Citigroup’dan Avrupa'da fintek atağı

Citigroup’dan Avrupa’da fintek atağı

Posted by

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Citigroup, Avrupa’daki fintek şirketlerine danışmanlık yapmaya odaklanacak sözleşme bankacısı sayısını iki katına çıkarmak için hazırlanıyor. ABD bankası gelecek yıllarda sektörden elde edilecek ücretlerin artmasını tahmin ediliyor.

Eylül ayında Citi’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki Fintek Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Ekibi’nin başına terfi eden Mark Tweedie’ye göre, ABD yatırım bankası fintek sektörüne odaklanan yeni ve özverili bir bankacı ekibi için işe alım yapıyor.

Financial News’in haberine göre, Citigroup sektöre yönelik baskının artırma hedefinin bir parçası olarak EMEA biriminde yaklaşık sekiz fintek odaklı sözleşme bankacısını işe almayı planlıyor.

Tweedie konuyla ilgili açıklamasında, “Bu alana kesinlikle daha kararlı davranıyoruz. Citi’nin danışman, kolaylaştırıcı, yatırımcı ve müşteri olarak fintek ekosistemine daha derinlemesine bağlı olmasıyla birlikte gelecek için daha net bir vizyonumuz oluşuyor.Sektörler arasında genişliyoruz ve üst düzey sözleşme bankacıları getirirken, aynı şeyi genç bankacıların desteklenmesi için de tekrar ekleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Citigroup’un yirmi yıllık çalışanı olan Tweedie, daha önce İngiltere’deki kurumsal bankacılık biriminin başındaydı. Eylül ayında, bankanın Emea fintek biriminin sözleşme bankacılığı ekibinin başına geçen Tweedie birimi yeniden şekillendirmeyi sürdürüyor.

Üst düzey yönetici açıklamasında, “Ödeme sistemleri, yeni bankacılık, servet yönetimi ve regtech (bulut sistemleri) gibi alanlar da dahil olmak üzere ekibi uzmanlığa göre segmentlere ayırdık. Ekibi büyüterek bu alandaki yeteneklere yatırım yapıyoruz. Bu değişime direnen çok fazla kişi olmadı. Ücret havuzu hızla büyümeye devam ederken henüz büyümenin başındaki bir sektördeyiz” ifadelerine yer verdi.

KPMG’nin raporuna göre, geçen yıl fintek yatırımı küresel olarak %70 civarında artarak 206 milyar dolara ulaştı. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, EMEA bölgesinde Refinitiv’in Londra Menkul Kıymetler Borsası tarafından satın alınması ve ödeme sistemleri firması Nets’in rakibi Nexi tarafından satın alınması gibi büyük anlaşmaların etkisiyle pazar iki katından fazla artarak 77 milyar dolara ulaştı.

Seyahat sektörünün 4 büyük fintek trendi

 

Apple’ın fintek hamlesi ödeme şirketleri için tehdit mi?

 

Sigorta fonlarını bekleyen büyük tehlike

 

Bundesbank: Alman ekonomisi daralıyor

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.