Belarus Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın aldı

Posted by

Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko, Rusya’dan “ülkesinin gereksinimi kadar” S-400 hava savunma sistemi satın aldıklarını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran Lukaşenko, Rusya’nın Nijegorod Bölge Valisi Gleb Nikitin ile Minsk’te yaptığı görüşmede Rusya’dan silah satın aldıklarını söyledi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile anlaştıklarını tabir eden Lukaşenko, “Rusya’dan muhtaçlığımız olan sayıda ‘S-400’ ve ‘İskender’ satın aldık, ordumuzu silahlandırdık. Artık bu silahlarla ordumuz değişik bir ordu oldu” dedi.

Belarus’un, askeri alan dahil pek çok tıpta üretim yapan endüstrisinin temellerini koruduğunu ve geliştirdiğini belirten Lukaşenko, “Putin ile füze üretimini müzakere ettik. Yaptığımız yeni füzeleri harikaya ulaştırmaya yardımcı olacaklar. Kıymetli ilerleme sağladık fakat Ruslarla daha süratli bir biçimde olağan füze yapacağız” diye konuştu.

Bu istikametteki çalışmaların bir yıl süreceğine aktaran Lukaşenko, daha süratli imkan oluşması halinde yıl sonuna kadar İskender füzesi üretebileceklerini lisana getirdi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.