Antik Kent İasos’taki projelere sert reaksiyon

Posted by

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Antik İasos Kenti (Kıyıkışlacık)’da yapılması planlanan yat limanı, çekek yeri, maden taşıma limanı ve iskelesine Etraf ve Şehircilik ve İklim Vilayet Müdürlüğü tarafından ÇED olumludur raporu verilmesi köylüleri ve çevrecileri isyan ettirdi.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı üç binyıllık Antik İasos kenti Kıyıkışlacık’taki Güllük Körfezi’ne Ayyıldız Yük Tahmil ve Tahliyesi ve Taban Taraması Maden Taşıma limanı Projesi’ne geçtiğimiz 23 Haziran 2022 tarihinde Etraf ve Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından olumlu rapor verilmesi köylüleri, çevrecileri ve STK’ları isyan ettirdi.

“BİLİMSEL RAPORLARLA TARİHE VE TABİATA NASIL ZİYAN VERİLECEĞİNİ ANLATTIK”

ÇED olumludur kararına itiraz ve yürütmeyi durdurma istemiyle Avukat Akın Yakan ile birlikte Muğla Yönetim Mahkemesi’ne dava açtıklarını belirten İasos Mahalle Meclisi Derneği Lideri Hülya Scobie dava ayrıyeten Muğla Büyükşehir Belediyesi ile Milas Belediyesi’nin de müdahil olduğunu belirterek şöyle konuştu:

* “Bir ayı geçkin bir müddettir gece gündüz, uzman takımımız, liman mühendislerimiz, kent bölge planlamacılarımız, deniz bilimcilerimiz, jeologlarımız, yol imal uzmanı inşaat mühendislerimiz, gürültü uzmanlarımız, mimar ve mühendislerimiz, sosyolog ve psikologlarımız, arkeologlarımız ve avukatımızla birlikte büyük bir dayanışma örneği göstererek hukuk tarihine geçecek çok taraflı, çok kapsamlı 82 sayfalık dava dilekçemizle davamızı açtık.

* 3 bin yıllık antik kentin yok olmasına, rant uğruna tabiatın vahşice katledilmesine, hayatımızı büsbütün olumsuz etkileyecek maden limanı ve iskelesine karşı her türlü çabayı vereceğiz.”

“CENNETİ CEHENNEME ÇEVİRECEK”

Scoibe, açıklamasının devamında tekrar İasos’a yapılmak istenen İasos Yat Limanı ve Çekek Yeri Projesi’nin Halkın Bilgilendirilmesi Toplantısı’nın yapıldığını ve halkın büsbütün bu projeyede karşı olduğunu belirterek, şu sözleri kullandı:

* “Bu proje bölgemizde bulunan, kapasite altı çalışan ve satışta olan 2 yat limanına rakip bir liman değil, ÇEKEK YERİ niyetli, her türlü tamir bakım tamiratın cennet üzere koyda yapılacağı bir sanayi faaliyeti olması planlanıyor. Proje gerçekleşirse 7/24 jeneratör, vinç, insan sesi, araç trafiği, zincirlerin yaratacağı şiddetli gürültüye birinci derecede İassos Tatil Sitesi sakinleri maruz kalacak, denize karışan zehirli unsurlardan ve tozumadan da şiddetle etkilenecekler.

* Denizdeki akıntının tesiriyle kirlilikten Su Villaları, Hermias, Panorama, Egeturkent, Yeşikyaka, Tepeköy’ün yanında tüm Güllük Körfezi de nasibini alacaktır. Bakanlık yetkililerine bilhassa çekek yerine katiyen karşı olduğumuzu, kıyıların halka ilişkin olduğunu ve tabiatımızı tehdit eden kirliliğe neden olacak projeleri istemediğimizi, karşı olduğumuzu, akıntının az olduğu sığ iç denizimizde çekek yerinin ekolojik katliam yaratacağını anlattık. Umarız bu projelerden vazgeçerler. Yoksa sonuna kadar uğraş edecek hayat alanlarımızı savunacak, huzur ve sükunumuzu bozacak projelere müsaade vermeyeceğiz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.