Alkumru Baraj Gölü’nde kafeslerde yılda 200 ton alabalık yetiştiriliyor

Posted by

Şirvan ilçesi Taşlı köyü mevkisinde baraj gölünde 8 yıl evvel kurulan 10 kafeste, her yıl yaklaşık 200 ton gökkuşağı alabalığı yetiştiriliyor.

Kentte bu alanda gerçekleştirilen birinci yatırımla ve emekle yetiştirilen alabalıklar, ilçedeki alabalık tesislerinin gereksinimini karşılıyor, etraf vilayetlere de satışı yapılıyor.

Kafes balıkçılığı yapan Serdar Carlık, AA muhabirine, 2014 yılında gerçekleştirdikleri yatırım sayesinde değerli bir gereksinimi karşıladıklarını söyledi.

Yıllık 200 ton kapasiteye sahip olduklarını lisana getiren Carlık, “Bu da ortalama olarak 200 bin yavru alabalığa denk geliyor. Eylül ayında yavrularımızı buraya getiriyoruz. Haziran ayına kadar büyütüp satışını yapıyoruz.” dedi.

İl içinden olduğu üzere vilayet dışından da gelen talepleri karşıladıklarını anlatan Carlık, “Çoğunlukla Van’dan balık üreticileri gelip balık alıyor. Etraf vilayetlerden Batman ve Şırnak’tan da müşterilerimiz var. Balık seven beşerler bundan vazgeçemiyor. İşlerimiz uygun gidiyor, mutluyuz.” bilgisini paylaştı.

Mehmet Carlık da tekneyle kafeslerin bulunduğu yere günde iki kere giderek balıkların bakımını yaptıklarını aktardı.

“Sabah saat 08.00 ve öğlenden sonra saat 16.00 üzere olmak üzere günde iki defa gelip yemlerini veriyoruz. Her gün sistemli olarak gerekli bakımları yapıyoruz” diyen Carlık, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü gruplarınca gerekli denetimlerin tertipli yapıldığını bildirdi.

Bölgede kafes balıkçılığı yaygınlaşacak

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Hayvan Sıhhati, Yetiştiriciliği ve Su Eserleri Şube Müdürü Nurettin Gül ise kentin kafes balıkçılığı açısından epeyce verimli yerlerden biri olduğunu vurguladı.

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı’nın faaliyete geçmesiyle bölgenin dört bir tarafının sularla çevrili hale geldiğini aktaran Gül, bu sayede baraj göllerinde kafes balıkçılığının geliştiğini lisana getirdi.

Gerekli çalışmalar tamamlandığında kafes balıkçılığı faaliyetlerinin artacağını bildiren Gül, kafes balıkçılığının yaygınlaşarak iktisada değerli katkı sunacağına dikkati çekti.

“Alkumru Barajı’nda kurulan kafes balıkçılığı tesisinde yavru balık üretimi yapılıyor. Bu ve buna benzeri tesislerin bölgeye büyük katkısı var. Çetin, Alkumru, Kirazlık üzere başka barajların imaliyle yeni tesislerin hayata geçmesi istihdama katkı sağlayacak. Barajlarda kafes balıkçılığına yatırım yapmak isteyenlere yönelik dayanak veriliyor” tabirini kullanan Gül, bu alanda yatırım yapmak isteyen girişimcilerin kurumlarına başvurması gerektiğini kaydetti.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.