Birini Düşünmekten vazgeçmenin yolları

İster karşılıksız bir aşk, ister düşlemeyi bırakamadığınız biri ya da aklınızdan çıkmayan eski sevgiliniz olsun, birini aklınızdan çıkaramamak sinir bozucu olabilir. Bu yazıda, enerjinizi yönlendirmenin, aklınızı o kişiden uzaklaştırmanın ve tekrar biraz huzur bulmanın 11 yolunu öğreneceksiniz.

Aşkı hak ettiğinizi anlayın

Sıklıkla kendimize, aşkı elde etmemize engel olan şeylerimiz hakkında hikayeler anlatıp dururuz. Bunu yapmayı çok benimsememiz, kendimiz ve başkaları için acıya neden olan döngüler gerçekleştirmemize neden olur. Ve bu durum, bizi olduğumuz gibi kabul edemeyen ve sevemeyen insanlar tarafından tetiklenir.

Kendinizi kabul etmeye ve sevmeye odaklanın
Aşkı hak ettiğimizi anlamak için özellikle kendimiz hakkında utanç duyduğumuz şeylere yönelik olarak kendinizi sevmeye ve kabul etmeye odaklanmamız çok önemlidir. Kendimizin, utanç duyduğumuz yönlerini kucaklama ve sevme (sadece onları kabul etmekle kalmayıp aynı zamanda onlara değer vermeli, onur duymalı ve şefkat duymalıyız) düzeyimiz, uygun, kibar ve saygılı olan insanlara romantik ve cinsel olarak ilgi duyma düzeyimizdir.

Sizi destekleyen insanlara güvenin

Hayatta sizi yükselten insanlarla zaman geçirin. Bu sayede sadece aklınızı bir şeylerden uzaklaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda size değer veren insanlarla olmanın sizi nasıl iyi hissettiriyor olduğunu da hatırlayacaksınız. Bizi tanıyan ve seven insanlarla olmak, bizim için uygun ve iyi olmayan birine tekrar tekrar ulaşma isteğimizi ortaya çıkarmaktan uzak durmamıza yardımcı olur.

Kendinize, o insanın sizin için gerçekten ne ifade ettiğini sorun
Birini düşünmekten vazgeçmek için kendinize ara ara şu soruyu sormanız yardımcı olabilir: Bu insan benim için gerçekten ne ifade ediyor? Genelde buna verilen cevap, güvenlik ya da statü sağlamak veya kabul edilmiş, sevilmiş ya da anlaşılmış hissetmek oluyor.

O zaman kendinize şu soruyu da sormak isteyebilirsiniz: Bu kişiyle yaşadığım gerçek deneyim, meydana gelmesi gereken şeyleri sağladı mı? Çoğumuz için çoğu ilişkide cevap “hem evet hem hayır” olacaktır. Geçmişte yaşananları romantize etmek oldukça sıkça rastlanan bir durumdur.

Sosyal medyada takip etmeyi bırakın

Bunu söylemeye gerek bile olmayabilir ancak birini hiç durmadan düşünüyorsanız onun ne yaptığını internetten sürekli olarak takip ediyor olabilirsiniz. İşleri kendiniz için daha kolay bir hale getirmek için bundan vazgeçin. Onu takip etmeyi bırakın, arkadaşlıktan çıkarın, konuşmalarınızı silin. Hayatınıza devam etmek söz konusu olduğunda o insan ile iletişime geçebileceğiniz kanalları kaldırmak her zaman uygulanacak bir yoldur.

İnsanlar, mekanlar ve eşyalar konusunda dikkatli olun
Sosyal medya ile birlikte ilişkinizden geriye kalan ve onu hatırlamanıza neden olan hatıralardan ve eşyalardan kurtulmak istersiniz. Birini unutmaya çalışıyorsanız o insanı özlemenize neden olan insanlar, mekanlar ve eşyalar konusunda dikkatli olmalısınız.

Ona ulaşma dürtünüze direnin

Ona ulaşma dürtüsü duyduğunuzda, bu dürtü doğrultusunda hareket etmek yerine bunu yapmanıza neden olan duyguları düşünün. Yalnız mı hissediyorsunuz? Yoksa terkedilmiş mi? Bu enerjiyi tempolu bir yürüyüş yapmak, koşmak ya da yoga yapmak gibi daha üretken şeylere yönlendirmeyi deneyin. En sorunlu ilişkiler genelde atlatılması en zor olanlardır. İlişkide geri dönüp bir şeyleri yoluna koymak isteriz ancak bu genelde kötü bir fikirdir.

Hayal kırıklıklarınız için günlük tutun
Günlük tutmak, sadece yaratıcı ya da huzursuz enerjinizin kanalize edilmesine yardımcı olmaz, aynı zamanda yaşadıklarınızı yansıtmanıza ve bunlardan çıkarım yapmanıza yardımcı olur. Günlük tutmaya başlamanıza yardımcı olması için kendinize 4. maddedeki soruları sorun ya da 1. madde veya 2. maddedekiler üzerinde ya da bu listede sizde bir şeyler uyandıran herhangi bir şey üzerinde düşünün. Duygularınızı tanıyın ve gözlemleyin: Duygularınız, çevrenizdeki dünya hakkında sizi bilgilendirmek için faydalıdır. Ancak bunlar tamamıyla güvenilir olmadıkları için size objektif bir şekilde yardımcı olmazlar. Duygularınız, objektif olmanıza izin vermediğinde onlara söz hakkının kimse olduğunu gösterin.

Yeteneklerinizi ve becerilerinizi geliştirin
İnsanlar birine takıntılı hale geldiklerinde genelde kendilerini terk etme eğiliminde olurlar. Bunu yapmak, reddedilmekten ve yetersizlik duygularından kaçınmanız ve duygusal durumunuz üzerinde o insanın çok fazla etki bırakması için iyi bir yol gibi görünür. Ancak onaylamak için dünyaya bakmaya ihtiyaç duyduğumuz içimizin derinliklerinde yatan yetenekler, çekiciliğimizi gerçekten değiştiren güçlü bir iyileşme ve dönüşme sürecidir.

Neden yolunda gitmediğini kendinize hatırlatın

Gerçekten zor olan anlarda, özellikle de kendinizi geçmişi romantize ederken bulduğunuz anlarda, ilişkinizin neden sürmediğini ve yolunda gitmeyen şeylerin neler olduğunu hatırlamanız önemlidir. Özlediğimiz insanları genelde idealize ederiz. Ve ilişkiye yüklediğimiz anlamların genelde istediğimiz kadar tatmin edici olmadığı gerçeğini görmezden geliriz.

Sezgileriniz ve takıntınız arasında ayrım yapın
Buraya kadar geldiğiniz halde hala içinizde bir şeyler sizi, o kişi hakkında düşünmeye zorluyor olabilir. Bu, dikkat etmeniz gereken bir şey. Birini aklımızdan çıkaramıyorsanız belki de o insan ile ilgili gerçekten özel olan bir şeyler vardır. Belki de önünüzdeki engeller o kadar da önemli değildir. Belki bu kişi, gerçekten kendinizi adamamıza değerdir ya da ilişkide ikinizin de üzerinde yeterince çaba göstermediği sorunlar vardır.

Kendinize düşünmek için zaman tanıyın. Zaman içinde bu insana ulaşmanıza değip değmeyeceğine karar verebilirsiniz. İlişki, iyi olabilecek gibi görünüyorsa yapabileceğiniz her şeyi yapın. Belki de bu insanı düşünmekten vazgeçememenizin iyi bir nedeni vardır.

Bu arada: Düşünüp durduğunuz insanın da sizin hakkınızda düşündüğü fikrinin bir temeli yoktur.

Birine karşı duygular beslemekten nasıl vazgeçersiniz?

Belki de bu soruyu daha iyi bir şekilde şöyle sorabiliriz: Birini sevmekten gönüllü olarak vazgeçebilir misiniz? Vazgeçebilirsiniz, ancak bunu yapmanız zaman alır. Şu anda duygularınızın kaybolup gideceğini hayal etmeniz zor olabilir. Hatta bu duyguların kaybolup gitmelerini istemiyor olabilirsiniz. Ancak duygular zaman içinde değişir. Bu işin doğası budur. Aylar ve yıllar geçtikçe değişirsiniz ve o insana karşı duyduğunuz hisler de değişir. Hiçbirimiz aynı kalmayız.

Kendinize, yani zihninize, bedeninize ve ruhunuza iyi bakın, arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantı kurun, değerinizi hatırlayın, aşkın sizin için orda bir yerde olduğuna güvenin ve tabi ki o kişi aklınıza geldiğinde bu listeye tekrar bakın. Bunları yaptığımız zaman doğru kişiyi çekmek için kendimizi açmış oluruz.

Öz-değer hissimizi yok eden insanlarla ilişkilerimizin kapılarını kapatmadan yeni birilerine ve sonunda sağlıklı aşkı bulduğumuz yeni bir hayata kapı açamayız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*