İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa etti

Posted by

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, istifa ettiğini açıkladı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da açıklamalarda bulunan Johnson, “Yeni önder gelene kadar vazifemin başındayım” biçiminde konuştu.

BBC ve Sky dahil olmak üzere birçok İngiliz medya kuruluşu Başbakan Boris Johnson’un istifa edeceğini duyurmuştu.

BBC Siyaset Muhabiri Chris Mason, “Johnson bugün Muhafazakar Parti’nin liderliğinden istifa edecek ve sonbahara kadar başbakanlık koltuğunda kalacak” açıklamasını yapmıştı.

İŞÇİ PARTİSİ BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

İngiltere’de muhalefetteki Emekçi Partisi başkanı Keir Starmer, Başbakan Boris Johnson’un beklenen istifasının ülke için güzel bir haber olduğunu belirterek, “Muhafazakar Parti’nin en zirvedeki ismini değiştirmemize gerek yok. Uygun bir hükümet değişikliğine gereksinimimiz var. İngiltere için yeni bir başlangıca gereksinimimiz var” demişti.

HÜKÜMETTEKİ PEŞ PEŞE İSTİFALARIN SAYISI 50’Yİ AŞTI

Öte yandan, üst seviye hükümet yetkililerinin de istifaları sürüyor. Son olarak Galler Bakanı Simon Hart’ın vazifesini bıraktığı açıklandı. Başbakan Boris Johnson’sa baskılara karşın istifa etmeyeceğini söyledi.

Dünkü birçok istifanın akabinde, bu sabah Kuzey İrlanda Bakanı Brandon Lewis, Hazine Bakanı Helen Whately ve Güvenlik Bakanı Damian Hinds istifa etti. 50. istifa, İngiltere saatiyle 7.20 civarında Bilim, Araştırma ve Yenilik Bakanı olan George Freeman’dan geldi. Emeklilik Bakanı Guy Opperman da kısa bir müddet sonra istifa etti.

Freeman, Johnson’a yönelik yazdığı sert bir istifa mektubunda, “Parlamentoya karşı şeffaflık ve samimiyet eksikliğinizin doruk noktasına ulaştınız. Geçmişte cinsel istismar argümanları olduğunu bildiğiniz birini atamanız bardağı taşırdı.Bu, halkın itimadına ve hükümete, demokrasiye ve hukuka hürmetine ve Muhafazakar Parti’nin uzun geleneğine önemli halde ziyan veriyor” açıklamasını yaptı.

JOHNSON DAHA EVVEL İSTİFA ETMEYECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Bununla birlikte Johnson, dün kabinesinin kalan üyeleriyle bir ortaya geldi ve birçoğunun kendisini istifaya çağırdığı bildirildi. İngiltere Başbakanı dün istifa davetlerini reddetmiş ve “mücadeleye devam etme” kelamı vermişti.

İngiltere’nin yeni Maliye bakanı Nadhim Zahawi,   terfi edildikten 48 saat sonra Başbakan Johnson’u istifaya çağırdı.

JOHNSON’IN SİYASİ GELECEĞİ SORGULANIYORDU

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Covid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle tenkit ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, kendi partisinin kimi milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya palavra söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakar Parti içinde 6 Haziran’da itimat oylamasına gidilmiş lakin Johnson 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Parti içindeki itimat oylamasını kazansa da Johnson’ın siyasi geleceğinin tehlikede olduğu yorumları yapılmıştı.

Diğer taraftan Johnson mesleği boyunca birçok skandala karıştı halkı yanıltmak ile suçlandı. Fakat, birçok milletvekili için bardağı taşıran son damla, Johnson’ın, hakkında cinsel istismar suçlamaları bulunduğu konusunda bilgilendirildiği halde Christopher Pincher’ı Muhafazakar Parti’nin disiplin organında üst seviye bir misyona getirmesi oldu.

Johnson’ın Pincher’a yönelik vazifesi berbata kullanma tezlerini atamadan evvel bildiğinin ortaya çıkması ayrıyeten evvelki gün, iki üst seviye yetkilinin, Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sıhhat Bakanı Sajid Javid’in istifalarına yol açtı.

YENİ MALİYE BAKANI JOHNSON’U İSTİFAYA ÇAĞIRDI

İngiltere’nin yeni Maliye bakanı Nadhim Zahawi ise Johnson’un kendisini terfi ettirmesinden 48 saat sonra, “Bu sürdürülebilir değil. Yalnızca Muhafazakar Parti için değil, en kıymetlisi tüm ülke için durum daha da berbatlaşacak. Başabakan Johnson, yanlışsız olanı yapmalı ve çabucak gitmelisin” açıklamasını yaptı.

Javid, dün parlamentoda yaptığı istifa konuşmasında, Son aylarda sadakat ve dürüstlük ortasındaki gergin ipte yürümek imkansız hale geldi” dedi.

Öte yandan Johnson, geçen ay Muhafazakar Parti milletvekillerinin inanç oylamasından kıl hissesi kurtuldu, lakin daha evvel liderliğini destekleyenlerin birden fazla artık dayanaklarını bıraktı.

Hull Üniversitesi İngiliz Siyaseti Merkezi yöneticisi Matt Beech, Johnson’ın bu sefer karşı karşıya olduğu zorluğun, istifa eden hükümet yetkililerin çokluğu “nedeniyle farklı olduğunu söyledi. Beech, Johnson’un durumu “oldukça kiritk” olarak nitelendirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.