi de gizliliğiniz açısından sorun teşkil edebilir.

Hem maddi hem de diğer yönleri ile ev adresinizi iş yeri adresiniz olarak göstermek zannettiğiniz kadar mantıklı olmayabilir. Bu yüzden sanal ofis seçeneklerini değerlendirmeniz gerek tasarruf gerekse prestij bakımından elinizi güçlendirecektir.

Sanal Ofis Avantajları

Fiziksel ofis kiralamak yerine sanal ofisleri tercih edenler aşağıda sayacağım avantajlardan faydalanabiliyor. Öyle ki okuduktan sonra eğer standart ofis ihtiyacınız yoksa siz de sanal ofis tercih etmenin aslında ne kadar mantıklı olduğunu göreceksiniz.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME!
100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

Prestijli ve Yasal İş adresi

Sanal ofis kiralamanın başlıca faydası bir gayrimenkul satın almadan veya kiralama masrafı olmadan prestijli bir yerden iş yeri adresine sahip olunmasıdır. Üstelik sanal ofis yasal adres olarak da kullanılabiliyor.

Bu da müşterilerin profesyonel bir adreste iş yaparken kendilerini güvende hissetmelerini sağlar ve müşteriler geldikleri zaman iyi şekilde karşılanır.

Resepsiyon ve Telefon Hizmeti

Sanal ofislerin talep edilmesinin bir başka nedeni de genellikle profesyonel resepsiyonist ve telefon hizmeti sunmalarıdır. Bu hizmetler ve resepsiyonist rolleri sanal ofis firmaları arasında farklılık gösterebilir.

Birçok sanal ofis firması kiralama yapan kişinin müşterileri ile doğrudan konuşan veye telefonla irtibata geçen sekreterler çalıştırır. Görevleri arasında çağrı yönlendirme, not alma, bilgilendirme yapma ve gelen müşteriyi kabul edip ağırlama yer almaktadır.

Çoğu sanal ofis müşterileri için sesli posta hizmetleri sağlar. Sesli mesaj depolama veya e-posta transkripsiyon hizmetleri sanal ofis şirketleri arasında farklılık gösterir.

Sanal ofislerde faks hizmetleri de vardır. Hatta bazıları, faks içeriğini istemciye göndermek için bir e-postaya dönüştüren bir transkripsiyon hizmeti de içerir.

Fiziksel Ofis Alanı

Birçok sanal ofis şirketi ek seçeneklerle kiralık fiziksel alanlar sunmaktadır. Görüşmeler için toplantı odalarından açık alan çalışma alanlarına kadar, sanal ofisler müşterilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Sadece çalışmak için alana ihtiyaç duyan müşteriler için sanal ofisler, ortak çalışma ya da bireysel çalışma için açık alan çalışma alanı sağlayabilir.

Çalışmak için daha sessiz bir yere ihtiyaç duyan müşteriler için sanal ofislerde genellikle kilitlenebilir özel ofisler ve kiralık depolama alanları bulunur.

Müşteriler iş toplantıları veya sunumlar için konferans salonlarını profesyonel bir ortamda kiralayabilirler. Bu odalar genellikle projektörler ve diğer gerekli ekipmanlarla donatılmıştır. Ayrıca şirket etkinlikleri düzenleyen işletmeler için, sanal ofisler partiler veya konferanslar için bir toplanma yeri sağlayabilir.

Ofiste Sunulan Olanaklar

Sanal bir ofisten fiziksel alan kiralamak genellikle belirli olanaklarla birlikte gelir. Alan kiralamak için sanal ofis hizmetlerini düşünen kişiler, işlerini yapmak için ofisin gerekli tüm olanaklara sahip olduğundan emin olmalıdır.

Sanal ofis çalışma alanlarının çoğu ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunar. Birçok kiralık çalışma alanı çıktı ve fotokopi hizmetleri sunar. Ayrılan basılı sayfa sayısı ve renkli yazdırma seçenekleriyle ilgili sınırlar ofisler arasında farklılık gösterir.

Çoğu sanal ofis, daha rahat ve açık bir çalışma ortamı için salonlar sağlar. Bazı sanal ofis alanlarında, müşterilerin işe geldiklerinde yemek pişirebilmeleri veya yiyeceklerini koyabilecekleri buzdolabı olan mutfaklar vardır. Ayrıca sunulan yiyecek ve içecekler de bazı firmalar tarafından ücrete tabi tutulabilir.

Esneklik

Sanal ofislerin bir diğer önemli özelliği de müşterilerine sunduğu esnekliktir. Çalışma saatlerinden ölçeklendirilebilir paket seçeneklerine kadar değişen ihtiyaçlara uygun bir sanal ofise sahip olmak dikkate alınması gereken önemli bir özelliktir.

Sanal ofis, müşterilerin kendi saatlerini ayarlamalarına izin verir, ancak resepsiyonist ve çalışma alanı kullanılabilirliği gibi hizmetler genellikle zamanlamalı şekilde çalışır. Potansiyel müşteriler her zaman sanal ofislerinin çalışma saatlerinin farkında olmalıdır. Kimi firmalar esnek çalışma saatleri sunarken kimileri iş saatleri haricinde hizmet vermemktedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir