Bakan Muş: İstikrarın ve güvenin adresi Cumhur İttifakı’dır

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, istikrarın ve güvenin adresinin Cumhur İttifakı olduğunu belirtti.

Bakan Muş, Aksaray’da değerlendirmelerde bulundu. Dünya ekonomisinde 2008 finansal krizinden sonra ticaret artış oranının 2008’den önceye göre çok düşük kaldığını, salgın nedeniyle tüm dünyada ekonominin durma noktasına geldiğini belirten Muş, şöyle konuştu:

“Bu dönemi büyük ekonomiler genişleyici para politikalarıyla atlatmaya çalıştı. Daha sonra dünya ekonomileri açılmaya, hayatını normale döndürmeye başladı. Dolayısıyla ertelenen talepler hayata geçmeye başladı. 2 yıl boyunca yapılamayan yatırımlar bir de üzerine ertelenen talepler gelince dünyada son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarıyla karşı karşıya kaldık. Bunu hepimiz yaşıyoruz. Dünya ekonomisi bu pandemiden sonra artan ticaret hacmiyle daha sonra tekrar yavaşlama eylemine girdi. Dünyada çeşitli önemli bankalar finansal problemler ve krizler yaşamaya başladı. Türkiye 2021’de yüzde 11’in üzerinde, geçen sene de yüzde 5’in üzerinde bir büyüme yaparak 2 yılı geride bıraktı. Türkiye ekonomisi büyüyor ve dinamik bir yapıya sahip. Ekonomimiz gelişiyor ve daha da büyüyecek. Bu büyümeyi bu yıl da sürdürmek istiyoruz.”

Aksaray ihracatta 1 milyar doları geçebilir

Muş, Aksaray’ın yeni yatırımlar çekeceğini ve önemli bir üretim üssü haline geleceğini vurguladı. Tüm bu dünya konjonktüründe gelişmeleri değerlendirmek gerektiğine dikkati çeken Bakan Muş, şunları kaydetti:

“Biz eğer Türkiye’yi büyütmek, ekonomik yapımızı güçlendirmek istiyorsak önümüzdeki dönemde bu mücadelemizi sürdüreceğiz. 2024’ün başından itibaren illerin istatistiklerini faaliyet alanına göre tutacağız. Dolayısıyla ihracat rakamları üretildiği şehre göre tutulmaya başlanacak. Aksaray 2023’te biraz gayret ederse ihracat anlamında 1 milyar dolar eşiğini geçmiş olacak. Özellikle bu konuda takip edilen projeler var. Bunlardan biri, Aksaray’ın raylı sistemle aşağıya Mersin’e limana kadar bağlanması. Bu Aksaray’ın bizim gündemimizde olan en önemli projesi. Bu projenin hayata geçirilmesi Aksaray’ın ihracatını çok ciddi şekilde etkileyecektir. Önce yatırımları yapacağız. Yatırımlar sanayiyi geliştirecek. Bir şehre sanayi geldiğinde o şehrin önünü artık alamazsınız.”

“7-9-10 kişi bir araya gelip Türkiye Cumhuriyeti’ne hükümet etmesi mümkün değil”

38 gün sonra Türkiye’de seçim yapılacağını ve seçmenlerin sandık başına gideceğini anımsatan Mehmet Muş, şöyle devam etti:

“Bunlar bizi elde ettiğimiz ekonomik noktadan geriye götürebilir”

Muş, dünyanın içerisinden geçtiği süreci herkesin bildiğini, Türkiye’nin çevresinin istikrarsızlıklarla dolu olduğunu söyleyerek, “Türkiye kendi içerisinde istikrarını ve ekonomik büyümesini sürdürmeye devam ediyor.” dedi.

İstikrarın ve güvenin devam etmesi gerektiğini dile getiren Muş, “Bunun adresi de Cumhur İttifakı’dır. Türkiye’nin bir bilinmeyenle hangi görüşmenin, pazarlıkların neticesinde oluşturulan bir siyasi menfaat bloğunun taşıyacağı yerde olmamalı. Bu durumdan bir daha geri dönüş olmayacak. Bunlar bizi elde ettiğimiz ekonomik noktadan geriye götürebilir. Bunun için bizi daima ileriye ve gelişmeye açık olan Cumhur İttifakı’na sizlerin desteğini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir