İskoçya’da Seçimlerin Galibi Bağımsızlık Anlıları

İngiltere’nin AB ayrılmasıyla birlikte İskoçya’da geleceklerini AB’nin yanında gören siyasiler, parlamento seçimlerini, ikinci bir bağımsızlık referandumu sözü veren İskoç Ulusal Partisi (SNP) kazandı.

İngiltere’nin AB ayrılmasıyla birlikte İskoçya’da geleceklerini AB’nin yanında gören siyasiler, parlamento seçimlerini kazandı.

İSKOÇ ULUSAL PARTİSİ 63 SANDALYE KAZANDI

Oyların sayılmasına sürerken BBC; SNP’nin en az 63, İngiltere’yle birlik yanlısı İskoç Muhafazakarların 31, İşçi Partisinin 22, Yeşillerin 9 ve Liberal Demokratların 4 sandalye kazanmasının beklendiğini açıkladı.

YEŞİLLER İLE İŞ BİRLİĞİ YAPACAKLAR

SNP, 129 üyeli parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için gerekli olan en az 65 sandalyeye ulaşamasa da diğer bir bağımsızlık yanlısı parti olan Yeşiller ile iş birliği yaparak yeni bir referandum kararı alabilecektir.

STURGEON’DAN JOHNSON’A: UYARIYORUM, İSKOÇYA’NIN GELECEĞİNE SADECE İSKOÇ HALKI KARAR VERECEK

İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon ve Partinin lideri, zafer konuşmasında, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ı ikinci bir bağımsızlık referandumunu engellememesi konusunda uyardı.

”İskoç halkının demokratik istekleriyle kavga” anlamına geleceğini kaydeden Sturgeon, “Başaramayacaksınız, İskoçya’nın geleceğine sadece İskoç halkı karar verecek.”

OLAĞANÜSTÜ VE TARİHİ BİR BAŞARI

Bir başka referandumun zamanlaması konusunda sözü, Johnson veya diğer bir İngiliz siyasetçinin değil, İskoç Parlamentosu’nun söylemesi gerektiğini belirten Sturgeon, koronavirüs krizinin ardından İskoçya halkının ”kendi geleceğine karar verme hakkına sahip olması gerektiğini” belirtti. Sturgeon bunu ”temel demokratik ilke meselesi” olarak nitelendirdi.

Sturgeon, partisinin bugüne kadar yapılan seçimlerde en yüksek oyu aldığına vurgulayarak bunun ”olağanüstü ve tarihi bir başarı” belirtti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bugün Daily Telegraph gazetesindeki yazısında, krizden çıkarken bir başka referandumun ”sorumsuz ve pervasız.”

SKOÇLARIN İNGİLTERE’DEN REFERANDUM İZNİ ALMASI GEREK

İskoç Ulusal Partisi, 2014 tarihinde yapılan referandumda İskoçlar %55’le bağımsızlığı reddetmiş olsalar da Brexit’in durumu değiştirdiğini ve yeni bir referanduma ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Brexit referandumunda İngilizlerin aksine %62 karşı oy kullanan İskoçlar, istemedikleri halde AB’den çıkarıldıklarını ifade ediyor.

Fakat yeni bir bağımsızlık referandumu düzenlemek için İngiliz Parlamentosundan izin almak gerekiyor. Johnson liderliğindeki Muhafazakar Partinin 365 sandalyeyle çoğunluğu elinde bulundurduğu 650 üyeli parlamentodan böyle bir iznin çıkması imkansız görülüyor.

YA MAHKEME YA DA TEK TARAFLI BAĞIMSIZLIK

Bu sebeple bağımsızlık yanlılarının alternatif yollar deneyebileceği değerlendiriliyor. Bu seçeneklerden birini, İngiliz Parlamentosundan izin alınmasını zorunlu kılan yasaya karşı mahkemeye gitmek oluşturuyor.

Diğer bir yol ise merkezi hükümete rağmen referanduma gitmek ve olumlu sonuç çıkması halinde tek taraflı bağımsızlık ilan etmek.

Fakat bunun, Katalonya’da olduğu gibi gerginliğe ve merkezi hükümetin sert tepkisine yol açabileceği belirtiliyor. Aynı zamanda bu durumun, Katalanlar gibi İskoçların da AB’nin desteğini kaybetmesine neden olabileceği belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir