Tek taraflı ilişkinin 21 işareti

Herkes hayatında sevgi dolu, güvenli bir ilişki istiyor ancak bazen hayallerimizdeki ilişki olduğunu düşündüğümüz bir ilişkinin tek taraflı olduğu ortaya çıkıyor. Tek taraflı ilişki, çiftlerden bir tanesinin ilişkideki tüm sorumluluğu alması, yani onu sürdürmenin ve ilerletmenin onun omuzlarındaki bir yük haline gelmesi demektir.

Bu tip ilişkilerin en korkutucu yanı, böyle bir ilişkide olduğunuzun farkında bile olmayabilecek olmanızdır. Bir ilişki uzmanından tek taraflı ilişki içerisinde olup olmadığınızı gösterecek 21 işareti bir araya getirdik.

Siz Plan Yapmazsanız, Hiç Bir Şey Olmuyor

Tek taraflı bir ilişkide olduğunuzu gösteren en görünür işaretlerden bir tanesi, birbirinizi görmek için daima sizin plan yapmanızdır. Eğer organizasyon yapmayı bırakırsanız, birbirinizi gerçekten göreceğinizi düşünüyor musunuz? Eğer cevap hayırsa, muhtemelen tek taraflı bir ilişkidesiniz.

Partnerinizle birlikte yaşıyorsanız birbirinizi görmek için plan elbette gerekmez ancak akşam dışarı çıkılacağı zaman, evde işler yapılacağı zaman veya kaliteli vakit geçirmek istediğiniz zaman organizasyonu hep siz yaparsınız.

İlk Siz Mesaj Atarsınız

Günaydın mesajını daima siz gönderirsiniz veya gününün nasıl geçtiğini öğrenmek için hep siz ararsınız. Eğer iletişimin sürmesi için çabayı hep siz gösteriyorsanız ve partnerinizin sizinle ilk olarak hiç iletişime geçmediğini görüyorsanız, bu iyi bir işaret değildir.

Sizi Görebileceği Yerde Arkadaşlarını Görmeye Karar Veriyor

Elbette insanların partnerleri kadar arkadaşlarını da görmeleri gerekiyor ve partnerinizin arkadaşları ile vakit geçirmesi tamamen normal ve hatta bu sadık bir arkadaş olduklarını gösteren bir işarettir. Ancak sağlıklı bir ilişkide insanlar belli zamanlarda arkadaşlarını görmek için plan yaparlar ve arkadaşlarını görmediklerinde sevgililerine vakit ayırmak isterler.

Eğer tek taraflı bir ilişkideyseniz, partnerinizin sizin yerinize yalnız veya arkadaşlarıyla vakit geçirmek istediğini fark edebilirsiniz veya sizi atlatıp en yakın arkadaşı ile vakit geçirmeye çalışabilir. Bir seçenek değil bir öncelik olmanız gerekiyor.

İlişkide Güvende Hissetmiyorsunuzdur

Sağlıklı bir ilişkide partnerinizin yanındayken olduğunuz gibi olabilmelisiniz ve ona açılabilmelisiniz. Tek taraflı ilişkide ise bu güven yoktur. Bu nedenle kendinizi tam olarak ifade edemezsiniz. Bunun yerine onu hep ilgili tutmaya çalışırsınız ve bu nedenle görünümünüz, kıyafetleriniz, söyledikleriniz ve davranışlarınız konusunda hep dikkatli olursunuz.

Faturaları Hep Siz Ödersiniz

Her bir ilişkide finansal durum ve kimin neyi ödediği farklıdır. Ancak sağlıklı bir ilişkide tek bir kişinin tüm fatura ve finans işlerini halletmesi beklenmez. Eğer akşam yemekleri, hediyeler ve hatta ev faturaları için her şeyi siz ödüyorsanız, partnerinizin tüm masrafların karşılanmasını beklediği tek taraflı bir ilişkide olabilirsiniz.

Memnun Etmek İçin Kendinizden Ödün Verirsiniz

Sevgi dolu bir ilişkide herkes diğerini memnun ve mutlu etmek ister, ihtiyaçlarını, istek ve arzularını dinler. İlişkinizde ihtiyaçlarınız siz onunkileri karşılamaya çalıştığınız kadar partneriniz tarafından karşılanıyor mu? Eğer cevabınız hayırsa, tek taraflı bir ilişkide olabilirsiniz. Partnerinizin ihtiyaçlarını sürekli karşılamaya çalışıyorsanız ancak o sizinkileri karşılamıyorsa bu adil bir ilişki değildir.

Diğer İnsanlar Onu Sizden Daha Mutlu Eder

Tek taraflı ilişkide ne kadar emek verirseniz verin partnerinizi daha mutlu edecek başka birisi ortaya çıkar. Bu aile ve arkadaşları da olabilir, iş arkadaşları da olabilir, yeni birisi de olabilir. Bu kim olursa olsun, birisi partnerinizi sizden daha mutlu ediyorsa, bu kırmızı bayrak demektir.

Size Karşı Açık Değildir

Partnerinize dair temel şeyler dışında neler biliyorsunuz? Çocukluğunu veya geleceğe dair umut ve hayallerini hiç konuştunuz mu? Eğer partnerinizi sadece yüzeysel olarak tanıyorsanız, size daha fazlasını söylemek istemediği içindir. Kendinizi daha fazla bilgi için uğraşırken ancak dikkate alınmazken bulursunuz.

Yalnız Hissedersiniz

Bir sebepten, insanlar ilişkideyseniz yalnız olamayacağınıza inanırlar. Eğer tek taraflı bir ilişkideyseniz, bunun doğru olmadığını biliyorsunuz. Partnerinizi ne kadar sevseniz ve işleri yoluna koymak için çaba gösterseniz de, yalnız ve istenmeyen şekilde mi hissediyorsunuz? Bunun sebebi muhtemelen emeklerinizin ve hislerinizin karşılık bulmadığı adil olmayan bir ilişki içerisinde olmanız ve daha fazla derinlik ve sadakat aramanızdır.

Gelecek Hakkında Konuşmak İstemez

Tek taraflı bir ilişkideyseniz, partneriniz devamlı gelecek hakkında konuşmaktan kaçınacaktır. Geleceğinizden veya gelecek bir kaç yıldaki hayal ve umutlarınızdan bahsedebilirsiniz ancak onunla birlikte olan geleceğinizden bahsettiğinizde pek istekli olmayabilir veya konuyu değiştirmek bile isteyebilir. Bu konuda konuşmak istemezler çünkü sizinle bir gelecek görmezler veya sizin kadar hevesli değillerdir.

Cinselliği Siz Başlatırsınız

Cinsel hayata bakmak her zaman faydalıdır çünkü ne tür bir ilişki içerisinde olduğunuza dair sandığınızdan daha çok şey söyler. Düşünmeniz gereken ilk şey, cinselliği daima sizin başlatıp başlatmadığınızdır. İkinci olarak, cinsellik sırasında partnerinizin bencil olması veya sizi memnun etmek için çaba göstermemesidir. İlişkiden sonra yakınlaşıyor musunuz yoksa durumu sona erdirip ayrılıyor mu? Eğer tek taraflı bir ilişkideyseniz, partneriniz bencil bir aşık olur ve yakınlığı başlatan daima siz olursunuz ve sonrasında da kucaklaşmak, sarılmak istemez.

Birlikte Dışarı Çıkmazsınız

Tek taraflı bir ilişki içerisinde olduğunuzun en büyük işaretlerinden birisi partnerinizin sizinle görülmek istememesi veya sizinle birlikte başka insanlarla vakit geçirmemesidir. Tek taraflı ilişki genelde gizli bir ilişki gibidir ve partnerinizin çift olduğunuzu dünyaya duyurmamak için çaba gösterdiğini fark edersiniz.

Baş Belası Gibi Hissedersiniz

Partnerinizin sinirlerini bozduğunuzu veya bir ağırlık olduğunuzu mu hissediyorsunuz? Bu ilişkide sağlıklı bir his değildir. Moraliniz düzelmeli, desteklenmiş ve sevilmiş hissetmelisiniz ve varlığınız rahatsızlık vermemeli. Partnerinizi kızdırmak korkunç bir histir ve bunun sebebi sizseniz tek taraflı bir ilişki içerisinde olabilirsiniz.

Sizi Sık Sık İptal Ederler

Eğer sizinle olan planlarını düzenli olarak başkaları ile vakit geçirmek veya yalnız vakit geçirmek için iptal ediyorsa, bu iyi bir işaret değildir. Partneriniz sizinle geçireceği vakitleri pas geçiyorsa veya hislerinize aldırmadan son dakika iptalleri yapıyorsa tek taraflı bir ilişki içerisinde olabilirsiniz.

Romantik Jestler Yapmaz

Herkesin aşk dili farklıdır ve bu nedenle partnerinizin size hediye almaması ancak bunun yerine romantik buluşmalar organize etmesi sorun değildir. Ancak sizin için romantik bir şey yaptığı hiç bir an hatırlamıyorsanız, muhtemelen sizinle bir şey yapmak istemiyordur ve bunun yerine sizin ilişkide romantizmi organize etmenizi bekliyordur.

Aldatacağından Korkarsınız

Tek taraflı ilişkiler güvensizdirler ve bu sadece sürekli olarak sınırda hissedip kendiniz olamamanız değil, aynı zamanda onun sadakatsiz olabileceği anlamına da gelir. Sadık bir ilişkide partnerinizin sizi aldatacağına dair endişeniz olmaz ancak tek taraflı bir ilişkide bu çok gerçektir ve devamlı olarak endişe kaynağıdır.

Sürekli Onun İçin Bahaneler Üretirsiniz

Aile ve arkadaşlarınız partnerinizin sizin için iyi olmadığını mı düşünüyorlar? Belki de sizinle son dakikada bir etkinliğe gitmeyi iptal etti? Partnerinizin davranışları nedeniyle sürekli bahane üretmeniz gerekir. Partneriniz sizin aile ve arkadaşlarınızın önünde nasıl göründüğüne dair bir endişe duymaz.

İlişki Sizi Olmadığınız Birisi Haline Getirir

İlişkide güvensiz hissetmeniz ve onu mutlu etmek için çok fazla efor sarfetmenizden dolayı yakın zamanda kendiniz olmadığını fark edebilirsiniz. Eğer ilişkiyi hayatta tutmak için konsantre oluyorsanız, kimliğinizi kaybedersiniz ve olmadığınız bir insan haline gelirsiniz.

Sosyal Medyada Çift Olarak Görünmez

Eğer sevgiliniz sosyal medyada aktifse ancak sizden hiç bahsetmiyor, birlikte olduğunuzu göstermiyorsa, bu bir endişe sebebidir. Eğer ikinizin birlikte fotoğrafını paylaşırsanız ancak o istemezse, bunun sebebi ilişkinizin karşılıklı olmaması olabilir.

Arayı Düzeltip Özür Dileyenin Hep Sizin Olmanız Gerekmesi

Tek taraflı bir ilişkideyseniz, çoğu çiftten daha fazla tartışıyor olabilirsiniz ve bu tartışmaların büyük kısmı muhtemelen sizin tarafınızdan partnerinizden sevgi ve bağlılık görmediğiniz fikriyle başlatılmıştır. Ancak barışmak için özür dileyen ve tartışmayı sonlandıran çoğu zaman siz olursunuz. Partneriniz sizinle tartışmaya pek dikkat etmez ve özellikle de sizinle barışmak umrunda değilse ilişkiyi taşımanın yükü yine sizin omuzlarınıza biner.

Daha Fazlasını İstersiniz

Tek taraflı bir ilişkide olduğunuzu gösteren en görünür işaretlerden birisi kendinizi daima ilişkiden daha fazla şeyler beklerken bulmaktır. Zihninizin derinlerinde bu kişinin size istediğiniz kadar ilgi göstermediğini ve bu nedenle onunla olamayacağınızı bilirsiniz ve bu nedenle efor göstermemeniz gerektiğinin de farkına varırsınız. Eğer başka çiftlere bakıyor ve kıskançlık hissediyorsanız, muhtemelen ilişkiniz yürümüyordur.

Sık Sorulan Sorular

Tek taraflı ilişki sürebilir mi?

Eğer bir taraf işe yaraması için çaba gösteriyorsa ve sevgi ilişkiye hakim değilse, işe yaraması çok zordur. Sürmesi için çaba göstermek yerine, tek taraflı bir ilişki yerine sevgi ve bağlılık dolu bir ilişki hak edip etmediğinizi kendinize sorun.

Tek taraflı ilişkiyle nasıl başa çıkmalı?

Eğer bu tip bir ilişki içindeyseniz, fark yaratabilecek tek bir kişi var ve o da partneriniz. Eğer ilişkinin başından beri tüm emeği siz veriyorsanız, artık onun sırası gelmiştir. Bu tip bir ilişkide en önemli şeylerden birisi iletişimdir. Partnerinize karşı açık ve dürüst olun, herşeyi birlikte değerlendirin.

Tek taraflı aşk gerçek aşk olabilir mi?

Gerçek aşk olabilir ancak muhtemelen gerçekte olan şey bir kişiyle olmak için gösterdiğiniz çabanın yarattığı çekimdir. Gerçek aşkta insanlar hayatın güzelliğini birlikte tecrübe ederler.

Tek taraflı ilişkinin işaretleri nelerdir?

Yukarıdaki 21 madde bu soruya cevap verecektir. Ancak genel olarak karşılıksız emek, tek bir tarafın cinselliği ve yakınlığı başlatması, güvensizlik ve bağlılık olmaması temel işaretlerdir.

Tek taraflı aşk başarılı olabilir mi?

Tek taraflı aşk nadiren başarılı olur ve sadece acı verir. Eğer diğer kişi ilişkideki hatalarını gidermek için çaba göstermeye başlarsa başarılı olabilir. İşlerin yürümesi için iki tarafın da bir araya gelip çalışması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir