İngiltere’de en çok hakaret edilen futbolcular Ronaldo ve Maguire

Posted by

Yeni bir rapora nazaran Manchester Unitedlı futbolcular Cristiano Ronaldo ve Harry Maguire, geçtiğimiz dönem İngiltere Premier Ligi oyuncuları ortasında en çok hakarete maruz kalan isimler oldu.

İngiliz medya kontrol kurumu Ofcom’un Alan Turing Enstitüsü ile birlikte, 2021-2022 döneminde Premier Lig oyuncularına atılan 2,3 milyon tweeti inceleyerek yaptıkları araştırmaya nazaran, hakaret içerikli tweetlerin yarısı yalnızca 12 futbolcuya yönelikti ve bunlardan 8’i Manchester United futbolcusuydu.

BBC‘nin haberine nazaran, çalışma için yapay zeka 2,3 milyon tweet inceledi ve 60 bin (yüzde 2,6) hakaret içerikli gönderi tespit etti.

Rapora nazaran, bu usul tweetlerin sıklığında dorukta olan iki gün var. Birincisi, Ronaldo’nun 27 Ağustos 2021’de Manchester United’a tekrar katıldığı gündü ve 188 bin 769 tweetle öbür tüm günlerden üç kat daha fazla tweet atıldı. Bu tweetlerden 3 bin 961’i hakaret (yüzde 2,3) içeriyordu.

İkinci tepe, 7 Kasım’da Manchester United’ın Manchester City’ye 2-0 yenildiği gündü.

Maçtan sonra United’ın defans oyuncusu Harry Maguire, bir özür tweeti atarak “Oyuncu kümesi olarak güç bir devirden geçiyoruz. Performansımızın gereğince âlâ olmadığının farkındayız. Hayal kırıklığınızı hissediyoruz, işleri düzeltmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ve düzelteceğiz” demişti.

Bu maçın akabinde, 2 bin 903 hakaret içerikli tweet gönderildi. Bu tweetler, lig oyuncularına yönelik o gün atılan tüm tweetlerin yüzde 10,6’sına denk geliyor. Birçok kullanıcı Maguire’ın gönderisine hakaret ederek reaksiyon gösterdi.

Diğer oyuncular, nispeten daha az bu şekilde tweetler aldılar ve ekseriyetle “tetikleyici bir olayın” akabinde maksat oldular.

Araştırma ayrıyeten, futbol izleyicisinin büyük çoğunluğunun toplumsal medyayı sorumlu bir biçimde kullandığını da gösterdi. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.