Brezilya’da Uyuşturucu Tacirlerine Operasyon

Brezilya polisi uyuşturucu kaçakçılarına düzenlediği operasyonda 24 şüpheliyi ölü ele geçirdi. 1 polis memuru hayatını kaybetti.

Brezilya’da, uyuşturucu kaçakçısı gruplara karşı yapılan operasyonda, 1’i polis memuru 25 kişi hayatını kaybetti.

Brezilya basınında çıkan habere göre, ülkenin Rio de Janeiro şehrinin kuzeyinde “favela” olarak adlandırılan gecekondu mahallesi Jacarezinho’da, 200 polisin katılımıyla uyuşturucu kaçakçısı gruplara karşı operasyon düzenlendi.

Operasyonda çıkan çatışmada başından vurulan polis memuru Andre Frias ile 24 şüpheli hayatını kaybetti.

Çatışmanın olduğu bölgenin yakınındaki metroya isabet eden kurşunlar nedeniyle 2 yolcu yaralandı. Mahalle sakinleri, bölgede patlama sesleri duyduklarını belirtti.

ÇETELER ÇOCUKLARI KULLANIYOR

Jacarezinho’yu kontrol eden yasa dışı çetenin, suç eylemleri gerçekleştirmek için çocukları silah altına aldığı bilgisi paylaşıldı.

2016’DAN BU YANA EN YÜKSEK CAN KAYBI

Brezilya’da silahlı çatışmaları takip eden Fogo Cruzado’ya göre, bu operasyondaki can kaybı, 2016’dan bu yana bir polis operasyonunda görülen en yüksek sayı oldu.

Brezilya Yüksek Mahkemesi, geçen yıl, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dönemi boyunca gecekondu mahallelerine operasyon düzenlenmesini askıya almış ancak “kesinlikle istisnai durumlarda” operasyon düzenlenmesine izin vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir