81 ile üniversitelilerin barınma meseleleri için genelge

Posted by

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında 81 vilayet valisi ve gençlik spor vilayet müdürleriyle toplantı yapıldı.

Yapılan toplantıda alınan kararlarla ilgili valiliklere “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” bahisli genelge gönderildi.

Genelgeye nazaran üniversitelerde eğitim-öğretimin huzur ve inanç ortamı içerisinde sürdürülebilmesi gayesiyle her akademik yıl öncesi valiler başkanlığında ilgili üniversite yöneticileri ve güvenlik amirlerinin iştirakiyle oluşturulan “Üniversitelerde Huzur ve İtimadı Artırma Vilayet Komisyonları”, üniversite yerleşkelerinin bina, tesis ve öbür alanlarına ait risk tahlillerini yapmaya ve önlemler almaya devam edecek.

Üniversitelerde uyuşturucu kabahatleriyle aktif çaba, suç/terör örgütlerinin eleman kazanımlarının engellenmesi, istismar ve provokasyonların önüne geçilmesine yönelik önlemler alınacak.

Fahiş fiyatla uğraş edilecek

Ayrıca yeni eğitim-öğretim periyodu boyunca üniversite öğrencilerinin konaklayacağı yurt, pansiyon, apart vb. yerlerde mümkün fahiş fiyat uygulamalarına müsaade edilmeyecek, maddi durumu yetersiz olan öğrencilere kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla burs ve konaklama mevzularında yardımcı olunacak.

Barınma imkanları artırılacak

Artan öğrenci sayısı öğrenci yurtlarına olan talebi artıracağı için üniversite öğrencilerinin barınmalarına yönelik il/ilçe bazlı gereksinim tahlilleri yapılacak. Barınma sorunu olan öğrenciler tespit edilerek kamu kurum ve kuruluşlarına ilişkin misafirhanelere yerleştirilecek, gerektiğinde sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği sağlanacak.

Öğrenci yurtlarında var olan kapasitenin tam olarak kullanılması sağlanacak ve imkanlar ölçüsünde ek kapasite oluşturulacak.

Bu çerçevede boş lojmanların ve yurt olarak kullanılabilecek kamu kurum ve kuruluşlarına ilişkin binaların dönüşümleri acilen yapılarak 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlangıcına yetiştirilecek.


Bakanlıklar ortası uyum kurulacak

İl genelinde bulunan otel, pansiyon, apart ve özel yurtlar, kapasitelerinden faydalanmak üzere Gençlik ve Spor Bakanlığı ile koordine kurularak kiralanacak. Ayrıyeten vilayet genelinde bulunan Ulusal Eğitim Bakanlığı yurtlarından boş kontenjanı olanlar imkanlar dahilinde kullanılacak.

Üniversite yerleşkesi bulunan küçük ilçelerdeki barınma sıkıntısının tahlili gayesiyle da özel yönetim ve belediyeler tarafından gerekli çalışmalar yapılacak. Kapasite artırımı ve yeni kalacak yerlerin belirlenmesinin beraberinde getireceği işçi, materyal vb. gereksinimler valiliklerin uyumunda karşılanacak.

Yurt, pansiyon ve apartlarda fahiş fiyata müsaade edilmeyecek

Eğitim-öğretim devri boyunca üniversite öğrencilerinin konaklayacağı yurt, pansiyon, apart vb. yerlerde fahiş fiyat uygulamalarına müsaade edilmeyecek. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilere kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla maddi takviyede bulunulacak ve burs/kalacak yer hususlarında yardımcı olunacak.

Yerel idarelerle iş birliği halinde öğrencilerin kayıt periyodu esnasında ve sonrasında karşılaştığı sıkıntıları (barınma ve ulaşım gibi) iletebileceği irtibat bilgileri kamuoyuyla paylaşılacak. Öğrencilerin üniversite/kampüs yerleşkelerine ve yurtlara kolay ulaşımının sağlanması maksadıyla bilhassa okul giriş-çıkış saatlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde bulundurularak toplu taşıma vb. araç sayılarının artırılması ve yaşanması mümkün ya da muhtemel sıkıntıların tahlili için ilgili ünitelerle iş birliği sağlanacak.

Yerleşkelerde yasa dışı yapılarla faal çaba edilecek

Üniversite yerleşkeleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) binaları ve özel yurtların bulunduğu alanlardaki aydınlatma sistemleri denetim edilecek ve toplu taşıma durakları yurtlara yakın olacak formda belirlenecek.

Üniversite ve yurt yerleşkesinde bulunan “X-Ray” aygıtlarının, kapı dedektörlerinin ve güvenlik kamera sistemlerinin yaygınlaştırılması için de çalışmalar yapılacak ve ilgili aygıtlar denetim edilerek eksiklikler giderilecek.

Barınma ve maddi imkan sağlama ismi altında öğrencilerle temasa geçmeye çalışan yasa dışı yapılanmaların stant açma/broşür dağıtma vb. faaliyetlerine müsaade edilmeyecek.

Bu çerçevede öğrencilerin kentteki birinci uğrak noktası olan terminal, gar, havalimanı üzere noktalarda üniversite idareleri tarafından bilgilendirme stantları açılacak. Ayrıyeten uyuşturucu ve uyarıcı husus kullanımının ve satışının engellenmesine yönelik çalışmalara yük verilecek.

Terör örgütlerinin faaliyetleri hakkında bilgilendirmeler yapılacak

Öğrencileri etkilemeye dönük terör örgütlerinin kirli propagandalarına kaşı farkındalıklarının artırılması için üniversitelerle iş birliği halinde panel, seminer vb. çalışmalar yürütülecek.

Ayrıca suç/terör örgütlerinin yeni eleman kazanma çalışmalarına mahzur olunabilmesi için istihbari çalışmalara yük verilecek. Genelge çerçevesinde terör örgütleri ile iltisaklı olduğu bedellendirilen öğrenci kulüpleri ve bayan platformları üzere yasa dışı yapılanmaların üniversite içindeki yasadışı faaliyetleri takip edilecek ve propaganda çalışmalarına dönebilecek faaliyetlerine müsaade verilmeyecek.

Provokasyonlara karşı teyakkuzda olunacak

Genelge çerçevesinde başta barınma konusu olmak üzere toplumsal medya üzerinden yapılacak dezenformasyon içerikli provokatif paylaşımlara karşı teyakkuzda olunarak cürüm ögesi teşkil eden paylaşımları yapanlar hakkında gerekli süreçler yapılacak ve önleyici önlemler alınacak.

Denetleme faaliyetleri artırılacak

Üniversite yerleşkelerinin etrafında bulunan günübirlik kiralık konutlar, oteller, oyun salonları, kafe vb. yerlere yönelik kontrollerin ilgili ünitelerle uyum sağlanarak artırılacağının belirtildiği genelge uyarınca ayrıyeten kuşkulu şahıs, araç, paket/poşet/pankartlara hassas olunarak gerekli kontrollerin artırılması ve asayiş uygulamalarının planlanması sağlanacak.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.