Grip Nedir?

 

Gribe neden olan virüs influenza virüsüdür. Grip sonunda burun akıntısı, boğaz ağrısı yaşanır. Grip bir üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Öksürme ve aksırma sonucu canlı virüsler doğaya saçılarak hastalık bulaşıcı hale gelir. Grip havaların soğuk olduğu vücut direncinin zayıf kaldığı dönemlerde ortaya çıkar. Grip bulaşıcı bir hastalık türüdür. Dünya genelinde her yıl 300 milyon insan grip hastalığına yakalanır. Tedavi edilmeyen grip yaşam kaybına neden olur.

  • Gribin Belirtileri

Grip virüsü vücuda bulaştıktan sonra 2 gün içinde aniden ortaya çıkar. En önemli belirtisi ateş seviyesinin 38-41 dereceye çıkmasıdır. Grip olan hasta kendini yorgun hisseder. Kuru öksürükler başlar. Kuru öksürük sonucu boğaz tahrip olur. Tahrip olan boğazda boğaz ağrıları görülür. Hastanın bağışıklık sistemi düşer. Grip 2 hafta içinde iyileşebilen bir rahatsızlıktır. İyileşmeyen ve tedavi edilmeyen gripler zatüre, bronşit, sinüzit ve orta kulak iltihabına dönüşür. Hastalığın tedavisinde erken teşhis önemli yer tutar.

 

  • Grip Tanısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Grip tanısı hastanın hastalık hikayesi dinlenerek yapılır. Hastaya fiziki muayene yapılır. Kesin tanı için virüs izolasyonu uygulanır. Virüs kültür işlemi uzunca bir zaman alır. Eliza kriterlerine göre virüs tanısı konur. Gereksiz antibiyotik kullanımı grip virüsünü daha da dirençli hale getirir. Bu yüzden doktorun yazmadığı hiçbir ilacı kullanmayın. Grip hastaları bol istirahat edip sıvı tüketmelidir. Grip hastaları diğer insanlarla fazla temas kurmamalıdır. Grip olan çocuğa aspirin ve gripin vermek doğru değildir. Aspirinin fazla kullanımı reye sendromuna neden olur. Aspirin yerine hastaya bol sıvı verip grip etkilerini azaltan ilaçlar verilmelidir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*