Kadir Gecesi’nde alkollü paylaşım yapan şüpheliye mahpus talebi

Posted by

Kadir Gecesi’nde toplumsal medya hesabından yaptığı alkollü paylaşımda aşağılayıcı sözler kullanan O.T. hakkında iddianame düzenlendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede kuşkulu O.T. ile arkadaşlarının bir restoranda alkol aldıkları ve kuşkulu O.T.’nin arkadaşlarıyla birlikte çektirdiği alkollü fotoğrafı Kadir Gecesi’ni aşağılayıcı bir yazı ile toplumsal medya hesabından 27 Nisan 2022’de paylaştığı anlatıldı.

Kabul etmedi

İddianamede kuşkulu O.T.’nin tabirinde, arkadaşının doğum günü nedeniyle toplandıklarını, selfie çekip, yalnızca arkadaşlarının gördüğü toplumsal medya hesabından paylaştığını söylediği belirtildi.

O.T. suçlamayı kabul etmeyerek, paylaşımının mizah maksatlı olduğunu, mutlaka İslam dinine, inananlara yahut Kadir Gecesi’ne yönelik aşağılama, dalga geçme, küçük düşürme maksadı taşımadığını ileri sürdü.

Şüphelinin olayların bu kademeye gelmesinden ötürü üzgün ve pişman olduğunu tabir ettiği de vurgulandı.

Önemsenen bedeller örnek olarak gösterildi

İddianamede soruşturmaya konu ‘Halkın bir bölümünün benimsediği dini kıymetleri alenen aşağılama’ suçunun maddi ögesinin, halkın bir kesitinin benimsediği inanç sistemine yahut o dini inanışı temsil eden dine mensup şahıslarca önemsenen kıymetlere yönelik, aşağılayıcı davranış ve beyanlarda bulunmasının olduğu vurgulandı.

Önemsenen bedellere örnek olarak da, Müslümanlar için oruç tutma, namaz kılma, kurban ibadeti gösterildi.

AİHM’in görüşünden de örnek verildi

İddianamede AİHM’in, dinî görüşler ve inançlar kelam konusu olduğunda kamusal bir tartışmaya hiçbir katkısı olmayan, öbürleri için ucuz atak olarak görülebilecek tabirlerden kaçınmak gerektiğine dair görüş bildirildiği hatırlatıldı.

AİHS’in 9’ncu hususunda garanti altına alınan niyet, vicdan ve din özgürlüğü, inananların inançlarına hürmet, dinen kutsal sayılan objelerin kışkırtıcı biçimde temsil edilmesi hasebiyle, kelam konusu kabahatin ihlal kabul edilebileceği öne sürüldü.

‘Kötü niyetli biçimde ihlal’

İddianamede Otto Preminger Enstitute’nün 20 Eylül 1994 tarihli Avusturya Kararı’ndaki “Bu cins kışkırtıcı temsiller, demokratik toplumun bir ögesi da olması gereken müsamaha ruhunun makûs niyetli biçimde ihlali olarak görülebilir” şeklindeki değerlendirmesi de vurgulandı.

AİHM’in 13 Aralık 2005 tarihli Türkiye Davası’nda “Din ve inanç özgürlüğü kelam konusu olduğunda diğerlerine ziyan verecek nitelikteki telaffuzlardan ve saygısızlık edecek davranışlardan kaçınılması gerekir” şeklindeki görüşü de hatırlatıldı.

Toplumun birlikte yaşama hissine ziyan verme niteliğinde

İddianamenin kıymetlendirme kısmında ise şu sözlere yer verildi:

“Kadir Gecesi’nin İslam dini ve İslam dinine inanlar için dini bir kıymetlendirme olduğu kuşkusuzdur. Şüphelinin İslam inancına mensup bireylerce kutsal kabul edilen Kadir Gecesi’nde üstte içeriği tanım edilen fotoğrafı ‘Kadir Gecesi özel, Rabbim kabul etsin’ yazısıyla paylaşmasının İslam dinince kutsal sayılan bedelleri aşağılama niteliğinde olduğu, olayın oluş hali ve içeriği birlikte değerlendirildiğinde şüphelinin fiilinin toplumun birlikte yaşama hissine ziyan verme niteliğine haiz olduğu ve toplumsal barışı bozmaya elverişli bulunduğu değerlendirilmiştir.”

1 yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılması istendi

İddianamede bu kapsamda şüphelinin üzerine atılı kabahati işlediğine dair kamu davası açmaya kâfi kuşkulu oluşturur kanıt elde edildiği öne sürüldü.

İddianamede kuşkulu O.T.’nin “Halkın bir kısmının benimsediği dini pahaları kamu barışını bozmaya elverişli halde aşağılama” kabahatinden 9 aydan 1 yıla 6 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi.

Hazırlanan iddianame kıymetlendirilmek üzere Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.