Libya’nın doğusunu denetim ediyor! General Hafter ABD’de mahkum edildi

Posted by

Uzun müddettir siyasi manada çalkantılı bir devirden geçen Kuzey Afrika ülkesi Libya’nın önde gelen politik ve askeri simalarından General Halife Hafter, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) bir mahkeme tarafından insan haklarını ihlal etmekten hatalı bulundu.

Kısa Dalga’nın aktardığı habere nazaran, kararı veren mahkemenin hakimi, Hafter’in davada iş birliği göstermediğini bu nedenle “gıyabında” tazminat ödemeye mahkum edildiğini duyurdu. Ülkesinde “Libya Ulusal Ordusu” isimli gücün liderliğini yapan Hafter aleyhine çok sayıda aile, yakınlarının öldürülmesinden sorumlu olduğu gerekçesiyle davacı olmuştu.

Davacılar, ABD’de görülen mahkemede Hafter’in, “Libya halkına karşı başına buyruk bir savaş sürdürdüğünü” lisana getirerek, “O çok sayıda erkeği, bayanı ve çocukları bombalı hücumlarla ve öbür sivilleri de azaplarla öldürdü” tabirlerini kullandı.

ABD’de 1991 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile, resmi sıfatla yabancı bir ülke ismine azap yapan ya da yargısız infaz uygulayan şahıslar yargılanabiliyor.

“HAFTER HESAP VERECEK”

Davanın başlamasını sağlayan isimlerden biri olan mağdur avukatlarından Faysal Gill, mahkemenin verdiği kararın akabinde yaptığı açıklamada, “Adalet kazandı. Hafter işlediği savaş hataları nedeniyle hesap verecek” dedi. General Hafter’in kararı temyize taşıma hakkı bulunuyor. Ayrıyeten Hafter’in ödemeye mahkum edildiği tazminatın boyutunun belirlenmesi için yeni davalar görülecek.

ABD yargısı, geçen yıl Aralık ayında Libya’da yapılması planlanan seçimler nedeniyle, süreci etkilememek ismine Hafter’in yargılandığı davayı süreksiz olarak durdurmuş; lakin daha sonra seçimlerin iptal edilmesinin akabinde tekrar başlatmıştı.

Kendini devlet lideri ilan eden Halife Hafter ise, bu sıfatı nedeniyle dokunulmazlığa sahip olduğunu öne sürerek, dava sürecini durdurmaya çalışmıştı. Hafter’in denetimindeki Libya Ulusal Ordusu hala ülkenin doğusunda büyük bir bölgeyi denetimi altında tutuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.