Kraliçe Elizabeth kimdir, kaç yaşında? Kraliçe Elizabeth’in sıhhat durumu nasıl?

Posted by

II. Elizabeth 21 Nisan 1926 tarihinde doğdu.ocukluğu boyunca meskende özel eğitim gördü. Babası, ağabeyi VIII. Edward’ın tahttan çekilmesiyle 1936’da kral oldu ve kendisi o tarihten itibaren muhtemel vâris pozisyonuna geldi. II. Dünya Savaşı sırasında orduda vazife almaya başladı. 1947’de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi ve Charles, Anne, Andrew ve Edward isimlerini verdikleri dört çocukları oldu. 6 Şubat 1952’de tahta çıktı. 1953 yılında resmî olarak taç giyer ve gerçekleştirilen merasim tarihte birinci kere televizyonda yayınlanıdı. Birebir vakitte babasının yerine İngiliz Milletler Topluluğu’nun lideri seçildi.

Eşi Prens Philip, 9 Nisan 2021’de Windsor kalesinde 99 yaşında iken hayatını kaybetti.

KRALİÇE ELİZABETH’İN ÇOCUKLARI

Galler Prensi, Prens Charles

Kraliyet Prensesi, Prenses Anne

York Dükü, Prens Andrew

Wessex Kontu, Prens Edward

KRALİÇE ELİZABETH’İN YERİNE KİM GEÇECEK?

Kraliçe II. Elizabeth’in varisi en büyük oğlu Galler Prensi Charles’tır.

KRALİÇE ELİZABETH’İN SIHHAT DURUMU NASIL?

Buckingham Sarayı‘ndan yapılan açıklamada, “Bu sabah yapılan detaylı değerlendirmenin akabinde, Kraliçe’nin tabipleri majestelerinin sıhhati konusunda telaşlı ve tıbbi nezaret altında kalmasını tavsiye etti. Kraliçe rahat ve Balmoral’da kalıyor.” tabirleri kullanıldı.

Kraliçe’nin sıhhat durumuyla ilgili ailesinin bilgilendirildiği kaydedildi.

İngiltere Başbakanı Liz Truss da Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bütün ülke bu öğle Buckingham Sarayı’ndan gelecek haberlerle derinden ilgilenecek. Benim ve İngiltere’deki insanların fikirleri şu anda Kraliçe ve ailesiyle birlikte.” paylaşımında bulundu.

96 yaşındaki İngiltere Kraliçesi Elizabeth, geçen sonbahardan bu yana hareketlilik problemleri yaşıyor ve sistemli olarak baston kullanıyor.

Kraliçe 2. Elizabeth, sıhhat problemleri nedeniyle son periyotlarda parlamentonun açılışı ve tahta çıkışının 70’inci yılı (Platin Yıl Dönümü) kutlamaları üzere çeşitli etkinliklere katılamamıştı.

Çocukları ve torunları İskoçya’ya gidiyor

BBC’nin haberine nazaran, İngiltere Veliaht Prensi Charles ile eşi Camilla, 2. Elizabeth’in bulunduğu Balmoral Malikanesi’ne gitti.

Öte yandan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Cambridge Dükü Prens William da Balmoral’a gidiyor.

İngiliz kraliyet ailesinden ayrılarak ABD’ye yerleşen Sussex Dükü Prens Harry ve eşi Düşes Meghan Markle’ın sözcüsü de çiftin İskoçya’ya seyahat edeceği bildirdi.

Kraliçe’nin başka çocukları Prenses Anne, Prens Andrew ve Prens Edward’ın da Balmoral’a gitmesi bekleniyor.

İşçi Partisi önderi Keir Starmer, Kraliçe’nin sıhhat durumuyla ilgili son gelişmeleri telaşla takip ettiğini belirterek herkes üzere Kraliçe 2. Elizabeth’in düzgünleşmesini umduğunu söyledi.

Anglikan Kilisesi Canterbury Başpiskoposu Justin Welby de Kraliçe’ye dualarını gönderdiğini bildirdi.

Kraliçe II. Elizabeth’in varisi en büyük oğlu Galler Prensi Charles’tır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.