ÖZEL – Galatasaray Başkan Adayı Metin Öztürk: Ya kavga ya barış

Posted by

NEVZAT DİNDAR – ÖZEL RÖPORTAJ

Eşref Hamamcıoğlu gibi başkanlık yolundan vazgeçmeyen diğer isim de Metin Öztürk… İlk katıldığı seçimde 600 oy geride kalmasına rağmen, ekibi ve vizyonunu kaybetmeyen, Galatasaray adına yapıcı bir tavır ortaya koyan Öztürk, bu kez iddialı… Özellikle sponsorluklar konusunda son derece kendinden emin ve Galatasaray’a yeni gelir kapıları açacağını ifade ediyor.

30 Nisan Cumartesi günü yapılacak seçime artık saatler kala MİLLİYET’e konuşan Metin Öztürk’ün düşünceleri şöyle:

– İki tane adaya baktığımızda, hangisi bu kutuplaşmanın içinde olmuş, kutuplaşmanın tarafı olmuş, üye ihraçlarında başrolde oynamış, hangisi centilmen davranmış buna bakacağız. Biz camiaya yabancı insanlar değiliz. Ya kavga etmeye devam edeceğiz ya da barışacağız.

– Ben 1. sandıktayım, diğer aday 4. sandıkta. Benim GSYİAD başkanlığı dönemindeki fikirlerim ve yaptıklarım ortada. Kendisinin ise divan başkanlığı dönemindeki kavga iklimi ortada. Kavga varsa iki taraflıdır. Ben o haklı diğeri haksız demiyorum. Ortada bir kavga varsa iki taraf da haksızdır.

– En önemli görevimiz, takımı şampiyon yapmak. Bunu başaramazsanız sponsorluk için masaya oturduğunuzda eliniz zayıflar. Şampiyon olan takımın anlaşması her zaman daha güçlü olur.

Uluslararası sponsor

– Avrupa’ya gidemeğinde gelirini artıramıyorsun. Geride bıraktığımız sezon 14 milyon euro geldi. Gelecek sezon böyle bir gelir olmayacak. Sponsor bulamadığımız için NEF sağ olsun bize destek oldu. Erden Timur harika bir Galatasaraylı ve kulübüne destek oldu. Uluslararası bir sponsor bulunması gerekiyor. Böyle bir durumda bankaya gittiğinizde de bir karşılığı olur. Kasada bir karşılığı ancak böyle olur.

– Gomis’ten Falcao’ya gelinen süreçte 50 milyon euro çarçur oldu. Bugün bu paranın yarısına, Florya’nın geri kalan kısmını devletten satın alırsınız. Kulübün önemli bir geliri olur. İki futbolcu yüzünden kulübün ekonomisini zora sokarsınız.

– Amatör branşlarda, sponsoru içine alan bir sistem kurmalıyız. Sponsor-kulüp kaynaşması olmalı. Bundan önce maalesef böyle olmadı. Siz hem kendi marka değerinizi hem de sponsorun marka değerini artıracaksınız.

İki flaş transfer

– Her transfer döneminde haberlere bakarsanız bir takım oyuncular alınıyor bir takım oyuncular da satılıyor. Tabii futbolcu alınacak ve satılacak. Ederini bulanı satacaksın ki, kulüp bir gelir kaynağına ulaşsın ve karşılığında da şampiyonluğa oynayan bir takım kurabilesin.

– Yönetimler tüzük konusunda bir irade göstermedi. Tüzüğün tamamını kulübün yapısı nedeniyle tamamen değiştirmeniz mümkün olmaz. Tüzüğün çok basit değiştirilmesi gereken maddeleri var. İdari ve mali ibra ayrı ayrı olmamalı. Kanun bunu emrediyor. Mali genel kurulları iki gün yapmak gerekiyor. İlk gün konuşmalar, ikinci gün ise oylama…

– Galatasaray tüm rakipleri karşısında bütün branşlarda iddialı duruma gelmeli. Her alanda yine bayraktarlığı öncülüğü yapabilecek kadrolar oluşturulmalı. Sponsor gelirleri bu anlamda önemli. Şu anda 21 sponsorla hazırız. Sponsorluklar bizim güçlü olduğumuz konu.

– Sportif AŞ’de 7 kişi görev yapacak. Bunlardan birisi Levent Nazifoğlu. Florya ile bizim aramızdaki kontak olacak kendisi. Yönetim dışından da 4 isim bizimle beraber hareket edecek. Büyük ihtimalle hocamız yerli olacak.

– Masada, sahada ve kasada sağlam bir Galatasaray olacağından kimsenin şüphesi olmasın.

– Futbol konusunda da çalışmalarımızı yaptık. İkisi flaş olmak üzere en az 4-5 transferimiz var. 30 Nisan’da genel kurulun tercihiyle göreve gelirsek, önümüzdeki hafta biri yerli, biri yabancı olmak üzere iki transferi açıklarız.

– Üyelere çağrım, gelin oyunuzu kullanın, tatile öyle gidin. Bir önceki yönetim 5 bin kişinin oy kullandığı seçimde %32 oyla geldi. 2 bin kişinin katıldığı bir genel kurulda çoğunluğu alsanız ne olur almasanız ne olur.

Hakan Çalhanoğlu’nun 2021-22 sezonundan en iyi anlar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.