Kara kış öncesi enflasyon gümbür gümbür geliyor

Posted by

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) iktisada yönelik eylül ayı raporu yayımlandı. Raporda, Alman iktisadının resesyona girdiğine dair artan işaretler olduğu belirtilerek, ekonomik faaliyetlerin sonbahar ve kış aylarında bariz halde daralacağına işaret edildi.

‘ENERJİ KRİZİ ANA NEDEN’

Alman iktisadına ait beklentilerin giderek daha da “karamsar” hale geldiği aktarılan raporda, gerçek GSYH’nin temmuz-eylül periyodunda bir ölçü düşmesi ve düşüşün gelecek aylarda değerli ölçüde artmasının beklenen olduğu vurgulandı. Raporda, Rusya-Ukrayna savaşının bir sonucu olarak ortaya çıkan güç krizi bunun ana nedeni olarak gösterildi. 

Ekonomiye ait görünümün son derece meçhul olduğuna dikkati çekilen raporda, “Yüksek enflasyon, güç arzı ve maliyetlerine ait belirsizlik, yalnızca gaz ve elektrik ağır bölüm ve ihracat işlerini, yatırımlarını değil, buna bağlı özel tüketimi ve hizmet sağlayıcıları da etkilemektedir” denildi.

‘HANEHALKI TÜKETİMLERİ AZALTILMALI’

Doğalgazda arz durumunun gelecek aylarda son derece gergin kalmasının beklendiği aktarılan raporda, öteki ülkelerden gaz teslimatı ve gaz depolarının dolu olmasına rağmen kışın direkt gaz karnesi uygulamasından kaçınmak için hanehalkı tüketiminin değerli ölçüde azaltılması gerektiği vurgulandı.

Raporda, enflasyona karşı 9 avroluk toplu taşıma bileti ve akaryakıtta indirim üzere kimi hükümet dayanak tedbirlerinin ağustos sonunda bitmesinin akabinde enflasyonun gelecek birkaç ay içinde çift hanelere ulaşabileceğine işaret edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.