NASA’dan çarpıcı ikaz: Çin Ay’ı işgal edebilir

Posted by

Bir Alman gazetesi ile yaptığı röportajda Nelson, Çin’in Ay’a inmesinin akabinde başka ülkeleri dışarıda tutmaya çalışabileceğini söyledi. Çin ise süratli bir biçimde bu savların “yalan” olduğunu belirterek karşı çıktı.

NASA yöneticisi ve Çin hükümet vazifelileri ortasındaki bu uyuşmazlık, her iki ülkenin de etkin bir formda Ay üzerinde vazifelere devam ettiği bir devirde yaşanıyor. 2019 yılında Çin, Ay’ın uzak yüzüne bir uzay aracı indiren birinci ülke oldu. Tıpkı yıl içerisinde Çin ve Rusya, 2026 yılına kadar Ay’ın Güney Kutbu’na ulaşmak için ortak planlarını duyurdular. Birtakım Çinli yetkililer ve hükümet evrakları de 2027 yılına kadar kalıcı, mürettebatlı bir Milletlerarası Ay Araştırma İstasyonu kurma emellerini ortaya koydu.

Ancak bir ay üssü kurmak ve “Ay’ı ele geçirmek” ortasında büyük bir fark var ve bu fark, Çin de dahil olmak üzere tüm ülkeler için geçerli. Yalnızca bir üssün kurulması bütün bir uydu üzerinde hakimiyet ilan etmek için katiyetle kâfi olmayacakken, bu türlü bir tezin muazzam teknolojik, ekonomik ve yasal zorlukları da bulunuyor. Varsayım edebileceğiniz üzere, Ay’a bir uzay aracı göndermek bile ucuz bir süreç değilken hakimiyet ilan etmenin neredeyse hiçbir ekonomik yararı bulunmuyor.

Yasal açıdan bakıldığında ise, şu anda yürürlükte olan milletlerarası uzay kanunları sebebiyle Çin’in Ay üzerinde hakimiyet ilan etmesi mümkün değil. 1967 yılında kabul edilen ve ortalarında Çin’in de bulunduğu 134 ülke tarafından imzalanan Dış Uzay Mutabakatı’nda açık bir biçimde “Ay ve başka uzay cisimleri de dahil olmak üzere dış uzay, hükümdarlık argümanı, kullanım yahut işgal ya da diğer rastgele bir formda ulusal ele geçirmeye tabi değildir” deniliyor. Velhasıl bu muahedeyi imzalayan rastgele bir ülkenin bu türlü bir savda bulunması bu mutabakatın ihlali manasına gelir ve bunun da Dünya’da çok önemli sonuçları olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.