İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir’in afet bölgesi talebine olumsuz cevap verdi

Posted by

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Çiğli Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşayan ve heyelan nedeniyle meskenlerini tahliye etmek durumunda kalan vatandaşlarla bir ortaya geldi. Çiğli Belediyesi’ne ilişkin Pelikan Toplumsal Tesisleri’ndeki toplantıda belediye bürokratlarıyla bölge sakinlerinin problemlerini ve beklentilerini dinleyen Lider Tunç Soyer, kimileri taşınan kimileri ise şimdi bölgede ikamet eden yurttaşlara gelinen süreç hakkında bilgi verdi.

Harmandalı Tertipli Atık Depolama Tesisi nedeniyle bölgede toprak kaymasının yaşandığı istikametindeki savlara değinen Lider Soyer, “Harmandalı depolama alanı olmadan evvel de bölgede toprak kayması olduğu uzmanlarca belirlenmiş. Yeraltı su kaynakları nedeniyle esasen bir heyelan yaşandığı bilimsel olarak tespit edildi” dedi.

Bölgede heyelanın nasıl seyrettiğini tespit etmek için Hacettepe Üniversitesi ile bir çalışma yürüttüklerini tabir eden Soyer, şunları söyledi:

“Yürütülen çalışmaların akabinde 9 Ağustos’ta son raporları aldık. Hiç tereddütsüz bir heyelan var. Bu bir afet. Bu afeti yaşıyoruz. Burasının afet bölgesi olarak ilan edilmesi için İçişleri Bakanlığı’na talepte bulunduk. Bakanlık; ‘Evet yanlışsız bir heyelan var lakin bunun sebebi çöplük olduğu için biz afet bölgesi ilan etmeyiz’ dedi. Bu yanıt gerçek bir karşılık değil. Artık devlet bu türlü bir münasebet ile zelzelede, selde vatandaşlarını yalnız bırakabilir mi? Afet bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Ne yazık ki biz bakanlığı bu mevzuda ikna edemedik. Bakanlık üzerinden yükü attı. ‘Bizi ilgilendirmez’ deme noktasına geldi.”

“TÜM MAĞDURİYETLERİNİZ GİDERİLECEK”

Taşınma sırasında ve sonrasında yaşanan kayıpların tamamını gidereceklerini de anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Eksik kalan ne varsa, bardağınız dahil hepsinin listesini verin, biz gidereceğiz. Afet bölgesinde tek tek her birinizin konutunu ve yerini satın alacağız. Öteki türlü orada size yararlı olmamız mümkün değil. Şayet heyelan devam ediyorsa, daha ağır bedeller ödemek zorunda kalabilirsiniz. Biz de deva üretemeyebiliriz. O nedenle hiçbirinizi mağdur etmeden, bedeliyle toprağınızı, binanızı satın alacağız. Bunu da belediye olarak süratli bir biçimde yapacağız. Mağduriyetinizin devam etmesine müsaade vermeyeceğiz. Sonra afet bölgesi ilan edilir, o farklı mesele” dedi.

Bugüne kadar devletin burayı afet bölgesi ilan etmesini ve raporların netleşmesini beklediklerini tabir eden Soyer, “Bu acıları size unutturmak için elimden ne geliyorsa yapacağım. Siz bu kentte yaşayıp hiç hak etmediği mağduriyetlerle karşılaşan insanlarsınız. Zerre kadar günahınız yok. Orayı seçip yerleşirken kim kederi ki orada heyelan olacak, zahmet yaşayacaksınız. Bunları bilmeden bütün bu mağduriyetleri yaşadınız. O nedenle müspet ayrımcılık yapacağım vatandaşlarımsınız” diye konuştu.

Soyer, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Yaşadığınız mağduriyetlerin her biri benim de içimi sızlatıyor. Ben sizin yanınızda olacağım. Mağduriyetinize müsaade vermeyeceğim. Konutlarınızın kıymeti neyse onu vereceğiz. Sizi bir şeylere çırak çıkarmayacağız. Her birinizin meşakkatine, kederine deva bulmak için elimden ne geliyorsa yapacağım. Bugüne kadar yaşadığınız ezayı anlıyoruz ve yardımcı olmak istiyoruz. Gücümüz neye yetiyorsa yapacağız.”

YURTTAŞLARDAN LİDER SOYER’E TEŞEKKÜR

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in kendilerini dinlediğini ve soruları çözmek için adım attığını belirten yurttaşlar da Lider Soyer’e teşekkür etti.

Eylül ayında yapılacak meclis toplantısında hususa ait karar alınıp, çalışmaların hayata geçirilmesi planlanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.