Erkek arkadaşınız veya kocanız sizinleyken hep telefonda mı?

Telefonlarımıza yıllar içinde giderek daha fazla bağlandık ve hepimiz onlarla bu kadar çok vakit geçirdiğimiz için suçluluk hissediyoruz. Ancak partneriniz telefonuna size gösterdiğinden daha fazla ilgi gösterirse, bu size kendinizi değersiz hissettirebilir. Sosyal medyada dolaşmak onun için sizinle bir sohbeti sürdürmekten daha önemli hale mi geldi?

Başka birisiyle konuştuğunu ve bu nedenle telefonuyla çok ilgili olduğunu düşünebilirsiniz. Elbette bu doğru olabilir ancak hemen bu sonuca varmanıza da gerek yok. Partnerinizin sürekli telefonda olmasının pek çok sebebi olabilir.

Başka Biriyle Konuşuyor Olabilir

Sevdiğiniz vaktini telefona ayırdığında aklınıza gelen ilk sonuç muhtemelen bu olacaktır ve bu nedenle önce bu seçeneğe bir göz atalım. Başka birisiyle konuşuyor olabilir.

Ancak birisinin sizi aldatması durumunda gösterdiği davranışlar ile telefonunu kullanmayı bırakamayan veya anlamsız şeylere bakıp duran insanların davranışları arasında büyük farklar var.

Eğer gerçekten başka birisiyle konuştuğundan endişe ediyorsanız, aşağıdaki işaretlere bakın ve bunların doğru olup olmadıklarını kontrol edin. Eğer işaretler gerçekten mevcutsa, daha fazla araştırma yapmak gerekebilir.

Telefonuna karşı aşırı koruyucudur

Eğer erkek arkadaşınız veya kocanız sizi aldatıyorsa ve başka birisi ile görüşüyorsa, bu yeni kadınla mesajlaşırken muhtemelen gelip de sizin karşınıza oturmayacaktır. Eğer telefonuna karşı bir anda koruyucu hale geldiyse, sizden gizlemek istediği bir şey olabilir.

Telefon çağrılarını sizden uzakta açar

Telefonu çalınca kalkıp sizden uzağa gidiyorsa veya siz çevredeyken telefonu meşgule atıyorsa, bu başka birisiyle konuştuğunun işareti olabilir. Ne konuştuğunu veya kimle konuştuğunu duymanızı istemiyor olabilir.

Kimle konuştuğunu sorduğumuzda garip davranır ve mırıldanır

Telefonunu çok kullandığını fark ederseniz normal tepkiniz ne yaptığı ve kimle konuştuğunu sormak olur. Eğer saklayacak bir şeyi yoksa, konunun ne olduğunu size söyleyecektir. Eğer garip davranışlar sergilerse veya doğrudan bir cevap vermezse, sizden bir şey gizliyordur ve endişe etmeniz hiç de haksız değildir.

İşiyle İlgili Ciddi Konular Olabilir

Pek çok insan telefonunu düzenli olarak işi için kullanır. Özellikle kocanız veya erkek arkadaşınız iş arkadaşları veya patronu ile iletişimde kalmak zorundaysa bu durum gerçek olur. Yeni bir işe başladıysa veya serbest bir çalışansa bu durum yine geçerli olabilir. Müşterilerle sürekli iletişimde kalması gerekir.

Bu konuda yapacak pek bir şey yok ve partnerinizi bu kadar sıkı çalıştığı için desteklemelisiniz. Bu duruma karşı size öncelik vermiyormuş gibi görünse de anlayışla yaklaşmalısınız.

Buna ek olarak, partneriniz normalde o kadar sıkı çalışabilir ki, boş zamanı olduğunda sizinle konuşmaya çalışmayabilir. Bu sırada tüm arkadaşları ve ailesi ile bağlantıda kalma çabası gösterebilir. Bunu da bir noktaya kadar anlayışla karşılamalısınız. Ancak sizinle konuşmak yerine vaktinin çok büyük kısmını arkadaşları ile telefonda geçiriyorsa, bu can acıtabilir. Bununla savaşmanın en iyi yollarından birisi aile ve arkadaşlarıyla birlikte gerçek hayatta buluşmayı önermek. Böylece herkes herkesle vakit geçirir.

Partnerinizin telefonda geçirdiği zamanı azaltmaya çalışmanın bir diğer yolu ise onun işi konusuna biraz dahil olmak. Bazı işler konusunda ona yardımcı olacak telefonda veya internette geçirdiği zamanı azaltabilirsiniz. Bu hem ona yardımcı olur hem de ikinizin birlikte çalışacak olmasından dolayı sizi daha yakın hale getirir.

Telefonuna Bağımlı Olabilir

Amerikan Bağımlılık Merkezi’ne göre, akıllı telefon bağımlılığı henüz resmi olarak bir ruh hastalığı olarak kabul edilmese de, kumar bağımlılığı ile karşılaştırılıyor. Partneriniz gerçekten telefonuna bağımlı olabilir.

Eğer telefonunu bir başkası ile konuşmak için kullanmadığından veya işi için kullanmadığından eminseniz, sebebi bu olabilir. Eğer sosyal medyada amaçsızca dolaşırken veya oyun oynarken onu bulursanız, bu iyi bir şey gibi görünebilir çünkü zararsız bir şey yapıyordur. Ancak yine de sizin yerinize başka bir şeyle ilgilenmesi can acıtabilir.

Telefon bağımlılığının işareti olan şeyleri ortaya çıkaran bazı sorular aşağıda. Eğer işaretlerin bazıları partneriniz için geçerli olurlarsa, telefonunu ne kadar kullandığını ona sormak ve bunun ne kadar sağlıksız olabileceğini söylemek faydalı olabilir.

 • Bildirim gelmese bile telefonunu kontrol edip duruyor mu?
 • Çevresinde olup bitenin farkına varmayacak kadar telefonuna odaklı mı?
 • Telefonu bırakmasını söyleyince kızıyor mu?
 • Telefonuna ne kadar vakit harcadığını fark etmiyor mu? Vakit algısı kayıp mı oluyor?

Bu Probleme Dair Ne Yapmalı?

İlk yapmanız gereken şey partnerinizle iletişime geçmek.

Telefonda bu kadar çok vakit geçirmesinin size nasıl hissettirdiğinden bahsedin. Eğer ona karşı gerçekten dürüst olursanız ve bu konuda yaşadığınız acılardan bahsederseniz, bunun sizi ne kadar etkilediğini fark edebilir.

Tüm erkeklerde olduğu gibi, onu suçlamaktan kaçınmak en iyisi. Bu nedenle ona yanlış yaptığını söylemek yerine sadece sizin hissettiklerinizden bahsedin. Günün sonunda sizi mutlu etmek için çaba göstermeye başlayabilir.

İkinci olarak, ikinizin de gün içinde telefonsuz vakit geçirme zamanınız olabilir. Birlikte oturun ve telefon için en çok zamanı ne zaman harcadığınızı konuşun. Örneğin pek çok insan sabah uyanır uyanmaz ilk olarak telefonunu kontrol eder. Başkaları için akşam yemeğine çıktıklarında bu geçerli olabilir.

Eğer telefonsuz zaman yaratırsanız, herhangi bir dikkat dağıtıcı olmadan birbirinize odaklanabilirsiniz.

Son olarak, telefonda daha az zaman geçirmek için kullanabileceğiniz araçlar var. Örneğin şu anda iPhone’larda uygulamalara zaman sınırı koyarak belli bir süreden sonra kullanmanıza engel olmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bununla birlikte apple cihazlarında her haftanın sonunda telefonunuzda ne kadar zaman geçirdiğinizi gösteren bir rapor almak mümkün. Android cihazlarda da bu takibi sağlayacak uygulamalar illa ki vardır.

Bunun yanında partnerinizi bir mücadeleye davet edebilir ve kimin hafta boyunca telefonunda en az vakti geçireceğini görmek isteyebilirsiniz. Bunu bir mücadele haline getirirseniz, kendini o kadar da saldırı altında hissetmez. Onun telefonda geçirdiği aşırı zamanla savaşmak için gerçekten iyi bir yol. Daha az negatif ve daha fazla pozitif.

Sonuç Olarak

Telefon kullanmak hepimizin yaptığı bir şey olsa da, bunun ilişkileri tehlikeye atmadığından emin olmak önemli. Bu nedenle umuyorum ki bu makale partnerinizin telefonda geçirdiği vakit nedeniyle size olan ilgisizliği konusunda yardımcı olacaktır.

Koronavirüs ( Covid-19), sizde travma oluşturduysa ve sürekli olarak bu konu ile ilgili yoğun ve süreğen kaygı hissediyorsanız ve  neler yapacağınızı, nasıl baş edeceğinizi bilmiyorsanız bunu birlikte çalışabiliriz. Online terapi almak isterseniz bana bu numaralardan ulaşabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog Diana Güler
Telefon: 0216 266 24 48 & 0533 086 30 22
Mail: [email protected]
İnstagram: dianagulerr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cinsellik dışındaki 4 yakınlık türü

Yakınlık denildiği zaman akla genelde cinsellik geliyor. Tabi ki cinsel ilişki, iki insanın fiziksel olarak en yakın olabileceği bir durum. Ancak cinsel ilişkinin, hatta temasın bile yer almadığı yakınlaşmalar da bulunuyor. Ve üstelik bunlar romantik bir ilişkide en az cinsellik kadar etkili.

Hatta uzun dönemli ilişkiler genelde yatak odasındaki kimyanın ötesinde sürdürülebilir bir uyum gerektirmektedir. Fiziksel olanın dışındaki yakınlıklar olmadığı zaman ilişki dağılmaya başlayabilir ya da yüzeysel bir düzeyde kalabilir.

Partnerinizle daha bütünsel bir bağlantı kurmak ve daha yakın olmak için odaklanmanız gereken yakınlık türlerinden dört tanesini aşağıda okuyabilirsiniz.

Duygusal yakınlık

Duygusal yakınlık, düşüncelerin ve duyguların samimi ve gerçek bir şekilde paylaşılmasını gerektirir. Birbirinize en derin korkularınızdan, hayallerinizden, hayal kırıklıklarınızdan ve karmaşık duygularınızdan bahsedebilmekle beraber bunları yaparken anlaşıldığınızı da hissetmeniz gerekir. Duygusal yakınlık, hem sizin hem de eşinizin birbirinizin etrafındayken bu tarz özgür bir ifade ile kendinizi rahat ve güvende hissettiğiniz anlamına gelir. Bu “güvenli alan”, her iki tarafın da paylaşım yaparken yargılanmaktan ya da hor görülmekten uzak durması ile oluşturulur.

Güvendiğimiz insanlara sırlarımızı açabiliriz. Bu, her zaman duymak isteyeceğimiz şeyleri söyleyecekleri anlamına gelmese de güvenle paylaştığımız şeyleri yinelemeyeceklerine inanırız. Ayrıca onların bizi utandırmalarını ya da küçük görmelerini de beklemeyiz.

Duygusal yakınlık örnekleri:

 • Çift, ilişkilerinden neler istediklerinin ve şu an hala neyi korkutucu buldukları hakkında uzun ve hassas bir sohbetler gerçekleştirirler. Bu sohbetlerden kendilerini her zamankinden daha yakın bulur ve birbirlerini daha iyi anlar şekilde çıkarlar.
 • Kadın eve gelir ve işte yaşadığı stres dolu bir olayı anlatır; buna güvende hissedip de iş arkadaşlarına söyleyemediği duygular da dahildir. Partneri, kadına deneyimini gözden geçirmesine ve duygularını onaylamasına yardımcı olmak için sorular sorar.
 • Erkek, eski sevgililer ile görüşmeye devam etme konusunun kendisini rahatsız ettiğini partnerine söyler. Partneri, onun paranoyak olduğunu düşünmek yerine partnerinin endişeleri ile empati kurmaya çalışır.
 • Kadın, çocuk doğurduktan sonra bedeninden memnun olmadığını eşine söyler. Bu konuda partnerinin onu rahatlatacağını ve duygularını yok saymak yerine ona çözüm yolları ile geleceğine güvenir.
 • Kişi, çocukken zorbalığa uğradığını partnerine anlatır. Partneri özenlidir, durumu ciddiye alır ve bolca duygusal destek sunar.

Duygusal yakınlık nasıl artırılır?

Birlikte daha derin, daha iç gözlemsel bir konuşmalar yaparak genelde başkalarıyla paylaşmadığınız duygu ve deneyimler hakkında konuşarak ilişkilerinizdeki duygusal yakınlığı artırabilirsiniz. Aynı şekilde, partnerinize düşünceli olduğunuzu gösteren sorular sorun ve onun nasıl düşündüğü ve hissettiği hakkında ilgili olun. Yanıt vermeyi beklemek yerine onu anlamak için dinleyin. Açık ve dürüst diyaloglar kurmak için uygun bir ortam oluşturmak için onun duygularını görmezden gelmeme konusunda dikkatli olun.

Entelektüel yakınlık

Olası çatışmalar hakkında endişe duymadan inançlarınızı ve bakış açılarınızı iletebilme rahatlığına sahip olmak, entelektüel yakınlığı oluşturur. İlişkide her iki taraf da kendisi için düşünme özgürlüğüne sahiptir ve karşısındakinin ona katılmak zorunda hissettiğine değil, fikirlerinin önemsendiğine inanır. Bu atmosfer, muhabbeti teşvik eder. Sizi, farklılıklarınızdan bağımsız olarak önemseyen ve söylediklerinize saygı duyan birine daha yakın hissedersiniz.

Entelektüel yakınlık örnekleri:

 • Partnerler, üniversite eğitiminin önemini konuşmaktadır. Her iki taraf da “haklı” olma gereği duymaz. Sadece diğer kişinin mantığını duymaktan zevk alırlar.
 • Çift, Joker’i hangi aktörün daha iyi canlandırdığı hakkında görüş ayrılığı yaşar. Her ikisi de teorilerinin sadece fikir temelli olduğunu bilir ve fikir alışverişinden zevk alır.
 • Eşler, var olmanın amacını tartışmaktadır. “Hayatın anlamı nedir?” sorusunun kesin bir cevabı olduğuna inanmazlar. Her ikisi de daha önce hakkında düşünmedikleri fikirlerden zevk alırlar.
 • Çift, birlikte bir kitap okumakta ve onu tartışmaktadır. Her ikisi de yazarın ne kastettiğini anlatmak yerine birbirlerinin çıkardıkları sonuçları karşılaştırmaya isteklidir.

Sapyoseksüel terimi, zekayı cinsel olarak çekici ya da tahrik edici bulan kişileri nitelendirmektedir. İki tarafı da zorlayan ve düşüncelerle ateşlenen muhabbetlere izin vermek, kimse saldırıya uğradığını hissetmediği sürece bir ilişkide bağlayıcı bir yöntemdir.

Entelektüel yakınlık nasıl arttırılır?

Sizin ve eşinizin farklı bakış açılarına sahip olduğunuz tartışmaları ateşleyerek entelektüel yakınlık yaratabilirsiniz. Bu konuşmaların savunma ya da kızgınlık yaratmaması için bilinçli bir çaba gösterin. Ancak muhabbetlerinizde fikir ayrılıklarının olması şart değildir. Birlikte keşfetmek istediğiniz fikirleri ve soyut kavramları da tartışabilirsiniz. Bu tarz bir yakınlık, mantık ve felsefi ifade yolu ile bağlantı kurmakla ilgilidir.

Deneyimsel yakınlık

Paylaşılan tecrübeler, aradaki bağı yoğunlaştırabilecek özel şakalar ve anılar meydana getirir. Takım çalışması yapmak ve ortak bir hedef için uyum içinde hareket etmek de yakınlık hissi yaratır. Bu bağ, deneyimsel yakınlık sonucu ortaya çıkar.

Anılarımız, duyularımız ile yakından ilişkilidir. Bir süredir koklamamış olsak da yanık bir plastiğin nasıl koktuğunu biliriz. Sosyal medya açısından konuşacak olursak ilişkili duyularımızın olduğu insanları ve olayları etiketleriz. Anıları hatırlamak istemsiz olarak gerçekleşen duyusal tepkileri tetikler. Eğer gerçekleşmiş olan an eğlenceli ise tekrar yaşandığında aynı enerjiyi uyandırır.

Deneyimsel yakınlık örnekleri:

 • Bir çift birlikte maraton koşmak için antrenman yapar. Bunu yapmaları, birbirlerini desteklemelerine ve güven oluşturucu bir başarıya doğru birbirlerini teşvik etmelerine yardımcı olur.
 • Partnerler birlikte yemek pişirmektedir. Biri ana yemeği hazırlarken diğeri de takım çalışmasını teşvik etmek için tatlı ya da aperatifler yapar.
 • Çift, uzun bir bisiklet yolculuğuna çıkar. Taraflardan biri rotayı planlamaktan diğeri ise atıştırmalıklar ile sudan sorumludur.
 • İki aşk kuşu birbirlerinin daha önce ziyaret ettikleri bir şehri ziyaret eder. Böylece her ikisi de orayı birlikte ilk kez keşfeder.

Deneyimsel yakınlık nasıl arttırılır?

Deneyimsel yakınlığı arttırmak için partnerinizle beraber yeni maceralara atılın. Daha önce birlikte yapmadığınız aktiviteler planlayın. Ya da aynı restorana gitmek üzere dışarda bir yerde buluşun ve burayı sizin buluşma noktanız haline getirin.

İlişkide her iki tarafın da ayrı hayatları vardır. Her şey üzerinde anlaşmak zorunda değilsiniz ancak paylaşmış olduğunuz deneyimlerin olması önemlidir. Bu şekilde yakınlığınız, anılar ve edinilen bilgiler ile iç içe geçer.

Manevi yakınlık

Manevi yakınlık için dini uygulamalar gerekmese de işe yarayabilir. Manevi yakınlık, eşinizle birlikte dokunaklı anlar paylaştığınızda oluşur. Dua etme ve ibadet etmek, çift açısından bu tarz bir olay olarak nitelendirilebilse de manevi yakınlığın çok sayıda başka örnekleri de bulunmaktadır.

 • Manevi yakınlık örnekleri:
 • Partnerlerin her ikisi de güneşin doğuşunu ya da batışını birlikte, o ana hayret ederek tanık olur.
 • Çift, el ele tutuşarak parkta dolaşır ve bu sırada doğanın olduğu kadar birbirlerinin güzelliklerinin de tadını çıkarırlar.
 • Eşler, eşsiz bir manzaraya tepeden bakarak sessiz bir huşu içinde birbirlerine bağlanır.
 • Partnerler ahlaki değerlerini, amaçlarını ve maneviyat hakkındaki kişisel tanımlarını tartışırlar. Bu tartışma sayesinde birbirlerini dair anlayışları derinleşir.
 • Çift, her gece yatmadan önce dini kitaplarından bir bölüm okurlar. Bunu yapmak rahatlamalarına ve kendilerinden daha büyük bir güç karşısında karşılıklı uyum içinde hissetmelerine yardımcı olur.

Manevi yakınlık, mantığın ve bilincin ötesindeki aşkın bağlantıya izin verir. Bu tarz bir bağlantıyı geliştirmek daha temkinli olmaya yardımcı olur. Ancak bazen bu örnekler, etki alanınızın dışında oluşabileceği için anlık olarak meydana gelebilir.

Manevi yakınlık nasıl arttırılır?

Eşiniz ile maneviyat hakkında konuşun; böylece her ikinizin de hayranlık uyandırıcı olarak gördüğünüz deneyimleri keşfedebilirsiniz. Sonrasında bu ve benzeri uğraşlar için planlar yapabilirsiniz. Manevi yakınlık ile ilgili iyi olan şeylerden biri fırsat yaratmak için fazla çaba harcamanıza gerek olmamasıdır. Bırakın, o an ne gerçekleşiyorsa gerçekleşsin.

Yakınlık korkusu hakkında ne yapmak gerekir?

Yakınlık kurmak için gerekli olan korunmasızlık size korkutucu ya da yabancı geliyorsa yalnız değilsiniz. Yakınlıktan korkmak, büyük ihtimalle korunma duygusundan kaynaklanmaktadır. Yani güvende hissetmeniz için alternatif yollara ihtiyacınız vardır.

Yakın olmaktan korkan insanlarda genelde bu arzu vardır, ancak incinme ve hayal kırıklığı korkusu daha güçlüdür. Öncelikle yolunuza çıkan şeyleri keşfedin. Kendinizle yakın bir ilişki kurmakla işe başlayın. Böylece bu duygu ile daha rahat hissedersiniz.

Sonuç Olarak

Bu yazıda listelenen dört fiziksel olmayan yakınlık türüne aynı insanla sahip olabilirsiniz. Sağlıklı ilişkiler sadece fiziksel değil pek çok düzeyde ilişki kurmayı içerir. Açık ve doğru iletişim kurmayı öğrenmek ve partnerinizi anlamaya çalışmak, aşk hayatınızı güçlendirecek olan soyut yakınlık hissinin kurulmasına yardımcı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


İstanbul Beyaz Eşya Servisi
avcılar escort bakırköy escort ankara escort aksaray escort adana escort şişli escort bostancı escort istanbul escort diyarbakır escort halkalı escort diyarbakır escort uşak escort bursa escort