İdam cezası gelecek mi 2022! Cumhurbaşkanı sinyali verdi

Posted by

1984 yılından 2004 yılına kadar yürürlükte olan idam cezası, tekrar gündemde…

Cinayet ve orman yangınlarının ardından siyasetçiler, Meclis’in idam cezası için çalışmalara başlaması için dayanak iletilerinde bulunuyor.

MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli, “Orman yakanlarla gayret etmek emeliyle idam cezası tartışmalarını çok faydalı gördüğümü, şayet bu cezanın tekraren hukuk mevzuatımıza girmesiyle ilgili bir kanun teklifi gelirse de dayanak olacağımızı söz ediyorum” dedi.

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu idam tartışmalarına ait, “Biz yabanî cinayetlere idam cezası verilmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise, “Cezalarının tekrar ele alınmasında biz de yarar görüyoruz” dedi.

Hemen ardından gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi. Erdoğan’dan gelen açıklamalar ise olumlu istikamette oldu.

Peki idam cezası tekrar gelecek mi? İşte ayrıntılar…

İdam cezası gelecek mi 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya’da gerçekleşen NATO doruğu sonrası uçakta  basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kadın cinayetlerine yönelik idam cezası olur mu sorusuna yönelik açıklamalarda bulunan Erdoğan, kararı onaylayacağını lisana getirdi.

Erdoğan, şu sözleri kullandı:

“Bu bahis ile ilgili olarak Devlet Bey’in de zati bir açıklaması olmuştu. İdam konusu ülkemizin yine gündemine gelebilir ve bu tartışmaya açılabilir. Tabi Pınar Hanım’ın vefatı rastgele bir mevt de değil. Büsbütün burada bir vahşet kelam konusu. Bu vahşet bu millete yakışmaz. Bu türlü bir şeye katlanmamız da mümkün değil. Bunun için de gerekli müzakereleri, tartışmaları Adalet Bakanım ile de yaptık, bunları konuştuk.

Gerekirse bu tekrar gündeme getirilerek tartışma konusu haline gelmeli. Bu tartışmadan ne çıkar bunu görmeliyiz. Akabinde da çıkan sonuca nazaran bir adım atılabilir. Zira Pınar Hanım’ın durumunun gibisi birçok vahşetler var. Bunlar sahiden bu türlü yenilir yutulur şeyler değil. Onun için burada da bu işin müzakeresi tartışmaları hepsi yapılır.”

Tabii bu bir anayasa değişikliği gerektiren de bir mevzu. Daha evvel de söylemiştim, burada Adalet Bakanlığımızın yaptığı çalışmada parlamento bu türlü bir karar alması halinde ben bu türlü bir kararı onaylarım.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.