Adıyamanlı tütün üreticisi: “Amerikan şirketlerine peşkeş çekiliyor çiftçi”

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ve CHP İstanbul Milletvekili Enir Berberoğlu, Adıyaman’ın Çelikhan ilçesindeki bir tütün tarlasında tütün üreticileriyle dertleşti.

İki milletvekiline yaşadıkları problemleri anlatan bir tütün üreticisi, “Amerikan şirketlerine peşkeş çekiliyor çiftçi. Vaktinde Adıyaman’da sınırsızdı kota. 5-10 ton; çiftçinin gücü neyse, kaç şahıssa ona nazaran üretim yapılırdı. Tekel’e götürür ve sonradan kilo hesaplanırdı. Tekel’de tartılır ona nazaran ödeme yapılırdı. Bunu yavaş yavaş ne yaptılar? Yurt dışından getirdiler. Yurt dışından geldi mi, iki-üç kişi ekmek yiyemedi. Bütün çiftçiyi bitirmek için kota sistemi getiriyor. En son 100-200 kiloya düşürdüler” diye konuştu.

Berberoğlu, çiftçinin elindeki tütünü göstererek, “Elinde kaç liralık tütün var şu anda” diye sordu. Tütün üreticisi, bir deste fideden birinci sınıf kalite tütün çıkması halinde maliyetin 83 lira olduğunu belirterek, “Alacağı para 120-130 lira” dedi.

Tutdere, yılbaşında yürürlüğe giren düzenleme ile müsaadesiz ve yetki evraksız tütün ticaretine mahpus cezası getirildiğini anımsattı. Berberoğlu, “120 liralık bir malın satışından 6 yıl gelir mi ya” diye reaksiyon gösterdi.

Tütün üreticisi de Berberoğlu’na, “Silah kaçakçısı, esrar, eroin satan bir adamın 3-3,5 yıl ortası yargılaması var” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.