Dışişleri Bakanlığı: Çekya’nın ve birtakım AB kurumlarının yaptıkları açıklamaların bizim açımızdan bir mana ve kıymeti yoktur

Posted by

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, AB Periyot Lideri sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığının ve öbür kimi AB kurumlarının Türkiye’ye ait açıklamaları hakkındaki soruya karşılık verdi.

Sözcü Bilgiç, açıklamasında şunları kaydetti:

“AB Devir Lideri sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığının ve öbür birtakım AB kurumlarının ülkemize dair yaptıkları açıklamaların bizim açımızdan bir mana ve bedeli yoktur. AB’nin üyelik dayanışması gerekçesiyle Yunanistan’a Ege ve Akdeniz ihtilaflarında sorgusuz sualsiz takviye vermesi hem AB’nin kendi müktesebatına hem de memleketler arası hukuka terstir. Yunanistan’ı şımartan bu tavır tahlili değil çözümsüzlüğü teşvik etmekte, Yunanistan’ın maksimalist talepler peşinde koşmasına takviye olmaktadır. Bu açıklamaları yapanların Yunanistan’ın ülkemize yönelik ihlal, taciz ve tehditlerini, tahrikkar aksiyon ve telaffuzlarını görmezden gelmeleri, milletlerarası hukuka ters hareket ve uygulamalarına kayıtsız kalmaları tam bir garabettir.

Çekya Periyot Başkanlığı ya da AB diyaloğu teşvik etmek istiyorlarsa, Türkiye-AB münasebetleri esasen AB dayanışmasını ve ortak çıkarları baltalayan dar görüşlü Yunan/Rum vetosunun suistimalinden kurtarılmalıdır.

Türkiye, Ege ve Akdeniz’de legal hak ve çıkarlarını kararlılıkla müdafaaya devam edecektir.”

ÇEKYA’NIN AÇIKLAMALARI

Avrupa Birliği (AB) periyot başkanlığını yürüten Çekya, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece birdenbire gelebiliriz” kelamlarını “kabul edilemez” olarak tanımlamıştı.

Çekya Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Hedeflerimizden biri de AB-Türkiye diyaloğunu teşvik etmektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’a hitaben yaptığı son açıklama üzere, AB üyesi devletlerin kabul edilemez biçimde tehdit edilmesi, bu bahiste (diyaloğun teşvikini kastediyor) son derece yararsızdır” denilmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.