Açıklandı: FED Tutanaklarında Altın ve BTC İçin Neler Var?

ABD Merkez Bankası, 2-3 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen son Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarını yayınlayarak bir önceki faiz artırımının özetini, açıklamasını ve her üyenin görüşünü sundu. Tutanaklara göre, yetkililer daha fazla faiz artırımına destek konusunda iki farklı görüşe sahip. Fed Tutanaklarından sonra altın ve Bitcoin fiyatı düşüşe geçti.

Fed üyeleri bölündü, altın ve Bitcoin düştü!

FOMC toplantı tutanakları, altın ve Bitcoin piyasalarında sınırlı da olsa düşüş tepkisine yol açtı. ABD Doları ise, tutanakların ardından başlıca rakiplerinden daha iyi performans göstermeye devam etti. ABD Dolar Endeksi son olarak %0,4 artışla 103,91 seviyesine ulaştı. Belgeye göre, yetkililer daha fazla faiz artırımı için destek konusunda iki zıt görüşü destekliyor. Tutanaklar, enflasyonun hala “kabul edilemez derecede yüksek” olduğunun altını çiziyor. Ayrıca katılımcılar, bu yıl içinde “hafif bir resesyon” konusunda hemfikirler.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Mayıs ayında, Fed temel faiz oranlarını 25 baz puan artırdı. Böylece politika faizini %5.00 – %5.25 seviyesine yükseltti. Merkez bankası 13-14 Haziran’daki toplantıda olası bir duraklamanın ipuçlarını verdi. Mayıs toplantısından bu yana ABD’den gelen ekonomik veriler karışık olmakla birlikte resesyona işaret etmekten uzak. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Nisan ayında %4,9’a yavaşladı. Ancak Çekirdek TÜFE bir önceki yıla göre %5,5’e yükseldi. Bu arada, Cuma günü ABD, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Nisan ayı Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksini açıklayacak.

Fed Tutanaklarından çıkarımlar

Bu arada, Fed tutanaklarından şu ek çıkarımları yapmak mümkün:

  • İhtiyatlı risk yönetimi, enflasyon verilerine ve bankacılık koşullarının aşırı sıkılaşmamasına bağlı olarak Haziran’da bir artış yapılmamasını, Temmuz artışına yönelmeyi önerebilir.
  • Yüksek enflasyondan kurtulmak için çok sıkı olan işgücü piyasasında daha fazla gevşeme görülmesi gerekiyor.
  • Enflasyon konusunda ilerleme kaydedilmemesinden endişe duyuluyor.
  • Ortalama saatlik ücretlerdeki büyüme %3’e yaklaşmadıkça enflasyonun fazla düşmeyeceği endişesi var.
  • Nisan PCE enflasyonu, Mayıs TÜFE verileri kritik olacak.
  • Kredi koşulları konusunda normalden daha fazla belirsizlik var.
  • Enflasyonla mücadele önceliğim olmaya devam ediyor.

Fed Tutanakları Bitcoin ve altın üzerinde sınırlı etki gösterdi

Fed yetkilileri, enflasyonun hala “kabul edilemez derecede yüksek” olduğu ve bu yıl içinde “hafif bir resesyon” görmeye devam ettikleri yönündeki genel mutabakata rağmen bir çıkmazda. Bu durum, Fed’in Haziran ayında faiz oranlarını değiştirmeme ihtimalini %75 olarak belirleyen CME Group FedWatch aracının tahminini bozuyor.

Veriye göre, daha güvercin FOMC üyelerinden bazıları, bahar aylarında bir dizi banka çöküşünün misillemesinin finansal koşullar üzerinde faiz artışlarına benzer bir etkiye sahip olacağı konusunda uyarıda bulunarak, faiz duraklamalarına yönelik bir eğilim gösterdi. Böyle bir sonuç ise Fed’in faiz oranlarını bir zamanlar belirttiği kadar agresif bir şekilde artırması gerekmediği anlamına geliyor. Öte yandan, diğer bir grup üye şahin bir tutum sergiledi. Bunlar, enflasyonu frenleme umuduyla daha fazla faiz artırımına gidilmesi yönünde baskı yaptı.

Analistlere göre, 25 baz puan aşağı ya da yukarı olması Dolar için pek bir fark yaratmayacak. Bunun yerine, mesele Fed’in gerçekte ne kadar şahin olduğuyla ilgili. Analistlere göre, tutanaklar ve veriler Fed’in daha fazlasını yapabileceğini veya piyasanın yılın ikinci yarısı için faiz indirimi beklentilerinin aşırı iddialı olduğunu ve ayarlanması gerekebileceğini gösteriyorsa, altın ve Bitcoin fiyatlarının düşmesi muhtemel.

Bitcoin ve kripto piyasasının Fed tutanaklarına tepkisi

Piyasalar, muhtemelen küresel enflasyon korkuları nedeniyle tutanakların açıklanmasından saatler önce satışa geçti. Ancak kripto analisti Lockridge Okoth’a göre, FOMC tutanakları yön vermediği için Bitcoin’in sıkıcı fiyat hareketine devam etmesi olası. BTC’nin 2-3 Mayıs’taki faiz artışına önemli bir tepki veremediği düşünüldüğünde bu beklenen bir durum. Bununla birlikte, FOMC’nin daha fazla faiz artırımına gitmesi durumunda, traderlar Bitcoin (BTC) fiyatında potansiyel olarak 25.000 dolar seviyesine ya da en kötü ihtimalle 24.000 dolar seviyesine kadar bir düşüş beklemeli.

BTC 1 Günlük Grafik

Basın zamanında Bitcoin fiyatı 26.320 dolar seviyesindeydi. Bu arada, 25.000 dolar desteğine doğru gevşerken günlük %3,35’lik bir düşüş gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir