Beşar Esad

Beşar Esad Suriye’nin şu anki Devlet Başkanıdır. 2000 yılından bu yana görevdedir. Eski Cumhurbaşkanı Hafız Esad’ın ikinci oğlu olarak babasının Suriye’nin yönetimindeki mirasını sürdürdü. Londra’da, kardeşi ve varisi olan Bassel’in araba kazasında öldüğü zaman oftalmoloji okuyordu. Askeri ve siyasal deneyimden yoksun olmasına rağmen, derhal kardeşinin yerini almak için Suriye’ye geri çağrıldı. Askeri akademide kayıtlıydı ve yoğun bir şekilde eğitilmişti. 2000 yılında babasının ölümünden sonra iktidara geldi. İlk girişimleri kısa bir göreceli açıklık dönemine katkıda bulunmasına rağmen, rejimi pro-reform aktivizmini söndürmek için tehditler ve tutuklamalar kullanarak aylar içinde rotasını değiştirdi. Son yıllarda hükümeti Suriye’de iç savaşa dönüşen büyük çaplı bir ayaklanma ile karşı karşıya kaldı ve uluslararası protestolara rağmen, iktidarı ele geçirme çabalarında insan hayatına muazzam bir göz ardı etti. Suriye’yi 21. yüzyıla iten bir dönüşümcü figür olmaya söz vermesine rağmen başarısız oldu ve babasının ayak izlerini takip etti.

11 Eylül 1965’te Şam, Suriye’de doğdu. Ebeveynlerinin beş çocuğu arasından ikinci oğludur. Babası Suriye Cumhurbaşkanı olmak için yükselen bir politikacıydı. Daha sonra bir araba kazasında ölen ağabeyi Bassel vardı.

İlk eğitimini Şam’daki Arap-Fransız El Hürriya Okulu’ndan aldı. Liseden mezun olduktan sonra 1982 yılında Şam Üniversitesi’nde tıp eğitimi aldı. Mezuniyetini tamamladıktan sonra, dört yıl boyunca ‘Tishrin’ askeri hastanesinde ordu doktoru olarak görev yaptı. 1992 yılında, oftalmolojide yüksek lisans derecesi almak için Londra, İngiltere’deki Western Eye Hastanesi’ne gitti. 1994 yılında, ağabeyi Bassel bir araba kazasında öldü. Beşar, Şam’a, Suriye’nin başbakanı olmak için babası Hafız Esad tarafından çağrıldı. Homs’teki askeri akademiye girdi ve beş yıl içinde albay olmak için hızla ilerledi. Bu süre zarfında babasına danışmanlık yaptı, şikayetlerini ve vatandaşlardan gelen itirazları dinledi ve aynı zamanda yolsuzluğa karşı bir kampanya başlattı.

10 Haziran 2000’de Hafız öldü ve birkaç gün sonra Beşar, Suriye Cumhurbaşkanı olarak yedi yıllık bir dönem için seçildi. Ayrıca Baas Partisi’nin ve ordunun “Başkomutan” lideri seçildi.
İlk yılında cumhurbaşkanı olarak, Suriye’nin yozlaşmış hükümetini reforme etme sözü verdi ve ülkesini modernleşmeye doğru ilerletme sözü verdi. İlk yılı sonunda başkan olarak, söz verdiği ekonomik reformların çoğu henüz gerçekleşmemiştir. Büyük ölçüde yozlaşmış hükümet bürokrasisi, özel sektörün ortaya çıkmasını zorlaştırdı ve gerekli sistemik değişiklikleri yapamadı.
Filistinli ve Lübnanlı militan gruplara destek verdiği iddia edilen Suriye’nin yıllardır süren İsrail ile olan çatışmasında babasının duruşunu sürdürdü. Yaklaşık on yıldır, çoğunlukla Suriye ordusu ve istihbarat ajansları arasındaki yakın ilişkiden dolayı iç muhalefeti başarılı bir şekilde bastırdı.

2007’de başkan olarak ikinci bir dönem için oybirliğiyle çoğunluk tarafından yeniden seçildi. Eleştirmenleri ve muhalifleri seçimlerin hileli olduğunu iddia etti. Ocak 2011’de Tunus, Mısır ve Libya’daki demokrasi yanlısı isyanları takiben, Suriye’de protestolar, siyasi reformlar talep etmek, medeni hakların eski haline getirilmesi ve 1963’ten beri yürürlükte olan olağanüstü halin sona ermesi talebiyle başladı. Mayıs 2011’de Suriye ordusu, Humus kasabasında ve Şam banliyölerinde şiddetli protestolarla savaştı. Ertesi ay, ulusal bir diyaloğa ve yeni parlamento seçimlerine söz verdi, ancak değişiklik yapılmadı ve protestolar devam etti. 2011’in sonlarına doğru, birçok ülke istifasını istedi ve Arap Birliği Suriye’yi askıya aldı. Suriye hükümetini Arap gözlemcilerini ülkeye kabul etmeye zorladı.

2013 yılında hükümeti sivillere karşı kimyasal silahlar kullandı, bu da kadınların ve çocukların da dahil olduğu yüzlerce kişinin ölümüne neden olmuştur. Bazı Batı ülkeleri arasında kendisine ve rejimine karşı atılması gereken adımlar konusunda bir tartışma başlattı. Bugün bile çatışma, sivillerin sivillerce öldürülmesiyle ilgili günlük raporlar ve Esed rejiminin yargılanmasıyla ilgili iddiaların karşılanmasıyla devam ediyor. İsyancıların ve hükümet birliklerinin kanlı bir çıkmazda kilitlendiği ve güvenlik koşullarının günden güne bozulduğu görüldü. Kamuoyu gösterileri, giderek daha az gelişti ve esasen gösteriler sivil destekçiler için düzenlenmiş olaylardan oluşuyordu.

2000 yılının Aralık ayında, Londra’lı Suriye kökenli İngiliz olan Esma Assad ile evlendi. Çiftin üç çocuğu oldu; Hafez, Zein ve Karim.

Günümüzde hala çatışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

Adı: Bashar Hafez Al-Esad

Ünü: Suriye Başkanı

Uyruğu: Suriye

Doğum Tarihi: 11 Eylül 1965

Burcu: Başak

Boyu: 1.89 M

Doğum Yeri: Şam

Babası: Hafız Esad

Annesi: Esed El Esad

Kardeşleri: Bassel El-Esad, Bushra El-Esad, Maher El-Esad, Mecd Esad

Eşi: Esma Esad

Çocukları: Hafız Esad, Karim Esad, Zein Esad

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*