Financial Times’tan dikkat çeken argüman: ‘Sisi’yle görüşmek için baskı artıyor’

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Financial Times, son periyotta Türkiye’nin dış siyasette olağanlaşma sürecine girmek istediği kimi ülkelerle art geriye görüşmeler yaptığını aktarırken, bunun için de birtakım ödünler verdiğini öne sürdü.

Gazete, “Türkiye’nin Arap dünyasındaki muhalif medya için inançlı bir liman olma rolü, Cumhurbaşkanı raproşman (yakınlaşma) istediği için tehdit altında” tabirini kullandığı haber, “Mısır’dan kaçan medya, Erdoğan’ın bölgesel reset siyaseti tarafından baskı altında” başlığı ile okurlarına duyuruldu.

MISIR’IN ÖN ŞARTI VARMIŞ

Sözcü’de yer alan habere nazaran, son 6 yıldır Kahire rejimini İstanbul’dan yaptığı yayınlarla eleştiren Al-Sharq isimli medya kuruluşunun son periyotta Türk yetkililer tarafından, “eleştiriyi azaltmaları” tarafında ikazlar geldiğini söyledi. Bu açıklamayı yapan ise Al-Sharq’ın sahibi ve Mısır’ın eski cumhurbaşkanı adayı Ayman Nour oldu.

Makalede, “Bu medya kuruluşları özgürce yayın yapabiliyordu. Lakin son aylarda durum değişti. Zayıf bir iktisatla uğraş eden Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, evvelden düşmanları olarak gördüğü Orta Doğu’daki ülkelerle ticaret ve yatırımı artırmak için münasebetleri kuvvetlendirmek istedi. Bu da Arap muhalefeti için inançlı bir yer olan Türkiye’deki Mısır kanallarını etkiledi” denildi.

Nour, “Türkiye devleti bana bölgede raproşman olduğunu ve Mısırlıların birtakım çok net ön şartları olduğunu söylediler. Bunlar ortasında Türkiye’den yayın yapan TV kanalların kapatılması ve çalışma alanlarının azaltılması olduğunu söylediler” dedi.

“SİSİ’NİN AİLESİNİ KONUŞMAYIN” UYARISI GELMİŞ

Al-Sharq’ın internet sitesinden birtakım haberlerin silinmesinin istendiğini aktaran Nour, “Sisi, istihbarat lideri ya da Sisi’nin aile üyeleriyle ilgili konuşulmamasını istediler” dedi. Al-Sharq’ın yanı sıra Sisi zıddı yayın yapan Mekameleen isimli Mısır TV’si de Türkiye’deki operasyonlarını sonlandırma kararı almıştı.

Mısırlı gazeteciler, Sisi’nin tekrar görüşme için Ankara’ya şart verdiği ve Ankara’dan bu kanalları kapatmasını ya da yayınlarını yumuşatmasını istediğini söyledi.

Laura Pitel imzalı makalede, “Sisi, Müslüman Kardeşler başkanı Muhammed Mursi’nin yerine geçtikten sonra birçok muhalif Türkiye’ye gitti ve burada Sisi’nin rejimine karşı az görülen bir platform elde ettiler. Ama Türkiye’nin iktisadı baskı altındayken ve gelecek yıl yapılacak seçimler yaklaşırken, Türkiye Cumhurbaşkanı Körfez’deki rakipleri ve Mısır’la ticaret ve yatırımı artırmak için uyuşmazlıkları çözmek istedi” denildi.

Mısır’la bağlantıların Suudi Arabistan’dan çok daha sıkıntı olduğuna dikkat çeken Financial Times, Türk ve Mısırlı yetkililerin iki çeşit görüşme yaptığını hatırlattı. Lakin bu ayın başında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da görüşmelerin öbür ülkerler olan görüşmelerden daha yavaş ilerlediğini söylediğine de dikkat çekildi.

“YÜZDE 90’INDA TÜRK PASAPORTU VAR”

Financial Times’a konuşan İstanbul merkezli Orta Doğu ve Kuzey Afrika Editörleri Ağı isimli kuruluşun lideri Ebubekir Hallaf, “Ülkede Mısır muhalefetinden yaklaşık 800 kişi çalışıyor ve bunların yüzde 90’ının Türk pasaportu var” dedi.

Al-Sharq’ın ekran yüzü Moataz Matar’ın şirketten ayrıldığına ve kendi YouTube kanalı için çalışmaya başlayarak Londra’ya gittiğine de dikkat çekilirken Nour, “Türkiye’deki varlığımızı sürdürmek için değişikliklere adapte olmalıyız. Ancak elbette işimizin baskı altına alınmasından şad değiliz” dedi.

İSRAİL VE SUUDİ ARABİSTAN’A DA MI TAVİZ VERİLDİ?

Türkiye son devirde bölgedeki ülkelerle bağlarını olağanlaştırmaya çalışırken memleketler arası medya kuruluşları Ankara’nın kimi ülkelere taviz verdiğini öne sürdü.

Orta Doğu medyası Türkiye’nin İsrail ile bağlantıları geliştirmek için ülkedeki Hamas üyelerini hudut dışı ettiğini yazarken, Tel-Aviv hükümetinin kapsamlı bir sunum yaparak Hamas üyelerinin terörle kontaklarının da Ankara’ya sunulduğu öne sürülmüştü.

Öte yandan geçen haftalarda Suudi Arabistan’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu ziyaretinden evvel gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin kapatılması da milletlerarası kamuoyunda dikkat çekmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.