Gribe İyi Gelen İçecekler

 

Grip şikayetleri kış aylarının gelmesi ile birlikte artmaya başladı. Grip için en ideal yöntem gripten korunmak, vücudu sıcak tutmaktır. Boğazı yumuşatacak içecekler için c vitamin yönünden zengin sebze ve meyve tüketmelisiniz. Uzmanlar grip için evlerde bitkisel çayları önermektedir. Emziren kadınlar, hamileler ve kronik rahatsızlığı olanlara bitkisel çay tüketimi önerilmez. Bitkisel çaylar ciddi bir rahatsızlığınız ve engeliniz yoksa vücut sağlığınıza herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Gripten korunmak ve gripten kurtulmak için uzmanların önerdiği bitki çayları şunlardır:

  • ADAÇAYI VE EKİNEZYA: antiseptik özellikte olan adaçayı ve ekinezya iltihapları giderir. Yutak ağrısını dindiren bu ikili lokal antiseptik ilaçlardan daha etkilidir.
  • PAPATYA ÇAYI: Papatya çayı grip etkilerini yok eder rahat uyku çekmenizi sağlar. Kişiye büyük rahatlama etkisi yaratan papatya boğaz ağrısı nedeniyle uyku sorunu çekenlere uzman doktorlar tarafından en çok önerilen bitkidir.
  • NANE ÇAYI: Nane çayı iltihap giderip boğaz şişkinliğini alır. Yutağı yumuşatarak boğaz tahrişini önler. Taze nane yapraklarını suda 5 dakika kaynatıp nane çayı hazırlayabilirsiniz. Nane çayı kafein içermez. Doğal bir tada sahip nane çayını şeker atmadan tüketmelisiniz.
  • ZENCEFİL ÇAYI: Bakterileri öldüren zencefil boğaz ağrısına iyi gelir. Boğaz enfeksiyonu geçiren kişilere uzman doktorlar zencefili çok sık tavsiye eder.
  • TARÇIN ÇAYI: Hoş bir aromaya sahip olan tarçın çayı anti bakteriler için doğal bir şifa kaynağıdır. Çinliler soğuk algınlığı tedavisinde tarçını çok sık kullanır. Bitki çaylarına tarçın ilave ederek tarçın tüketebilirsiniz. Badem sütünün içine tarçın ilave ederek hoş lezzetler elde edebilirsiniz.
  • EBEGÜMECİ ÇAYI: Solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu görev üstlenen ebegümeci çayı öksürüğe, burun akıntısına ve nefes darlığına iyi gelir.

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*