Erdoğan haklı çıktı: İsveç’ten skandal PKK atılımı

İsveç Başbakanı Andersson, bugün yaptığı açıklamada “NATO üyeliği için müracaat yapmaya karar verdik” tabirini kullandı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in “Finlandiya ve İsveç’le bir kaygımız yok ancak kendi bölgelerindeki askeri altyapının genişlemesi, Moskova’dan bir tepkiye sebebiyet olabilir” kelamlarıyla tehdit ettiği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise “Terör örgütlerinin yuvası” olarak nitelendirdiği İsveç tüm bu gelişmelere karşın bildiğini okumaya devam ediyor.

TERÖR ÖRGÜTLERİNİN TOPLANTISINA MESKEN SAHİPLİĞİ YAPTI

İsveç’in terör örgütü YPG/PKK’nın uzantılarınca düzenlenen toplantıya konut sahipliği yaptığı ortaya çıkarken, YPG/PKK’ya yakın internet sayfalarında yer alan paylaşımlara nazaran, terör örgütü YPG/PKK’nın kelamda siyasi oluşumlarından SDC, İsveç Dışişleri Bakanlığı ve Olof Palme Merkezi himayesinde 14 Mayıs’ta Stockholm’de “Üçüncü İstişare Forumu’nu” düzenledi.

ABD VE İTALYA DIŞİŞLERİ BAKANLARI DA KATILDI

Toplantıya, YPG/PKK’lıllar ve ABD ve İtalya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri çevrim içi katıldı. Programda, Suriye’de terör örgütü YPG/PKK’nın işgal ettiği bölgelerde “ademi merkezileştirmenin muvaffakiyete ulaştırılması tekliflerinin tartışıldığı” kaydedildi.

İSVEÇ İHTARLARA KARŞIN GEREKLİ ADIMLARI ATMIYOR

AA muhabirinin hususla ilgili bilgi ve görüşüne başvurduğu İsveç Dışişleri Bakanlığı ise, rastgele bir karşılık vermedi. Kelam konusu toplantının ikincisi geçen ay tekrar Stockholm’de yapılmıştı. Türk yetkililerden alınan bilgiye nazaran, İsveç kelam konusu toplantılara alan açmaması için defaatle uyarıldı fakat İsveçli yetkililer gereken adımları atmadı.

ÖRGÜTÜN İSVEÇ’TEKİ RAHATLIĞI DİKKAT ÇEKİYOR

Öte yandan, terör örgütü yandaşları ve temsilcilerinin İsveç’te hiçbir mahzurla müsabakadan yaptıkları faaliyetler göze çarpıyor. Bunlardan birinde, Ocak 2019’da İsveç’in Borlange kentinde, örgüt yandaşları bir alışveriş merkezinde propaganda yapmıştı. Teröristbaşı Abdullah Öcalan’a dayanak maksadıyla yapılan aksiyonda, terör örgütü yandaşlarının taşıdığı pankartlardan birinde silah sembolü yer almıştı. PKK flaması ve terörist başının fotoğraflarını taşıyan örgüt yandaşlarının bu hareketi, örgüte yakın sayfalarca “İsveç gençliğinden işgal eylemi” başlığıyla paylaşılmıştı. İsveç güvenlik güçlerinin, terör örgütü paçavraları ve terörist başının fotoğraflarını taşıyan örgüt yandaşlarına mani olmaması göze çarpmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.