Griple İlgili Merak Edilenler

 

Söz konusu sağlık olunca herkesin bu konuda mutlaka söyleyecek bir sözü vardır. Sağlık konusunda o kadar çok bilgi kirliliği var ki anlatamam. Yanıklara doktorlar ısrarla diş macunu sürmeyin deseler de yanık olayında hemen gözlerimiz diş macunu arar. Bilgi kirliliği insan sağlığını olumsuz etkiler. Birçok hastalık iyi olalım derken yaptığımız yanlış uygulamalar sonucu daha kötü hastalığa çevirir. Sağlık alanında bilgi sahibi değilsek bu konuda konuşmamız ve yorum yapmamız doğru değildir. Kulaktan dolma bilgilere itimat etmemeliyiz. Doktorun önermediği hiçbir tedavi yöntemini kullanmamalıyız. Uzman Doktor Nafiz Karagözoğlu griple ilgili doğru bilinen yanlışları açıkladı:

 

  • Her burun akıntısı ve soğuk algınlığı durumu grip değildir. Grip, soğuk algınlığı ve nezle farklı hastalık türleridir. Grip oluşmasında ana etken virüsken nezle ve soğuk algınlığının oluşmasında virüslerin etkisi yoktur.
  • Grip olan hastanın ateş seviyesi 38 derece üstüne çıkar. Vücudunda eklem ve kas ağrıları ortaya çıkar. Hasta kendini yorgun ve bitkin hisseder. Sırt ve kol bölgesinde ağrılar görülür. Grip sonunda kuru öksürük burun tıkanıklığı ve boğaz ağrıları meydana gelir. Grip hastaları çok sık üşür ve titrer.
  • Kalabalık ortamlarda bulunan kişiler grip konusunda yüksek risk taşır. Kreşe giden çocuklarda, anaokulu öğretmenlerinde, yaşlı bakım evlerinde çalışanlar, hastane çalışanları ve sürekli rahatsızlığı olanlar yüksek grip riski taşır.
  • Grip daha çok tokalaşma, öpüşme ve aksırma ile bulaşır. Kan yoluyla yada besinlerin iyi temizlenmemiş olmasının grip oluşumunda etkisi yoktur.
  • Grip ilacı hastalık teşhisi konulduktan sonra kullanılmalıdır. Hastalık tedavi sürecinde ilaç kullanılmalıdır. Ben grip olacağım galiba deyip ilaç kullanmaya başlamak doğru değildir.
  • Grip ilaçlarını kullanan hipertansiyon hastaları, kalp damar hastaları, diyabet hastaları, astım ve bronşit hastaları ilaçları mutlaka doktor kontrolünde kullanmalıdır.

 

 

 

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*