Bu Altcoin Yatırımcıları Acı Çekiyor: Sadece Yüzde 17’si Kârda!

Posted by

Dünyanın ikinci kripto para birimi ve en büyük altcoin projesi olan Ethereum, yılın başından beri düşüş trendini takip ediyor. Bu arada, ETH’lerini beacon zincirinde stoklayan yatırımcıların çoğu şimdi daha fazla acı çekiyor. İşte stakerlara yönelik son veriler…

Lider altcoin Ethereum, yılın başından beri yüzde 60 düştü

Parsec Finance’in kurucusu Will Sheehan, giriş fiyatına göre ETH stakerları hakkında bazı veriler paylaştı. Veriler, stake edenlerin sadece yüzde 17’sinin şu anda hala kârda olduğunu gösteriyor. Ancak, stakerların çoğu büyük bir kayıpta. Verilere göre, çok sayıda yatırımcı ETH’lerini 2.500 ila 3.500 dolar arasında bir fiyat aralığında yatırdı. Bununla birlikte, Ethereum’u 3,5 bin dolarlık fiyat seviyesinin üzerinde stake eden çok sayıda kullanıcı var.

Ethereum fiyatları, yılın başında bugüne (YTD) yüzde 60 düştü. ETH, şu anda ortalama 1.056 dolarlık fiyatla işlem görüyor. Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.891 dolardan hala yüzde 78 aşağıda. Ayı piyasası koşulları devam ettikçe, kaybeden Ethereum stakerlarının yüzdesi artabilir. Son zamanlarda, ETH fiyatları 900 dolar seviyesine dokunmaya devam etti. Bu arada, veriler yalnızca giriş fiyatlarını gösteriyor. ETH’deki ek ödülleri eklemiyor.

Lido, stETH’nin yüzde 32’sini elinde tutuyor

Bununla birlikte, yatırımcıların geçen ay boyunca Ethereum’u stake etmeye olan ilgisi düştü. Şu an itibariyle, toplam arzının yaklaşık yüzde 11’i stake ediliyor. Lido, toplam stake edilen ETH’nin yaklaşık yüzde 32’sini oluşturuyor. Coinbase ve Kraken sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9’luk paya sahip. Bu arada, stake edilen ETH’nin yüzde 32’si Lido tarafından atanan 29 doğrulayıcıya dağıtıldı. Büyümeyi kendi kendine sınırlamak için Lido’ya yönelik bir yönetim önerisi reddedildi.

Bu sırada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Lido Staked ETH (stETH), ETH değerinden ayrıldı.  Ortalama 1.013 dolarlık fiyatla işlem görüyor. Toplam piyasa değeri 3.53 milyar dolar civarında. Öte yandan, Cumartesi günü, Ethereum işlem ücretleri, ortalama ağ ücreti 0,0016 ETH’ye veya transfer başına 1,67 dolara düştü. Böylece Kasım 2020’den bu yana görülmeyen bir düşük seviyeye ulaştı. Cumartesi günü ortalama ücretler, Ethereum gas ücretleri 11 Mayıs 2022’den bu yana istikrarlı bir şekilde düştüğü için transfer başına 0,69 dolar kadar düşük oldu.

Bitinfocharts metriklerine göre, ortalama bir işlem ücreti 0,695 dolar civarında. Ethereum’daki ortalama boyutlu ağ ücretlerinin 596 güne göre çok daha düşük olduğu gerçeği göz önüne alındığında, ikinci katman (L2) işlem ücretleri de daha ucuz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.