Marmaris’teki orman yangınında son durum: Ciğerlerimiz saatlerdir yanıyor

Posted by

Dün akşam saatlerinde Bördübet Koyu Adalar mevkiinde başlayan yangın rüzgarın şiddeti ile büyüyerek geniş bir alana yayıldı.

Gece boyunca karadan müdahalenin sürdüğü yangına, sabahın birinci ışıkları ile birlikte havadan müdahale de başladı.

İlgili makamların açıklamasına nazaran; 20 helikopter, 14 uçak ve yaklaşık bin 500 işçi ile söndürme çalışmaları devam ederken, vakit zaman şiddetlenen rüzgar alevlerin büyümesine neden oldu.

Sık ormanlık alanda tesirli olan yangın kuzey istikametinde yayılma gösterirken, grupların uğraşlı çalışmaları saatlerdir devam ediyor.

TOMA’LAR DA DEVREYE GİRDİ

Yangını söndürmek için yalnızca orman ve itfaiye değil, tüm kurumlar da seferberlik durumuna geçti. Havadan ve karadan devam eden yangın söndürme çalışmalarına, emniyet müdürlükleri bünyesinde misyon yapan TOMA’lar da katıldı.

Aydın, Denizli ve Muğla Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne ve Jandarmaya bağlı 17 TOMA da dayanak veriyor. Yaklaşık 6 ton su kapasitesine sahip TOMA’lar ormanlık bölgede alevlere su sıkarak, çabaya takviye veriyor. Bölgeye gelen tankerler ise TOMA’lara su desteği yapıyor.

BAKAN’DAN PAYLAŞIM

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yaşanan orman yangınlarını söndürme çalışmalarına ilişkin imajları toplumsal medya hesabından “Marmaris’te yangın söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor” notuyla paylaştı.

TAHLİYELER BAŞLADI

Yangın Karacasögüt ve Değirmenyanı Mahallesi istikametinde seyrederken, yol üzerindeki meskenlerde tahliyeler yapıldı.

Değirmenyanı Ahmediye Sokak üzerinde bulunan 20 meskende eşyalar; jandarma, Tarım Orman Vilayet Müdürlüğü, AFAD, Kızılay ve lokal idarelerin katkıları ile tek tek alınarak inançlı bölgeye gönderilmek üzere araçlara bindirildi.

Bölgede 20 konutta oturan 68 vatandaş, 13 büyükbaş, 18 küçükbaş ve 2 araç, araçlara bindirilerek iç bölümlerdeki inançlı bölgelere tahliyesi gerçekleştirildi.

MUĞLA BELEDİYESİ: BİREBİR ACILARI TEKRAR YAŞIYORUZ

Muğla Büyükşehir Belediyesi, yangındaki son duruma dair Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

Paylaşımda, “Türkiye’nin göz bebeği Muğla’mızdan sizlerle hoş bir fotoğraf paylaşmak isterdik. Fakat maalesef birebir acıları tekrar yaşıyoruz” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.