Diyarbakır’da tutuklananların sayısı 24’e yükseldi

Diyarbakır merkezli 21 ilde haklarında yakalama kararı verilen aralarında gazeteci, siyasetçi, avukat ve sanatçıların bulunduğu 216 kişiden gözaltına alınan 128 kişi arasında bulunan 24 kişi tutuklandı, 18 kişi ise serbest bırakıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklama istemiyle sevk edilen gazeteciler Mehmetşah Oruç, Beritan Canözer, Abdurrahman Gök ve Remzi Akkaya’nın “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasının ardından 8 kişi daha savcılık ifadelerinin ardından Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklama istemiyle sevk edilen Devrim Roni Atik, Kadir Şenci, Berfin Can, Muhsin Acar, Osman Demir, Rumet Çetin, Mehdi Kaya, Cotkar Amara Yürek “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı. Tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen Hamza Cihangir, Hasret Yelboğa, Suat Arda Işık, Şahin Biçimli, Hakim Kaya, Mikail Barut, Tacettin Araz, Nurullah Özgün,Abdulbahri Maviay, Ferit Aktepe, Şervan Doğan ve Cesur Yılmaz da “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanması ardından tutuklama sayısı 24’e yükseldi.

Avukatlar Eylül Özgültekin Gurbet Özbey Öner ve Jiyan Sametoğlu’nun Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasının ardından, Avukat Mustafa Şenci de yurt dışı yasağı adli tedbir kontrolüyle serbest bırakıldı. Avukatlar Özüm Vurgun ve Serhat Hezer tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilirken, avukat Bünyamin Şeker, Berdan Acun ve Halise Dakalı da serbest bırakıldı.

SERBEST BIRAKILANLAR

Sanatçılar Elvan Koçer, Şahperi Alphan Bayhan’ın ardından Sulh Ceza Hakimliği’ne adli kontrol tedbiriyle bırakılmasının ardından adli kontrol tedbiriyle mahkemeye sevk edilen Ramazan Kaval, Talip Turan, 78’liler Derneği yöneticisi Abdulgani Alkan, Avaşin Yanar, Tarık Adanır, Talip Turan, Müslüm Şahinsoy, Süleyman Avcı, Havva Canaoğlu, Zeynep Demir, Seyit Üzbaş da yurt dışı adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. Xwebûn gazetesinin İmtiyaz Sahibi Kadir Esen,Özcan Ateş, Yavuz Akkuzu, Devrim Demir, Hamdusena Özbey, Mehmet Yalçın, Hüsamettin Kılıç da serbest bırakılanlar arasında.

ÖHD’DEN ADLİYE ÖNÜNDE PROTESTO

Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), tutuklanan üyeleri Üzüm Vurgun, Serhat Hezer ve Burhan Artan için Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Sık sık “ÖHD susmadı, susmayacak”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarının atıldığı açıklamada, Diyarbakır Barosu ve çok sayıda avukat katıldı. Açıklama yapan ÖHD Eş Genel Başkanı Ekin Yeter, insan hakları savunucularının günlerdir gözaltında olduğunu belirterek, “Avukatlık görüşleri kısıtlanıyor, gizlilik kararları veriliyor, ofisler hukuksuz bir şekilde aranıyor, usulsüzlükler diz boyu. Şu anda bu usulsüzlüklerin son raddesi olarak üç üyemiz tutuklanmış durumda. Daha önce 90’larda faili meçhul cinayetlerle katledildik, yıldık mı? Adil yargılanma için ölüm oruçlarında ölümsüzleştik, yıldık mı? İnsanlığın mirasına sahip çıkmak için 4 Ayaklı Minarenin katledildik, yıldık mı? Bunlarla yıldık mı ki, tutuklamalarla, baskılarla, hukuksuzluklara yılalım. ÖHD olarak bu mücadelenin öznesi olarak hiçbir koşulda yılmadık, yılmayacağız. Mücadelemize devam edeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir