İngiltere’de Kovid-19 Aşısı Yaptıranlar Hastanelik…

Koronavirüsle mücadelede aşı çalışmalarına devam eden İngiltere’de, enteresan bir olay yaşandı. Koronavirüs aşısı yaptıranlar kulak çınlaması nedeniyle hastaneler koştu.

İngiltere’de yapılan koronavirüs aşıları, yüzlerce kişide kulak çınlaması yaptı. Bu durum aşıda yeni bir yan etki mi bulundu tartışmalarına sebep olurken, İngiliz sağlık kuruluşu BTA, kulak çınlamasının kovid-19 aşısı yapılan her 24 bin kişiden birinde veya daha azında yaşanabileceğini ileri sürdü. Bu durumun aşıların yan etkisinden ziyade strese dayalı ortaya çıktığı da sıkça dile getirilen iddialar arasında.

Koronavirüs dünyanın bir numaralı ortak gündemi olmayı sürdürüyor. Aşılama çalışmalarının başlaması ile pandemiye karşı mücadele dünyanın dört bir yanında hız kesmeden devam ediyor. Aşılarda çıkan yan etkiler ise tartışmalara neden olmaya devam ediyor. İngiltere’den gelen bir haber bu tartışmaları yeniden alevlendirdi.

HER 24 BİN KİŞİDEN BİRİNDE YAŞANABİLİR

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, ülkede koronavirüs aşısı yaptıran yüzlerce kişi kulak çınlaması şikayeti ile hastanelere akın etti. İngiliz sağlık kuruluşu BTA, Kovid-19 aşısı ile enjekte edilen her 24 bin kişiden birinde veya daha azında kulakta çınlama sorunu yaşayabileceğini açıkladı. Aynı açıklamada ‘Aşıların kulak çınlamasına neden olma veya daha kötü hale sonuçlar doğurma olasılığı oldukça düşük görünüyor’ ifadesi de yer aldı.Ancak bilim insanları buna neyin sebep olduğu ve etkileri üzerinde hala yeterli bilgiye sahip olmadıklarının altını çiziyor. Aralık ayında kulak çınlaması uzun Kovid 19’un 30 kadar semptomundan biri olarak listelenmişti.

TESADÜFİ OLABİLİR VEYA GERÇEK BİR ETKİ OLABİLİR

Peki Kovid-19 kulak çınlamasını tetikleyebiliyorsa, aşı da bunu yapabilir mi? Bu soruya yanıt veren Profesör Nirmal Kumar, şu ifadeleri kullandı;’Bu durum tamamen tesadüfi olabilir veya gerçek bir etki olabilir. Ancak aşı sonrası kulak çınlaması şikayeti çok nadirdir.’Bu durumun aşıların yan etkisinden ziyade strese dayalı ortaya çıktığı da sıkça dile getirilen iddialar arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir