İran’dan Kafkasya iletisi: ABD ve İsrail bölgenin güvenliğini bozmak istiyor

İran Meclis Lideri Muhammed Bakır Kalibaf, resmi temaslar için Tahran’da bulunan Ermenistan Meclis Lideri Alen Roberti Simonyan ile bir ortaya geldi.

Muhammed Bakır Kalibaf, Ermeni mevkidaşının Tahran ziyaretinin ikili iş birliğinin geliştirilmesi için uygun bir fırsat olduğunu belirterek, “Komşu ülkelerle güzel alaka, İran’ın dış siyasette önceliğidir. Bulunduğumuz bu hassas devirde ikili ve bölgesel iş birliklerini geliştirmek gerekiyor” dedi.

Kalibaf, Batı Asya ve Kafkasya bölgesinin ehemmiyetinin stratejik ve ikili ilgileri çok hassas hale getirdiğini belirterek, “İran-Ermenistan münasebetleri bu manada epey değerli. İran, başta Ermenistan olmak üzere komşu ülkelerde barış, huzur ve istikrarın sağlanmasından yanadır” açıklamasında bulundu.

‘ABD VE İSRAİL BÖLGENİN GÜVENLİĞİNİ BOZMAK İSTİYOR’

Muhammed Bakır Kalibaf, dış müdahalelerle bölgenin güvenliğinin bozulmak istendiğini ileri sürerek, “ABD ve Siyonist rejim (İsrail), bölgede kendi çıkarları peşinde ve bölgenin güvenliğini bozmak istiyor. Hasebiyle komşu ülkeler bu mevzulara dikkat etmeli” diye konuştu.

Bakır Kalibaf, transit geçiş konusunun iki ülkenin iktisat alanındaki en kıymetli problemi olduğunu kaydederek, gaz ve elektrik transferinin de en değerli ikinci bahis olduğunu tabir etti.

Kalibaf, bu ziyaretin parlamenter iş birliğini artırarak ekonomik alakaların gelişmesine yol açmasını temenni ettiğini söyledi.

Kalibaf ayrıyeten, Ermenistan ile Azerbaycan ortasındaki problemlerin tahliline de değinerek, “İhtilafların bitmesini ve kalıcı barışa ulaşmanızı umut ederiz. İran karşılıklı hürmet çerçevesinde diyaloğu takviyeler. Zira başta Kafkasya olmak üzere bölgedeki tüm ülkelerin güvenlik ve barışı hepimiz için önemlidir” dedi.

Alen Roberti Simonyan da İran ile Ermenistan ortasındaki ilgilere değinerek, “44 günlük Karabağ savaşı, Ermenistan için büyük sonuçlara mal oldu. İran’a bu husustaki tavrından ve ülkelerin toprak bütünlüğünün korunmasına takviyesinden ötürü teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.