Bağırsak (Kolon) kanseri nedir?

 

Kolon kanseri halk arasında kalın bağırsak kanseri olarak bilinir. Dünyada en çok rastlanan kanser türüdür. 50 yaş üstü kadın ve erkeklerde sık görülür. Kalın bağırsakta kolon bölümünde ortaya çıkan kansere kolon kanseri denir. Erken teşhis edilirse tamamen tedavi edilir. Erken fark edilmediğinde lenf bezlerine, mideye ve dalağa kan vasıtasıyla diğer bölgelere yayılır.

Kolon kanseri nedenleri ve risk faktörleri nelerdir?

1- Yaş faktörü: Hastalığa yakalanma yaşı erkek ve kadınlarda 50 ve üstüdür.

2- Genetik faktörler: Aile bireylerinde kolon kanseri görülmüşse, genetik yatkınlıktan dolayı kişinin kolon kanserine yakalanma riski artar.

3- Polipler: Kalın bağırsağın içini örten tabakanın normal olmayan şekilde büyüyerek bağırsak kanalına çıkıntı yapmasıdır. Bu nedenle poliplerin çıkartılması ve sonrasında da düzenli şekilde kontrollerin yaptırılması gerekir.

4- Genetik bozukluklar: HNPCC genindeki değişmeler, kolon kanserine yakalanma riskini arttırır.

5- Bağırsak hastalıkları: Crohn ve ülseratif kolit gibi bağırsak iltihapları kolon kanserleri riskini arttırır.

6- Sağlıksız yaşam biçimi: Lif yönünden düşük olan besinleri tüketen, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlığı olanlar, şeker hastalığı, aşırı şişmanlık ve hareketsiz bir yaşam süren kişilerde kolon kanseri görülme riski fazladır.

Kolon kanseri belirtileri nelerdir?

Bağırsak kanserlerinin belirtileri, sıklıkla dışkılama alışkanlıklarında değişiklik şekilde görülür. Geçmeyen ishal ya da kabızlık, dışkıda incelme, dışkıdan ve anüsten kan gelmesi, dışkıda yumurta akına benzer bir salgı olması kolon kanserinin en belirgin belirtileridir. Kanser ilerlediğinde karın bölgesinde, şişlik ve ağrı gibi şikâyetler ortaya çıkar. Dışkılama yaparken ağrı duyma ve zorlanma, demir eksikliğine bağlı kansızlık, kilo kaybetme ve karın bölgesinde kitle oluşumu gibi bulgular ortaya çıkar.

Kolon kanseri tanısı nasıl konulur?

Kolon kanseri gibi tümöral oluşumlar endoskopik yöntemler kullanılarak teşhis edilir. Kolonoskopi yöntemi kullanılarak tümör oluşumu erken dönemde saptanır. Kesin tanı için hastadan dışkı alınıp incelenir. Kolon grafisi ve bilgisayarlı tomografisi uygulanır. Endoskopi ile parça alınıp, patolojik inceleme yapılır.

Kolon kanseri tedavi yöntemleri nelerdir?

Kolon kanseri tedavisi için kansere dönüşen polipler kolonoskopi yöntemi ile alınır. Kanser ileri bir evreye gelmişse cerrahi işlem yapılır. Tümörün olduğu bölüm çıkartılır. Hastalığın komşu bölgelere yayıldığı durumlarda kemoterapi uygulanır. Kanser metastaz yapmışsa, tedaviye devam edilerek, hastanın yaşam süresi uzatılır.

Kolon kanserinden korunma yolları

Kolon kanserinden korunmak için lifli besinleri bol miktarda tüketmesi gerekir. Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin besinler tüketin. Fazla kilolardan kurtulmak ve egzersiz yapmak önemlidir. 50 yaşından sonra düzenli olarak tarama testlerini yaptırmak hastalığım erken teşhis edilmesini sağlar. Bol çeşitli meyve, sebze ve tahıl tüketin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*