Kocanız çocuk istemiyorsa ne yapmalı?

Evliliklerde bazen her iki taraf da en iyi niyetler ile eşliliğe başlarlar ancak geleceğe dair bakış açılarında ne kadar farklı olduklarını fark etmezler. İlişkilerdeki bireylerin geleceğe dair belli bir fikirleri olduğu için partnerlerinde de aynısının olduğunu düşünmeleri hiç de nadir rastlanmayan bir durum.

Temel olarak, çiftler gelecek planlarının farklı olduğunu keşfettiklerinde genelde evlenmeden ayrılırlar. Ancak bazı çiftler bu kadar şanslı değildir ve evleneli bir kaç sene geçmiş olmasına rağmen çocuk isteyip istemediklerini hiç konuşmamış olurlar.

Eğer evlendiyseniz ve şimdi sevdiğiniz erkeğin çocuk istemediğini keşfettiyseniz, bu makale sizin için. Kocanızın çocuk konusundaki görüşlerini hiç bir zaman değiştirmeyeceğini düşünüyorsanız dikkat edilmesi gereken zorlu gerçeklere göz attık. Ayrıca onun çocuk istemeyebileceğini temel olarak nasıl anlayacağınızı ve evlenmek istemiyorsa da neler yapılması gerektiğini değerlendirdik.

Kocanız Çocuk İstemiyorsa Ne Yapmalı?

Hayallerindeki erkeğin, bir ömür beraber yaşamak istediği erkeğin çocuk sahibi olmak istemediğini keşfetmek kadınlar için çok şaşırtıcı olabilir. Ancak çiftlerin en büyük hatalarından bir tanesi konuşmadan bir diğerinin ne istediğine dair çıkarımlarda bulunmaktır.

Eşiniz çocuk istemediğini söylediğinde ve şok olduğunuzda ne yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Böyle bir durum çok zorlu olabilir ancak probleme doğrudan yaklaşarak sorunlarınızı üretken ve yapıcı bir şekilde aşabilirsiniz.

Bir taraf çocuk isteyip diğeri istemediğinde ilişkilerin illa ki hemen bitmesi de gerekmiyor.

Onunla Konuşun

Partneri çocuk istemeyip kendisi isteyen kadınların ilk yapmaları gereken şey elbette onunla konuşmak. Eğer şu anda değil de en azından bir kaç sene sonrasında çocuk istiyorsa, bu aşılabilecek bir sorun.

Ancak tüm yaşamı boyunca çocuk istemiyor olabilir. Eğer sizin için de durum böyleyse, oturup onunla konuşmanız, sorunları olabildiğince sakin şekilde ele almanız gerekli. Birbirinizi sevdiğiniz için sorunlarınızı çözebiliyor olmanızı umuyorum. Maalesef durum her zaman böyle olmaz ama açık, dürüst bir sohbet olmadan asla emin olamazsınız.

Kendinize Bazı Zor Sorular Sorun

Eğer kocanızla olan sohbetinizde asla bir çocuk istemiyorsa, siz de kendinize bazı zor sorular sormalısınız. Bu sorular çocuklar olmadan yıllarınızın nasıl olabileceği, zamanınızı nasıl geçireceğiniz üzerine olmalılar.

Bunun sonucunda eşinizle birlikte olmamayı seçerseniz yaşamınızın da nasıl şekilleneceğini düşünmelisiniz. Belki de sevgi sizin için yeterli olur ve bu nedenle ayrılmanız da gerekli olmaz.

Bu soruların cevaplarını keşfettiğinizde, eşinizi hisleriniz, düşündükleriniz konusunda bilgilendirin. Eğer ona sakince yaklaşırsanız önceden düşündüğünüzden daha yapıcı bir şekilde yaklaşabilir ve ilerleyebilirsiniz. Fakat ne düşündüğünüzü bildiğini düşünmeyin çünkü zihninizi okuyamaz.

Enerjinizi Kanalize Edecek Başka Yollar Bulun

Eğer hislerinizi ona anlattıysanız ve çocuk sahibi olmadan birlikte olacaksanız, mutlu olmak için enerjinizi başka şeylere yönlendirmeniz gerekiyor. Yani bebeğin size getirmesini umduğunuz mutluluğu getirecek başka anlamlar bulmalısınız.

Kocam Ömür Boyu Bebek İstemiyorsa Bunu Nasıl Anlarım?

Kocanızın çocuk isteyip istemediğini bilmek bazen fark etmesi zor bir durum olabilir. Pek çok babacan tavırlı erkek çocuk istemezken, maço erkeklerin bazıları ise çok sayıda çocuk ve büyük bir aile severler. Peki eşiniz çocuk istemiyorsa bunu nasıl anlayabiliriz?

Bazı temel noktalar şöyle:

Arkadaşlarının Çocuklarıyla İlgilenmez

Kocanızın çocuk sahibi olmakla ilgilenmesinin en büyük ipuçlarından birisi arkadaşlarının çocukları ile oynamayı sevip sevmemesi veya onları kendi haline bırakmasıdır. Eğer çocukları kendi haline bırakıyorsa, ebeveynliği kendine göre görmüyor olabilir.

Bu kesin bir bilgi olmasa da, çocuk sahibi olmak isteyen erkekler genelde onlarla takılmayı ve yaptıkları şeylerle ilgilenmeyi severler. Eşiniz diğer çocukları kendi ailelerinin ilgisine bırakıyorsa, şu anda bebek istemiyor olabilir.

Gelecek İçin Ayrıntılı ve Pahalı Planlar Yapar

Erkekler yakın zamanda bebek istemeseler bile sizinle bir aile olmak isteyebilirler. Ancak sizinle çocuk istemesini fark etmenin bir diğer yolu onun geleceğe nasıl baktığını görmektir.

Eğer ikinizi de içeren detaylı planlar yapıyorsa veya çok koruyucu planlar yapıyorsa, şu anda çocuk istemiyor olabilir ama bu değişebilir.

Aile İstemediğini Size Daha Önce Söylediyse

Bu çok açık görünebilir ancak onun size daha önce çocuk sahibi olma konusunda söylediklerinin düşünün. Bazen bir şeyi çok istediğimizde onun asla olmayacağına dair kanıtlara karşı göz ve kulaklarımızı kapatırız.

Maalesef çocuk sahibi olmak isteyen pek çok kadına aslında eşleri tarafından çocuk istemedikleri söylenmiş oluyor. Fakat bebek isteyen bir kadın için bunu çok daha pozitif şekilde değerlendirmek mümkün oluyor.

Bu gibi durumlarda optimistik olmak yerine gerçekçi olmak önemli. Kocanızla ilişkinizi dürüstçe değerlendirin ve gerçekten onun çocuklar konusunda fikrini değiştirip değiştiremeyeceğini düşünün. Değiştirebileceğini düşünüyorsanız bu harika ancak bazı acı gerçekleri de kabullenmeniz gerekebilir.

Partneriniz Evlenmek İstemezse Ne Yapmalı?

Kocam çocuk istiyor mu ve istemezse ne yapmalı sorusunun büyük öncüllerinden birisi budur. Çünkü pek çoğumuz çocuktan önce evleniriz ancak partneriniz gelecekte sizi istemesine rağmen evliliği istemiyorsa ne yapmalı?

Önce Kendinizle Tartışın

Bu gibi bir ilişki problemi ile karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken şey önce kendiniz ve öncelikleriniz hakkında düşünmek. Hayattan gerçekten ne istediğiniz ve evlenmek istemeyen birisiyle devam edip edemeyeceğiniz konusunda kendinizle tartışmalısınız.

Eğer bu size pek bir fark yaratacak gibi görünmüyorsa, evlenmeden de ilişkinizin zamanın testine karşı galip gelmesi mümkün olabilir. Ancak kişisel, hayata dair veya dini sebeplerden dolayı evlenmeyi istiyorsanız, bu durumu nasıl çözeceğinize dair bir aksiyon planı oluşturmanız gerekir.

Neden Evlenmek İstediğinizi Kendinize Sorun

Eğer iç hesaplaşmanız sırasında ikinizin evlenmesi gerektiği sonucuna varırsanız, kendinize neden sorusunu sorun. İnsanların evlenmeleri için pek çok sebep var ve bu sebeplerden bazıları bakış açısındaki değişimler veya istenen şeyleri tekrar değerlendirmek ile aşılabiliyor.

Örneğin tüm arkadaşlarınız evlendiği için evlenmek istiyorsanız, bu partnerinizden evlenmeyi istemeniz için sağlam ve yeterli bir sebeptir. Özellikle de evliliğe karşı bir bakış açısı varsa.

Yani evlenmek isteme sebeplerinizin ciddi ve önemli olduğundan emin olmalısınız çünkü bu farklı isteklerden dolayı ilişkiniz sona erebilir.

Geleceğe Dair Hislerinizi Etkiliyor mu?

Evlenmek modern zamanlardaki en geleneksel ve yaygın şeylerden birisi. Yine de birlikte yaşayıp çocuk yapmak isteyenler için bir mecburiyet de değil. İnsanların dini inançları olmasa bile devam ettirdikleri bir gelenek.

İlişkiye devam etmek için evliliğin gerekli olmamasını da akılda tutmakla birlikte, kendinize evlenmenin sevdiğiniz insanla birlikte olmaktan daha mı önemli olduğunu kendinize sorun. Eğer öyleyse en kısa zamanda bazı zorlu kararlar almanız gerekecek.

Çocuk Sahibi Olmamaktan Pişman Olacak Mıyım?

Çocuklar pek çok insanın yaptıklarının ardındaki güçtür. Eğer onlara sahip olmayacaksanız, aile kurmaktan pişman mı olacaksınız? Bu zorlu bir karar olabilir çünkü anne ve baba olmak bu sorunun tek cevabı. Fakat çocuk isteyip istemediğinizi merak ediyorsanız, bu konuda pişman olmamak için zihninizde yer alması gereken bazı fikirler var.

Başarmak İstediğiniz Başka Ne Var?

Geçmişte çocuk sahibi olmak toplum tarafından kadınların başarmaları gereken tek şey olarak empoze ediliyordu. Ancak özellikle batı dünyasında artık işler değişti ve bu nedenle yaşamınızda çocuk sahibi olmamaktan dolayı pişman olup olmayacağınızı merak ediyorsanız, başarmak istediğiniz başka bir şey olup olmadığını kendinize sorun.

Çünkü çocuklar her ne kadar mükemmel varlıklar olsalar da aklımızdaki kariyeri gerçekleştirmemize, gelecekteki yaşantımızın olmasını istediğimiz noktaya ve pek çok günlük şeye engel olma kabiliyetine sahipler.

Bunun sebebi onların zaman ve kaynak gerektirmeleri. İstekleri daima sizin önünüzde olacak ve bu nedenle aile olmak kadar önem verdiğiniz başka şeyler varsa, çocuk sahibi olmamaktan pişman olmayabilirsiniz.

Vermek İstediğiniz Bir Taviz mi?

Partneriniz istemediği için çocuk sahibi olmamak vermesi zor bir karar. Kendinize bunun vermek istediğiniz bir taviz olup olmadığını sormalısınız. Çünkü eğer değilse, partnerinizin isteğini kabul ederek ilişkinize daha fazla zarar verebilirsiniz.

Bu taviz size büyük bir kızgınlık verebilir ve bu tip büyük olumsuz duygular bazı ilişkilerin gelişmesine engel olurlar. Bu nedenle partnerinizle uzun vadeli bir karar vermeden önce, bu tavizin sizin için çok büyük olup olmadığını kendinize sorun. Eğer öyleyse, çocuk sahibi olmamaktan pişman olabilirsiniz.

Fakat verdiğiniz tavizin etkilerini aşmak istiyorsanız ve ilişkinizin başka kısımlarına odaklanmak istiyorsanız, pişman olmayabilirsiniz. Çocuklar fantastik ve hayat değiştiren varlıklar olsalar da, onlar olmadan da mutlu olmak mümkün.

Sonuç Olarak

Eşler çocuk sahibi olma konusunda farklı görüşlere sahip olsalar da olmasalar da, şok dalgaları dengeli bir ilişkiyi sarsabilir. Evlilikteki iki insanı da etkilediği için aşılması kolay bir sorun değildir.

Sorunu aşabilmek için yukarıdaki tavsiyeler işinize yarayabilirler ve böylece tüm ihtiyaçlarınızın karşılanması mümkün olabilir. Çocuklar konusunda sohbeti başlatmak önemli çünkü zaman geçtikçe iki taraf için de daha zor olacak.

FacebookTwitterE-postaWhatsAppCopy Link

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*