İsrail Yine Mescid-i Aksa’yı Hedef Aldı! Onlarca Y…

Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, Mescid-i Aksa’nın Şam Kapısı önünde bulunan Filistinliler ile İsrail polisi arasında çıkan şiddetli arbede sonucu yaralanan 90 vatandaştan 16’sının hastaneye kaldırıldığı söylendi.

Yapılan açıklamada yaralananlar arasında 1 yaşında bir bebek ve 5 çocuğun yanı sıra ambulans sağlıkçılarından birinin de olduğu belirtildi. 

POLİS FİİLİ ŞİDDET KULLANDI

Yaralanmaların çoğunun, İsrail polisinin insanların üzerine plastik mermi ve gaz bombaları fırlatmasından kaynaklandığı, ayrıca polisin insanlara fiili şiddet kullanarak darp ettiği ifade edildi.

Görgü tanıkları, yaşlı bir kadının, fırlatılan gaz bombasının fişeğiyle yüzünden yaralandığını, İsrail polisinin en az 7 Filistinliyi gözaltına aldığını belirtti. Tanıklar, İsrail polisinin, Şam Kapısı yakınında toplanan Filistinlilerin üzerine tazyikli su sıktığını ifade edildi.

Kadir Gecesi’nin ihyası için on binlerce Filistinlinin Mescid-i Aksa’ya gelişiyle eş zamanlı olarak İsrail güvenlik güçleri, Kudüs’ün bir çok noktasında ve özellikle Aksa’nın kapıları önünde sıkı güvenlik önlemleri aldı.

90 BİN KİŞİ HAZIR BULUNDU

İslami Vakıflar Dairesi, İsrail’in sıkı engellemelerine rağmen, Kadir Gecesi’nin ihyası için 90 bin vatandaş Mescid-i Aksa’da hazır şekilde bulundu.

İşgal altındaki Doğu Kudüs, Şeyh Cerrah Mahallesi’nde yaşayan Filistinlilere zorunlu göç tehdidi sebebiyle gergin günlere sahne oluyor. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki saldırıları da kutsal şehirdeki gerilimi artırıyor.

205 FİLİSTİNLİ YARALANDI

İsrail polisi, cuma akşamı teravih namazı sırasında Mescid-i Aksa’daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle müdahale etmişti. Filistin Kızılayı, İsrail polisinin müdahalesi nedeniyle 205 Filistinlinin yaralandığını duyurmuştu.

Arap Birliği, Filistin’in talebi üzerine pazartesi olağanüstü toplanarak, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere yönelik saldırılarını görüşmeyi kararlaştırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir