Kuzey Kore’den G7’ye balistik füze karşılığı: Geri adım atmayacağız

Posted by

G7 ülke önderleri tarafından yayımlanan bildiride, Kuzey Kore’nin daima ve yasadışı balistik füze denemelerinin şiddetle kınanmasının akabinde Pyongyang’dan mevzuya ait açıklama geldi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) Dışişleri Bakanlığı Milletlerarası Örgütler Dairesi Lideri Jo Chol Su, devlet denetimindeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) aracılığıyla yaptığı açıklamada; G7 ülkelerine reaksiyon gösterdi.

G7’nin “ABD ve Japonya da dahil olmak üzere az sayıda devletin çıkarlarını temsil eden bir grup” olarak nitelendiği açıklamada, “G7, hiçbir formda memleketler arası tertibin savunucusu ve insan haklarının koruyucusu üzere davranmaya uygun değildir” denildi.

Ülkenin tenkitlere husus olan silah programının savunulduğu açıklamada, “Öz savunma kapasitemizi güçlendirme adımımız, devletimizin haklarını ve çıkarlarını dünya barışını enkaza çeviren ve dünyanın en büyük nükleer silah devleti olan ABD tehdidine karşı savunmak için yasal savunma hakkının makul ve legal formda kullanımıdır. Oburlarının ne dediğine bakmaksızın devletimizin onurunu ve haklarını savunma konusunda geri adım atmayacağız” sözlerine yer verildi.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.