Gribe İyi Gelen Bitkiler

Grip kış mevsiminin kronik rahatsızlıklarından birisidir. Kış aylarının gelmesi ile birlikte burunlar akmaya başlar. Boğaz yanarak grip belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkar. Gripten kurtulmak için bitki çayları kullanabilirsiniz. Bitki çaylarının buharı sinüsleri açar ve ciğeri rahatlatır. Grip olan kişiler ılık bitki çayı içerek boğaz tahrişlerinden kurtulabilir. Bitki çayları bağışıklık sistemini güçlendirip grip virüsünün vücuda girişini önler. Uzmanların grip konusunda önerdiği bitki çayları şunlardır:
• KUŞBURNU ÇAYI: Kuşburnu vücut direncini güçlendirip grip virüsüne kalkan olur. Günde en az 2 fincan kuşburnu tüketilmesi tavsiye edilir.
• EKİNEZYA ÇAYI: Günde 3 fincan tüketilen ekinezya çayı üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelir.
• HİBİSKUS ÇAYI: C vitamin yönünden zengin olan hibiskus grip virüsüne karşı çok güçlü bir antioksidandır. Vücudu rahatlatan hibiskus çayını günde 3 fincan tüketilmesi tavsiye edilir.
• IHLAMUR ÇAYI: Ihlamur çayı burun tıkanıklığını giderip boğaz ağrısını dindirir. Gribin etkilerini kısa sürede ortadan kaldırır.
• ZENCEFİL: Uzak doğu Asya ülkelerinden gelen zencefil sindirim sorunu başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde aktif rol oynar. Mide bulantısını gideren zencefil vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Zencefil çok güçlü bir iltihap gidericidir. Solunum yollarını açan zencefil insanların rahat nefes almasını sağlar. Vücut ısısını arttıran zencefili aşırı tüketilmesi tavsiye edilmez.
• SARIMSAK: Kalp hastalığı, kanser gibi birçok hastalığın şifa kaynağı olan sarımsak gribe iyi gelen bitkilerin başında gelir. İçerdiği alisin maddesi gribin etkilerini kısa sürede yok eder.
• ZERDEÇAL: Gribi kesip boğaz ağrısını dindiren zerdeçal içinde yer alan kurkumin maddesi gribin etkilerini kısa sürede yok eder. Ilık süt içinde 1 tutam zerdeçal katarak içilmesi durumunda kısa sürede gripten kurtulabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*