Mehmetçik için üretilen bomba atar Azerbaycan’ın radarında

Posted by

Türkiye’nin Savunma Sanayii’ndeki yerlilik atılımları meyvelerini vermeye devam ediyor.

Son olarak Konya’nın Beyşehir ilçesi Huğlu Mahallesi’nde faaliyetini sürdüren bir şirket, özgün tasarım ve tesirli menziliyle dikkati çeken yerli bomba atarın ihracatına hazırlanıyor.

TSK’nın envanterine bir yerli eser daha girdi

Dipçik aksamı takılarak tek başına da kullanılabilen, 40 milimetrelik mühimmatı ateşleyen bomba atar, ses, gaz fişeği ve tahribatlı mühimmat kullanımına uygun geliştirilen silah TSK’nın envanterine kazandırıldı.

Hızlı ve istikrarlı nişan alma, uzun ömürlü olması ve hafifliğiyle ön planda

Hızlı ve istikrarlı nişan alma, tesirli menzili, 5 bin atışlık uzun ömürlü namlusu, daima taşımaya uygun hafif ve özgün dizaynıyla muadillerinden ayrılan yerli bomba atarlar, Mehmetçiğin değerli silah gücü oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığının açtığı ihale kapsamında üretilen ve ağırlaştırılmış kalifikasyon testini muvaffakiyetle geçen bomba atarlar, dost ve kardeş ülkelerin de dikkatini çekiyor.

Muadillerine nazaran özgün bir mühendislik harikası

Firma sahibi Selim Akdaş, firmanın savunma endüstrisine yönelik projelerde yer aldığını söyledi.

TSK’nın envanterindeki firmanın üretimi AK40-GL bomba atarın 10 bin adetle alanda faal kullanıldığını belirten Akdaş, dünyadaki muadillerine nazaran özgün mühendislik eseri silahların çok sayıda öne çıkan özelliği olduğunu lisana getirdi.

“Şu anda Azerbaycan istiyor”

Akdaş, öteki bomba atarların bin atım ömürlü olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda Azerbaycan ile de görüşüyoruz. Bomba atarın altılı tamburalısı için talep var. Bu silaha 20’den fazla ülkeden talep var. Ulusal Savunma Bakanlığımız uygun görürse o ülkelere veriyoruz. Yani her önüne gelen elimizden silah alamaz. Türkiye’nin dost ve kardeş ülkelerine gönderebiliyoruz. Öncelik, Türk Silahlı Kuvvetleri. Daha sonra imkan varsa dost ve kardeş ülkelere verebiliriz. Altılı tamburalı modeli, düşük ve orta sürat mühimmat atabiliyor. Yani 400 ve 800 metre menzilli. Azerbaycan onu istiyor, görüşüyoruz.”


Olası arıza ve yedek modül sorunu çözüldü

AA’nın aktardığına nazaran silahta yaşanacak muhtemel arıza ve yedek modül problemini süratli ve faal biçimde çözdüklerini anlatan Akdaş, bugüne kadar kullanımından ötürü kolluk kuvvetlerinin takdirini kazandıklarını kaydetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.