Arzum’dan ilk üç ayda 33,9 milyon TL net kâr

Posted by

Arzum Elektrikli Ev Aletleri, 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre, şirketin 2022 yılının ilk üç ayında 33,9 milyon TL net kâr elde etti.

Yılın ilk üç ayında 58,2 milyon TL esas faaliyet kârı elde eden Arzum’un hasılatı Ocak-Şubat-Mart 2022 döneminde 307,8 milyon TL olarak gerçekleşti. Böylece Arzum, satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 52 oranında artırdı.

Brüt kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 72,2 oranında artırarak 113,2 milyon TL’ye ulaştıran Arzum’un FAVÖK (faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı) sonucu ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 79,8 oranında artarak 56,7 milyon TL olarak gerçekleşti.

Küçük ev aletleri pazarı ciroda yüzde 83,5 büyüdü

Birinci çeyrek sonuçlarını değerlendiren Arzum CEO’su Mete Zadil, bağımsız araştırma kuruluşunun verilerine göre; küçük ev aletleri pazarının ilk üç aylık dönemde adette yüzde 6,5 ciroda ise yüzde 83,5 büyüme gösterdiğini söyledi.

Sürdürülebilir büyümenin stratejilerinin ana noktasını oluşturduğunu belirten Zadil, “Başarılı operasyonel ve finansal performansımız sayesinde bu hedefimize ulaşmak için elimizden geleni yapıyoruz. Diğer şirketlerden stratejik farklılığımız, operasyonel modelimiz. Bir üretim yerimiz bulunmuyor, üçüncü parti tedarikçiler ve üreticilerle çalışıyoruz. Aslında bu, Arzum’a özgü değil birçok şirketin kullandığı ve fayda sağladığı bir model. Ancak bizim rekabetimiz tasarım ve mühendislikte bitiyor. Böylece üzerinize çok fazla yük binmiyor. Dünyada ekonomik açıdan sıkıntı yaşanan dönemlerde bu durum Arzum’a esneklik ve çeviklik avantajı sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Ürünleri 60’tan fazla ülkede kullanılıyor

İç piyasanın yanı sıra global çalışmalarının da aralıksız dürdüğünü söyleyen Zadil, şunları kaydetti: “Arzum olarak globalleşme bizim en temel hedeflerimizden biri. 2016 yılından beri benimsediğimiz global stratejimiz ile hedef pazarlarda önemli bir ivme yakaladık. Türkiye’de başarıyla sürdürdüğümüz iş modelimizi var olduğumuz ülkelerde de aynı başarıyla uygulamak için çok sıkı çalışıyoruz. Her yıl global satış rakamımız dolar bazında büyüyor. Geçtiğimiz yıl Arzum’un en önemli büyümelerinden biri globalde oldu. Kendi markamızla global satış gerçekleştiriyoruz. Bunun yüzde 20’sini Avrupa Birliği ülkelerine yapıyoruz. Global pazarlarda kendi markamızla var oluyoruz ve dünyanın 60’tan fazla ülkesindeki evlerde, ofislerde Arzum tasarımı ve logosuna sahip ürünlerin kullanılması çok gurur verici.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.