Sarılarak Uyumanın Faydaları

Partnerinizle de olsa, evcil hayvanınızla da olsa, hatta konforlu bir destek yastığıyla da olsa, sarılmak stres atmanın ve yakınlık yaratmanın en iyi yoludur. Ancak sarılmak sadece kolları sarıp sıkı tutmakla bitmeyen bir konu. Sarılmanın kendisi bir aşk dilidir.

Bazı insanlar her fırsatta partnerlerine sarılmayı severler. Bazıları ise o kadar sevmezler. Bazıları sarılmayı sadece yatak odasındaki diğer şeyler için bir hazırlık olarak görürler. Erkeklerin sarılmayı pek sevmedikleri algısını da bir kenara bırakın. Onların sarılmayı kadınlardan daha fazla sevdikleri görülebiliyor.

Sarılmak, masaj yapmak, öpüşmek gibi şeylerin hepsi sarılma şemsiyesi altında bulunuyor. Sarılmanın doğru veya yanlış bir yöntemi yok ancak bazı sarılma pozisyonları epik sarılmalar sağlayabiliyor.

Kaşık

Kaşık en bilindik sarılma pozisyonudur. Çok seksi bir pozisyon da olabilir. Sarılırken herkes kaşık haline gelebilir ancak genelde daha büyük olan partner dıştaki kaşık haline gelir. Kollarınızı partnerinize dolarsınız ve ikiniz de yanyana yakın şekilde yatarsınız. Mideniz onun beline değer. Küçük kaşık olduğunuzda partneriniz kollarını size dolar ve sizin beliniz de onun karnına değer.

Yarım Kaşık

Geleneksel kaşık pozisyonu biraz sıcak yapabilir ve bu nedenle yarım kaşığı düşünebilirsiniz. Sıcak ve yakın hissedecek kadar yakın olursunuz ancak klostrofobik hissetmeyecek kadar da uzak olursunuz.

Kalça Yanak Yanağa

Bu pozisyonda siz ve partneriniz farklı yönlere bakarsınız ancak kalça yanaklarınız ve belleriniz dokunur. Dizler genelde bükülü olur ancak bir bacağı uzatıp onun ayağıyla oynayabilirsiniz. Bu pozisyon partnerinizle bağlantıyı devam ettirmek istediğiniz ancak özgürlüğünüz ve uykunuzun da öncelikli olduğu anlamına gelir.

Balayı Sarılması

İlişkiniz balayı aşamasındayken sarılmak çok önemlidir ve birbirinize bir türlü doyamazsınız. Uykuda bile bir arada olmak istersiniz. Balayı sarılmasında birbirinize bakarsınız ve uzuvlarınızı dolarsınız. Çok yakın olursunuz. Sabah ağzınız koksa bile fark etmez çünkü birbirinizi istersiniz.

Beşik

Bu pozisyon duygusal ihtiyaç içinde olduğunuzda genelde kullanılır. Partneriniz sırtüstü yatar ve siz de başınızı onun göğsüne koyarsınız. Rahatlatıcı bir sarılma formudur ve güven ile sağlık hissi yaratır.

Bacak Sarılması

Yanak yanağa pozisyonunda olduğu gibi bu pozisyon da uyku öncelik olduğunda fakat yine de bir temas istediğinizde uygulanır. İkiniz de rahat bir pozisyon bulduktan sonra bir bacağınızı partnerinizin bacağının üstüne atarsınız.

Kalça Yastığı

Partnerinizin kalçasını yastık olarak kullanmak isterseniz, veya çok yakın temastan kaçmak isterseniz uygulayabilirsiniz. Belki de başınızın altına koyacak yumuşak bir şey lazımdır.

Bacak Yastığı

Başınızı partnerinizin bacağına koymak çok oyuncu bir pozisyon olabilir. Ayrıca güven gösterir. Bu pozisyon bir iki öpücük için de çok uygundur. Favori dizinizi izlerken de kullanabilirsiniz.

Kol Çaprazlama

Bu pozisyonda birbirinize bakarsınız ve kollarınız birbirinizin üstünde durur. Gözgözesinizdir ve bu nedenle oldukça romantik olur ama uyumak istiyorsanız da uygundur.

Neden Daha Fazla Sarılmalı?

Sarılmak elbette iyi hissettirir ancak sağlığa da iyi gelir. Sebepleri şöyle:

Daha fazla cinsel tatmin ve yakınlık yaratır

Sarılmak genelde fiziksel yakınlık sağlar ancak cinsellikten sonra sarılmak da önemli. 2014’te yapılan bir çalışmaya göre ilişkiden sonra sarılan çiftlerin cinsel ve ilişkiye dair tatminlerinin daha fazla olduğu görülmüş.

Arkadaşlar arasında bağ yaratır

Oksitosin boş yere sarılma hormonu olarak adlandırılmıyor. Sarıldığınızda salgılanır ve sevilmiş, bağ kurmuş hissetmenizi sağlar. Oksitosinin sosyal bir bağlamı da var. Araştırmalar oksitosinin çevrenizdeki insanlarla bağ kurmanıza yardımcı olduğunu gösteriyorlar. Yani yakın arkadaşlarınızla ne kadar sarılırsanız, bağınız o kadar yakın olacaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İsveç masajını sarılma rutininizin bir parçası haline getirirseniz, bağışıklık sisteminiz ciddi anlamda güçlenecektir. İsveç masajı uzun, devam eden dokunuşlar içeren bir masaj tekniğidir. 2010’da yapılan bir çalışmaya göre İsveç masajı alan insanlarda şunlar görülmüş:

daha fazla lenfosit
stres hormonu kortizolün artışına sebep olan bir hormonda azalma
kortizol seviyelerinde düşme
inflamasyona sebep olabilen sitokinlerde azalma
Duyguları iletmenizi kolaylaştırır

Araştırmalar dokunmanın aşk, şükran ve sempati gibi duyguları iletmeyi daha kolay hale getirdiğini gösteriyorlar. Mutluluk ve üzüntü de dokunuş ile iletilebilir. 2009’da yapılan bir çalışmada dokunmanın yabancılar arasındaki duygusal iletişimi de arttırdığı görülmüş.

Tansiyonu düşürür

Dokunmanın sakinleştirici etkisi tansiyonu düşürebilir. Araştırmalar kısa süreli el tutma ve sarılmanın hem büyük hem de küçük tansiyonu düşürdüğünü gösteriyorlar. Yüksek tansiyonun kalp hastalıkları ve inme ile bağlantısı olduğundan düzenli sarılmak yüksek tansiyon tedavi planlarında yer almalı.

Stres ve kaygıları azaltır

2004’te yapılan bir çalışmaya göre sürünme, sıkma ve esnetme tarzı bir masaj stres ve kaygıları azaltıyor çünkü bedende dopamin ve serotonini arttırıyor. Bu iki nörotransmiter ruh halini düzenlemeye yardımcı oluyor. Dopamin aynı zamanda beynin keyif merkezini düzenliyor.

Ağrıları hafifletebilir

Sarılmak terapötik bir dokunuş formunda olduğunda ağrıları azaltabilir. Terapörik dokunma yönteminde ellerinizi bedendeki enerjiyi ve iyileşme gücünü arttırmak için kullanırsınız.

Sonuç Olarak

Günümüzün hareketli dünyasında yakınlığı kaybetmek ve rahatlamak için zaman bulmak çok zor olabilir. Sarılmak ikisini de yapmayı sağlar ve sevdiklerinize bağlanırsınız. Peki neyi bekliyorsunuz? Her fırsatta sarılın ve koklaşın. Hoşunuza gidecek sarılma pozisyonlarını bulun ve partneriniz, arkadaşlarınız ve evcil hayvanlarınızla uygulayın. Size, bedeninize ve ruhunuza iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir