Ataşehir’de köpeği sopayla darbeden şahsa 2 yıl 6 ay mahpus

Ataşehir’in Ferhatpaşa Mahallesi’ndeki “Duman” isimli köpek, Hasan Kılıç isimli şahıs tarafından öldüresiye dövüldü.

Saldırgan şahsın, köpeği vahşice darbederken güvenlik kamerasına yansıyan imajlarında 7 defa sopa darbesi vurduğu belirlendi.

Veterinere götüren köpeğin, kafatasının kırıldığı saptandı. Vahşice darbedilen köpek için ise ihbarda bulunuldu.

‘Köpeği tavuklara saldırdığı için darbetti’ savı

Anadolu 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Hasan Kılıç ile tarafların avukatları katıldı. Sanığın avukatı Karya Ege Demirel, müvekkilinin tavuklarına bir küme köpeğin saldırıldığını belirterek, tehlikenin bertaraf edilmesi gayesiyle gerçekleştirilen aksiyonun, mecburilik hali kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiğini söyledi.

“Adalete güveniyoruz”

Hayat hakkının kutsal olduğunu söz eden müdahil Belma Uzun’un avukatı Selda Bulut ise “Sokak hayvanlarının korunmaya muhtaçlığı var. Verilecek karar toplum vicdanı açısından kıymetlidir. Adalete güveniyoruz.” diyerek, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

“Pişmanım, o an şekerim yükseldi”

Son kelamı sorulan sanık Hasan Kılıç da “Pişmanım, çok üzgünüm. Amacım hayvana ziyan vermek değildi. O anda şekerim yükseldi. Bütün cezalarımı ödedim. Öbür bir ceza gelirse de seve seve öderim. Beraatımı istiyorum.” dedi.

2 yıl 6 ay mahpusa çarptırıldı

Mahkeme, sanık Kılıç’ı “5199 Sayılı Hayvanları Muhafaza Kanunu” kapsamında “evcil hayvana zalimce muamelede bulunma” kabahatinden 2 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.